How much...

United States
February 25, 2008 12:50pm CST
How much is gas in your neighborhood...I about cried when I had to pay 3.18 for a gallon of regular unleaded gas. That is rediculous.
6 people like this
12 responses
• United States
25 Feb 08
with gass so high, i just walk or take the bus hella cheaper! the lowest gas i can find is alittle under $3
@AmbiePam (49877)
• United States
26 Feb 08
I'd have to walk 3 miles to get to the bus stop, lol.
• United States
26 Feb 08
well at least you'll save money and be skinny! lol
@mrtimharry (1180)
25 Feb 08
Using the following calculations for UK prices 1 litre = 0.2642 US Gallons or 0.22 UK Gallons 1 litre of unleaded in UK = £1.01 £1.01 = $2 $2 * (1/0.2642) = $7.57 per gallon of unleaded
1 person likes this
• United States
25 Feb 08
omg almost $8! thats horrable!!
1 person likes this
@mummymo (23707)
26 Feb 08
$3.18 is peanuts sweets - just be thankful that you don't live in the UK. In my area the average price for a gallon of petrol is about $9.50. That depends on the rate of exchange at the time but that is the best I can figure it! I know as it is all relative as the price jump there is huge but it really bites at us here in the UK when we hear people complain about prices that are 1/3 of what we pay! xxx
@bcote212 (1113)
• United States
29 Feb 08
I wonder if cars in the UK get better mileage than the cars here in the states?
1 person likes this
@mummymo (23707)
1 Mar 08
No sweety - it is all about the size of engine etc and as long as those are comparable so is the fuel consumption!
@terri0824 (4991)
• United States
26 Feb 08
Can tell we live in about the same neck of the woods. I know I paid $3.05 at Kroger for regular gas yesterday. I use to put $5 in at a time, now I have to put 5 gallons in at a time!
• United States
26 Feb 08
I know what your saying....I have an F150 and it takes 50.00 to fill it up....Also have a ranger it takes 60.00....My husband drives this one to work....
@ellie333 (21029)
1 Mar 08
I pay about £1.10 per litre of diesel here in the UK. I don't know how that compares, but it is ridiculously high at moment here. My father is very ill and it cost me £60 in fuel to go visit, but it is even more expensive to go by public transport. Ellie :D
• United States
1 Mar 08
I last paid $3.19 a gallon for regular unleaded gas. I hear you it is rediculas! I want to take a trip out to Branson this May, Im in PA/NY, and gas is just gonna kill me money wise. I was reading the other comments about this and the one said they paid $9 a gallon, that is nuts! I could never afford that!
@gandatwo (602)
• Australia
29 Feb 08
Dry those tears queen,six dollars thirty a gallon for regular here in OZ!
@Loen210 (1533)
• United States
28 Feb 08
Prices here vary from (no name brands are sometiems $1.99, I've seen cheapest in the last week $1.98). But all the brand name gas stations or even no-name that are on busy streets, are closer to $3.10, and highway even more. We try to stick with the no-name (hoping they are safe and reliable), or the lowest name brand, even if we drive an extra mile or so!
@bdugas (3581)
• United States
27 Feb 08
We are in southwest Ohio, gas runs from around $2.82 to $3.19 a gallon. Seems as soon as the weekend comes or a holiday or the first of the month when everyone gets paid it goes up. I have a pickup and it would take around $60-65 to fill it up, so just put in what I need around $30. as we live on a fixed income and can't afford to many fill ups.
@ssh123 (31100)
• India
27 Feb 08
Petrol prices keep rising every now and then. At present it is around Rs.53/- INR. I dollar is equivalent to Rs.40/- Say approximately $1 and 25 cents per litre.
• United States
26 Feb 08
the lowest I saw it today was for 2.99 But most places was at 3.19 and I live in southern indiana. And what sucks is I drive a town and country van!grr
@AmbiePam (49877)
• United States
26 Feb 08
I know! The cheapest right now where I live is $3.07 a gallon, which is probably pretty good for the country overall. I have half a tank left so I'm hoping it goes below three dollars before I have to fill up again.