$2 for food?

@meticulo (1286)
United States
October 15, 2008 12:46pm CST
If you will be given just $2 to spend for food in a day what will you buy to satisfy your hunger?(or can you buy some from it?)
1 person likes this
8 responses
@k4karthik (439)
• India
15 Oct 08
In India two dollars will become eighty rupees.So in that i can eat my food properly. If i am forced to spend in dollars then i may opt for biscuits. But i don't think i will be able to satisfy my hunger with that money.
1 person likes this
@meticulo (1286)
• United States
16 Oct 08
Good thing, you are earning dollars here on net. Because if it will be converted to your money it will be much to satisfy not only your hunger but your other needs. Happy mylotting k4karthik!
• United States
21 Oct 08
In the usa I can get a pound of spaghetti noodles and some tomato sauce ;-)..
@meticulo (1286)
• United States
21 Oct 08
Oh yummy! It will make me really full! Thanks!
• United States
15 Oct 08
I would go and get a pkg of cheap hot dogs, buns, and ramen noodles..
@meticulo (1286)
• United States
16 Oct 08
Nice selection of foods! Protein and carbo, we'll it can sustain strength for a day. Now you only need water for that! Cheers! Happy mylotting!
• United States
15 Oct 08
I could buy bean and not the kind in a can but the kind that make from scratch and rice also the kind that make from scratch and eat that for days and save my 2 dollars daily for a week and buy some hamburger.
@meticulo (1286)
• United States
16 Oct 08
Nice plan! It's always great to be wise! Thanks for replying hoping4amiracle!
@3cardmonte (5098)
15 Oct 08
chocolate,I much prefer sweet foods,and if I had to spend the money on sweet or savoury,it would definitely be sweet!
@meticulo (1286)
• United States
16 Oct 08
Actually, I think sweets like chocolate is a great substitute if foods are not available. You just have to drink water because it can make you thirst more. Happy mylotting!
@jonesy123 (3950)
• United States
15 Oct 08
Oh, back to college days, lol. There is something called Ramen Noodle soup here that last I bought it was around 15 cents a pack (couple weeks ago). It's very one sided and not that nutritious but enough for one meal per pack. Some people add a can of peas or carrots or something like that to get a bit more nutrition in. A loaf of bread is more than $2, but since I would not eat it all in one day, it would last me alone a week. Then its jam, peanutbutter or the like for topping as everything else is too expensive. Tap water of course...it's the cheapest. Now, if it would be just me, I could make it on $2/day, especially if I get to shop for the week and take the $14 to the store, instead of $2 each day or whatever in addition to that if I didn't spent it all the previous day. But it would be boring as the selection of food I could chose from would be very limited and the nutritional value may not be the best.
@meticulo (1286)
• United States
16 Oct 08
It's still great to know that you can still have food to ease your hunger with $2. I was thinking that if I go there in US I might not be able to feed my family with the little money that I'll be earning that's why I raise this topic. But it's good to hear somehow my anxieties were lessened.lol. And with $2 you would surely know how to budget. It doesn't matter anymore if the food is nutritious just as long as there will be something to eat, it's still fine. But if this will go through for a month I might end up being malnourished.lol. So it's important to get movin' and work! Thanks for sharing your personal experience jonesy!Happy mylotting!
@adihindu (1922)
• India
15 Oct 08
Hey here in india I can get meals for a day from hotel with out any cooking. If I tried for cooking, it is enough for two days. I can get two meal packets which are enough for two persons and one tiffin for single person with two dollars.
@meticulo (1286)
• United States
16 Oct 08
Oh that's very nice to hear! So you can really live for $2 a day in India. That's great! I can say we can always benefit from going online work on our mylot than our fellow mylotters from US(?) because $2 if converted to our money like mine it's peso is already more than enough to buy food for a day. isn't is great? Cheers!
@cgobble (171)
• United States
15 Oct 08
Ramen noodles. I do it all the time. Being on a budget crunch and all, it'll go a long way. Sure, you get sick of eating the same thing all the time, but at only .32 cents a package, you can't go wrong. Seriously.
@jonesy123 (3950)
• United States
15 Oct 08
Ouch, you must live in an expensive area of the country. In KY ramen noodle is around 15 cent.