School is busy for me ???

United States
September 2, 2009 10:05pm CST
Hello, My daughter just start her first day at school today, she is Kindergarten. They sent home with a package to fill out right? I have to pay $43.75 for her lunch on monthly basis, and $6 for PTA member thing. I Just finished all the paper work and since like I have a lot of homework for this new school thing. Plus, she was a class president and then she has to find 3 things to put in the box. Do you think $43.75 is a reasonable price for kindergarten's lunch? and do you have any good experience for this new school thing? I did, lolz... did a walk under a hot hot sun... god, couldn't even stand in one place.
4 responses
@LavonTB (32)
• United States
3 Sep 09
Do you have to pay it? Plastic lunch boxes are still in with the cool kids right? I'm in college at the moment and I will probably end up packing my lunch to save money. Go go Batman lunch box! If they don't still come with a thermace still, I'll be very upset.
• United States
3 Sep 09
Hello, well... you can pack snack or lunch if you like... but this is her first time in school alone and I dont want to make it too complicate on her. So I will pay for this month and if she doesn't like food there then I will pack her lunch. you know kid like to do thing the same like her friends. lolz... can't believe school is expensive huh?
@LavonTB (32)
• United States
3 Sep 09
In high school our lunch went from a $1.75 to $1.90. So it came out to be $38 a month. I found it cheaper to just make a sandwich or something rather than eat at school. Not like I missed much the food there was horrible. But I did miss getting that quarter back everyday, then on Friday I could get a drink out of the vending machine, good times. But I digress, if the food was more, Eatable? Healthier? I could understand the price, but for the amount we got for the money, not worth it at all.
• United States
3 Sep 09
I know. at first i thought $1.75 was ok but when I calculate them in month then it worth a lot. they said, if she misses any then they will count it for the next following month. but it still seem lot to me though
• United States
3 Sep 09
that comes out to be about 2.50 a day. Kinda high especially when most schools have awful things for lunches. perhaps you should make lunches for her?
• United States
3 Sep 09
no $1.75 a day for 25days and plus 3 lunches free if I buy one month lunch
@jenysie (106)
• United States
3 Sep 09
$43.75/month is outrageous!! They better be feeding those kids some healthy food, although I think we pay $10/week so that evens out to about $40/month... They feed them the most unhealthy foods too...corndogs, chicken nuggets, hotdogs, blah blah!! YUCK!! Public school is way expensive...which is why we will begin homeschooling next year!! (*okay well that's not really the reason, but it plays it's part...although curriculum is $800)
• United States
3 Sep 09
I read the food thing, look like they provide good food though but it is just a little expensive to me. $1.75 a day, and this $43.75 is for 25 days and plus 3 lunches free.