myLot friends give me your opinion

Canada
January 16, 2010 2:03pm CST
Here's what happened my brother in law failed to tell me we were on our last loaf of bread, as he always takes a loaf from the freezer and put a loaf in the fridge just short of running out so we always have bread. He's always pretty good about telling me we're on our last one, but he forgot this time and I have company coming and no time to make some. We have a corner store just a very short walk from our apartment so I asked him if he'd go get a loaf and he was happy to do that. Guess he felt bad he forgot because he came in toting four loafs. I asked him what he p[aid and when he said 16.32 I snapped, WHAT, yes he said he only got three dollars back. I called the store and asked if they never give grocery receipts and she said no not unless the customer asks for one. I asked if it was right four loafs of bread was over sixteen dollars and shwe said yes the bread is 4.08 a loaf. I pay 1.38 at Wal Mart. This is ridiculous. Do you ever shop at a corner store? I would like to know what do you pay for a regular loaf of white bread? Thank You in advance.
10 people like this
40 responses
@crazydaisy (3899)
• Canada
16 Jan 10
I alway go to where they make the bread and pay about 99 cents and get about 19 loafs of bread so I never run out that last me about 1 half month because we eat allot of bread. if I have to buy I well pay $1.49 if I have to. cd
3 people like this
• Canada
18 Jan 10
My goodness I can not remember when the last time I have seen bread for 99 cents! This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@writersedge (22579)
• United States
16 Jan 10
$2.00 if we absolutely have to buy it there. I hope it was really good bread. If we buy something from the corner store, it is usually just one item because of the mark up. For 4 dollars, could have bought Artisen bread at Price Chopper, maybe some cranberry walnut.
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@Polly1 (12648)
• United States
16 Jan 10
Thats some special bread, you better enjoy and savor every expensive bite of it. That is beyond ridiculous to charge that much for a loaf of bread. Bread here in the states is getting high too, but like you I usually will buy the less expensive bread at Walmart. Bread at the carry outs do tend to be more expensive. That was good that he tried but its too bad that he didn't just buy one loaf of bread.
3 people like this
• Canada
18 Jan 10
Hi Polly, darn bread didn't taste any different than cheap Walmart Bread. This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@polachicago (19073)
• United States
16 Jan 10
I pay for multigrain bread and about $3,40, but it is good for at least one week for me. I think that whole wheat organic is an about the same. I would never pay $4 for white bread. I don't shop at the convenience store, prices are always double.
3 people like this
• Canada
18 Jan 10
Thank You polachicago This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@atefft (31)
• United States
16 Jan 10
This is totally ridiculous. I shop at walmart my self and pay that same price. I think that he must have felt really bad for you if he spent that much money on bread. I have never honestly shopped at a corner store so i cant give you my answer to that part. I think that maybe they over charged you. Hope this helps.
3 people like this
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@saphrina (31739)
• South Africa
16 Jan 10
In my country we pay R9.00 for a white bread and between R8.50 and R9.50 for brown bread, depending if it is albany, sasko or whoever else makes bread. At corner stores, you will pay up to R13.00 no matter if it is white or brown. Here we had a problem with the companies as they fixed prices the government did not know of. So i guess no matter where you buy, someone is always getting his piece of the pie.
2 people like this
• United States
16 Jan 10
yes I agree that is a ridculous price to pay for a loaf of bread... i have never paid that much for a loaf... i go for the cheaper brand.. of course you do too ... we live and learn .
2 people like this
@saphrina (31739)
• South Africa
17 Jan 10
Unfortunately, yes And we have to live to survive. Enjoy your day.
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
Thank You all for your responses I appreciate it. When I am having my good days I do bake bread and at these prices I'll be doing more of it.
1 person likes this
@Opal26 (17690)
• United States
17 Jan 10
Hey Grandmaof2! That is ridiculous! How dare they charge so much money for a loaf of bread! They are beyond ripping people off! I do know that those little grocery stores do charge more money, but $4.08 for a loaf of bread! I would have gone back and returned at least 3 of them! That is insane! I have the same problem here where I live with the "corner store"! They jack up the prices on all of those kinds of items because they don't carry many of them! I also try to make sure I have extra things like bread in quantity in my refrigerator just in case! I don't know if there will be a snow storm or what and I don't want to run out and have to pay some ridiculous price like that! I still think you should return the 3 unused breads and get your money back!
2 people like this
@jillhill (37383)
• United States
18 Jan 10
Bread here is cheap in the corner store but all the other groceries are way higher too then a regular grocery store....I won't buy anything there that is canned....it's twice the price!
1 person likes this
• Canada
18 Jan 10
Thank You Opal for your response. I felt good reading it because my brother in law is on the slow side and I was afraid they had taken advantage of that. He came home No grocery receipt and when he said over 16.00 I phoned the store and flat out told them that was ridiculous. I was desperate so I kept two loafs and my B.I.L. returned two loafs. We never run this short but he forgot to let me know he had taken the last one from the freezer as this is normally his job. Thanks again.
@Maggiepie (7821)
• United States
17 Jan 10
It depends. If it's a chain, I don't shop there unless forced to, such as "buying band-aids" forced to. But sometimes, if it's a mom & pop store, then the prices aren't so outrageous, & the variety & quality of goods are better, too. Plus, you know that some faceless corporation isn't running it, but real people, who make their family's living doing it, so they're more service oriented. Unfortunately, corner groceries are nearly all gone except in some small towns or rural areas. Too bad, really. I grew up with 3 in my tiny village, Noble, Louisiana. All 3 were owned by women: Mrs. Youngblood, one of the wealthiest in the village, Mrs. (better known as "Sister") Knott, & Mable, who sold gas & groceries on the highway, just out of sight of the main part of the town. These weren't just anonymous stop-&-rob type places--no, no, no! Not even Mable's place!--but centers of congress among the townsfolk! It was darned near as fast as the internet for getting any news out! I recall Mrs. Knott allowing me to sell some of my art at her store (the best in town), & later on, her generously donating an entire roll of satiny-smooth white butcher paper to let draw on. I had no idea how much that cost her! This was in the early 60s, & I later learned it had cost her $50! I can't imagine what they cost in 2010! Considering inflation, it must be nearly astronomical! But I was so grateful. Up to then all I'd had to use was either our fireplace hearth (using our own charcoal from the cold ashes), or cut open brown paper sacks, & a number 2 pencil! Try getting that kind of treatment from today's chains! Maggiepie "THAT NATION GOVERNS BEST WHICH GOVERNS LEAST."
• Canada
18 Jan 10
I enjoyed your response thank you very much Maggiepie. This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves.
@minx267 (14650)
• Hartford, Connecticut
18 Jan 10
Ah, Maggiepie.. My GREAT Grandfather had a little store that was on the first floor of he country "farm house". It was so cool, someo of my earliest memories were of going there and him giving me an my cousins bags of Stateline chips and bottles of coke. :-) I can't imagine anyone wanting to run a store out of their home nowadays. As taht is just a set up for robbery and probably murder.. My Great Grandfather didn't have the store operational for too much pass oh I might have been 6 or 7.. but he did outlive all my grandparents so I got to know him the longest -he was 94 years old.. good ole country living! I wish I had sat and talked to him about more stuff though. I would have loved to find out what he remembered about Ireland (I know he came here from there-but I am not even sure how old he was when he came here with my great great grandparents.)
1 person likes this
@Lakota12 (42684)
• United States
17 Jan 10
WOW that is outrages. I think we pay around 2$ a loaf but we get saralee it stays freasher longer. DOn tthink I would do much shopping at the local store at those prices they have really up the price!
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@Lakota12 (42684)
• United States
18 Jan 10
Thats good and your welcome
1 person likes this
@Janey1966 (24126)
• Carlisle, England
16 Jan 10
Well, I can't account for the US because I don't live there but here in the UK I would say there is not much variation between prices of bread. Whether they are "set" everywhere I don't know. In supermarkets you can buy own brand versions of bread but our local shop stocks brands such as Warburtons, mainly, which is a well-known breadmaker. Having said all that, there does seem to be a large difference from what your local store sells the bread at and Wal Mart. I take it that the loaves are the same size from both shops?
2 people like this
@Maggiepie (7821)
• United States
17 Jan 10
Same size...same brands. Not the same prices, though. I don't buy white bread, just the good grainy stuff, but even cheap wheat bread (which nearly tastes like white bread dyed slightly brown) is usually somewhere around $1.20 to $1.50, at Walmart! I usually buy day-old grainy bread when I can find it, & just toast it, as it tastes as good to me. Right now, though, I must buy from Walmart, as my day-old-bread shop just closed! Maggiepie "THAT NATION GOVERNS BEST WHICH GOVERNS LEAST."
1 person likes this
• Canada
18 Jan 10
Thank You for your response Janey. I am in Canada but that is crazy for one loaf of what is normally cheap bread.
1 person likes this
• Ireland
16 Jan 10
I only ever shop at the corner stores in extreme cases of emergency. I would have to pay approximately €2.50 for a loaf of bread at the local shop and I can get similar bread in the larger supermarkets for one 55 cents. It's the same story for milk, bread, tea etc. I have two freezers so I only go shopping about once every month. According as my supplies run low, I write whatever I will neen on a whiteboard in the kitchen and when next I am near the supermarket, I can run in and stock up again. It would cost a fortune if we were to do all our shopping in the corner store and even then there is no gaurantee that what we are buying is fresh because they wouldn't have the same turnover as the larger shops.
2 people like this
• Singapore
16 Jan 10
So have you considered having other "contingency" food items other than bread? You can only serve other kinds of food...
1 person likes this
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response Alexandria37 I appreciate it.
1 person likes this
• United States
17 Jan 10
I never shop little stores without looking closely at price tags. They have to compete with big stores, but that doesn't mean they keep their prices low; it means they offer convenience. You don't have to walk all over a large market to get that loaf of bread. The little corner store is just that at a convenient location, so you save gas and time getting one or two items. To survive, they have to make a lot of money of little inventory, so their prices are abnormally high. To get that $1.38, you have to crank up a car, where gas is now running between $2.50-$3.50 a gallon, put mileage on the car, take your valuable time, walk a long distance in the store using more of your time, and make the trek back home using more time and gas. Your brother seems like a nice guy, but he should have bought one loaf at the convenience store and save multiple buying for Walmart.
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@sid556 (31003)
• United States
17 Jan 10
hi Grandmaof2, Ya, that sounds believable. I work in a convenience store and the bread is about 4.00 a loaf for the decent stuff. The generic bread is 1.89. Even in the bigger grocery stores it is high but they often have sales on it where a convenience store rarely does. Anything you buy at the convenience store is going to be priced way higher because they are a small retail and don't get the deals that a larger store that can buy in greater quantity will get. Walmart tends to be about the cheapest place you can buy anything. An expensive lesson your brother in law learned, heh?
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@minx267 (14650)
• Hartford, Connecticut
17 Jan 10
I don't as a rule shop for anything but my milk at the convenience store (milk is cheaper there then even Walmart) But I have on occasion purchased a loaf of bread from there and it was NEVER $4 - I would never buy that. At most maybe $2.50-$2.99 there.. How can they justify one loaf of bread (white bread especially) being $4. I never even paid that much for that expensive 12 grain bread. Wow. I guess this is a case where it is worth the gas money you spend to drive down to Walmart and shop.
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response minx267 I appreciate it.
@bunnybon7 (37707)
• Holiday, Florida
17 Jan 10
oh men can be such goofy things but we need their strength yes the corner store really pulls in the money when someone runs short. our corner store would be walgrens and they ask 2.49 for their loaves. but frys grocer has them for a few weeks now for 88 cents a loaf. been stocking up in the freezer here
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response bunnybon7 I appreciate it.
@drannhh (15247)
• United States
17 Jan 10
First of all, grandma, I never buy white bread. Second, I never buy anything at a corner store. Usually unless I find bread marked down, then I buy it at one of the dollar stores. But it has to be whole grain or it is not coming home with me.
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
Good for you that you're eating healthy. I would love to be able to buy multi grain bread I have tried it and I love it but I just can't afford it. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@mzz663 (2775)
• United States
17 Jan 10
Wow...that is some really expensive bread!! Yikes!! I know the convenience stores around here charge between $2.50 and $3.00 a loaf so if I'm in a jam and have to buy any there, I only buy one loaf of bread and go to the grocery store the next day.....I don't think I would pay $4.08 for a loaf of bread! Do they take returns? I'd keep one and take the other three back!
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
@BarBaraPrz (21068)
• St. Catharines, Ontario
17 Jan 10
That's outrageous! I haven't shopped at a convenience store in I don't know how long. They may be "convenient" but not fiscally smart.
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
1 person likes this
@ANTIQUELADY (36488)
• United States
16 Jan 10
That is absolutely ridiculous for a loaf of bread but all small stores are outrageous on their prices anyway. I do not shop at them. buy gas at one close by but that's about it. I worked in convenience stores & know how high they are. Bless his heart, i know your bil feels bad about that. Hope u didn't fuss at him too much. I really don't know what i paid for the last loaf of bread but nothing like that, i hope.
2 people like this
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response I appreciate it.
1 person likes this
• Australia
16 Jan 10
Here in Australia everyone would expect to pay outrageously high prices for bread or any items from a corner store. They are "convenience" stores and no one would expect them to be able to purchase at the same rates as major outlets who buy vast quantities. Personally I have never shopped at corner stores. Bread prices here, from supermarkets, range from $1 to $4.50 per loaf, depending on make. The "Home brand" or generic loaf is of course cheaper, but quality producers are dearer. The difference in the quality of the loaves is very evident on a taste test. I usually stick with Helga or Mollenberg or other quality loaves, but buy a quantity when they are on special at $2.50 - $3.00 a loaf and freeze them.
• Canada
18 Jan 10
This was just plain simple sandwich bread and I was planning to serve sandwiches which pretty much requires bread. We never run out this was an exception but you can be sure we won't be shopping there again. We kept two loafs but my B.I.L. returned the other two loaves. Thank You very much for your response cloudwatcher I appreciate it.
1 person likes this