are you willing to pay 250 Pesos for a box of very yummy brownies?

@knicnax (2234)
Philippines
May 3, 2010 4:33am CST
Ok, I know I'm sorta out of topic, but I want to know if FILIPINOS are willing to pay this much for a box of brownies. Each box contains 16 brownies. The brownies are if not, almost 3/4 inch to 1 inch thick and about 1 to 1.5 inches wide (it's square shaped) They have walnuts inside and has a crunchy top but a very moist center. It has a good chocolate taste too. No, scratch that, it has a HEAVENLY chocolate taste. It also doesn't taste chemical-like (like too much vanilla) like other known brands of brownies. and it is totally home-made, made from scratch brownies. My friends are willing to pay 250 for a box ( almost 16 philippine pesos or like USD0.39 per piece), I was wondering if others are too. I know it's hard to know if you haven't tasted it, but I guarantee you that it tastes delicious. I always get raving praises about my brownies and people can't seem to have enough of it. the packaging is just a normal matted box, the bottom is lined with brown wax paper. I cant get those shiny boxes yet because they cost a fortune if i buy them per piece. also, the brownies don't have a wrapper per piece (like those in commercial brownies and cupcakes)they just have white wax paper at the bottom because the wrapper is so expensive and I can't seem to find square ones, just circles. If the price is too expensive for you, how much are you willing to pay for it? Thanks :)
2 people like this
19 responses
@charylady (424)
• Philippines
3 May 10
your home-made brownies sound like they're yummy. i guess i'm willing to pay P250 for a box of 16. do you give discount if one buys more than one box? :p
1 person likes this
@knicnax (2234)
• Philippines
4 May 10
sure, but not that big, like a 10 peso off discount for every box. i can't give much of a discount because the ingredients are quite expensive. I make sure that it's quality ingredients for me to be able to make quality products :) I'll update you when I finally get my site up! Thanks
• Philippines
6 May 10
looking forward to it. maybe you'll be in big business come the christmas holidays. good luck!
@rosapai (254)
• Philippines
3 May 10
250 pesos is quite high a price for me but if they are as delicious as you say, I would dip into my savings just to get a taste of it. Although if it is as heavenly as you say, I wouldn't be able to buy it as often as I like. Also, it would be nice if they have individual wrappers. Good luck on the business, tell me also when you go online.
1 person likes this
@knicnax (2234)
• Philippines
4 May 10
I definitely will! when you say individual wrappers, do you mean like when I could sell them individually? similar to Goldilocks brownies?
@rosapai (254)
• Philippines
4 May 10
why not? That way, I don't have to shell out the whole 250 to buy the brownies. And in my experience teachers will buy one to taste and then order a whole plastic or box the next time.
@danitykane (3192)
• Philippines
3 May 10
hello knicnax, Thats a good deal I guess. I would buy it as long as it taste really good. I have a friend at the office who sells homemade products that are really good and affordable.
1 person likes this
@knicnax (2234)
• Philippines
3 May 10
It does taste good! I swear! though I think it's not that affordable. I use quality ingredients that cost much from where I live. And I only bake the products only when there is an order, so it's guaranteed fresh. Sometimes, when I bring my brownies to nearby functions (like a few minutes to an hour away) the brownies are still hot (and I'm riding an air conditioned vehicle at that). :)
• Philippines
3 May 10
wow! that's wonderful! with that I think you are selling a good stuff indeed!
1 person likes this
@anne25penn (3310)
• Philippines
3 May 10
That price would be too much for a baker who is just starting. What I can suggest is that you make smaller boxes, like a box of six, so that people who will try out your brownies will buy them. As for the square paper lining/wax paper, you can buy them at the Chocolate Castle in San Juan or in Gourdos. They are not that expensive, they are priced the same as those of the round cupcake liners.
1 person likes this
@knicnax (2234)
• Philippines
4 May 10
Great Idea! I will make box 4s and 6s. Chocolate castle is wayyy to far for me and Gourdo's is really expensive. It'll really bump the price high. I know places where I can buy them cheaper (like where Gourdo's and chocolate lover's buy their supplies) but haven't had the time. It's also far, but the cheapness outweighs the travel fees
@bestylish (923)
• Philippines
3 May 10
If it really tastes great then I am willing to pay 250 pesos. If it's really good then I say I'll go buy not just one box but perhaps 3 or more.
1 person likes this
@knicnax (2234)
• Philippines
4 May 10
wow really! People like you are really boosting my self esteem. I really want to put up my own patisserie but I don't have the guts to do it. thanks!
@Andyvil (793)
• Philippines
3 May 10
If the taste is worth the price than I wouldn't mind paying for these cookies. 16 pesos isn't that expensive. I would even pay more than that if the cookie is very tasty.
1 person likes this
@knicnax (2234)
• Philippines
3 May 10
In my opinion, the brownies taste so good that 16 pesos is a bargain, but that's just me, and my friends :) are you a Filipino? if yes, are you familiar with the brand "brownies" they have a lot of stalls in malls, they have brownies at 16 pesos each, some people think it's yummy, but it tastes chemical like to me, mine is better than those brownies, mine's chocolaty-er. So are you willing to pay for it?
• India
3 May 10
Hello 250 peso is almost 250 rupees in my country, the product you are speaking of is not here, but similar stuffs are available at almost same price.. While in your country i have observed one thing, food articles, cloth, cosmetcs cost same as india, but medicines are too costly.. Thanks for this post. God bless you. Cheers Happy posting. Prof
1 person likes this
@knicnax (2234)
• Philippines
3 May 10
medicines are really expensive here that's why many Indians sell their medicines here and we buy them off at generic-meds pharmacies. You don't have brownies in India? next time you visit here, try buying one, it's really delicious!
@redhotpogo (4422)
• United States
3 May 10
That's a great deal for me. 250p is about $5.55. You would pay about $8 in america for a container of just 4 brownies that good. For 16 that would be $24. So $5 for 16 that is good.
1 person likes this
@knicnax (2234)
• Philippines
3 May 10
Thanks, I actually think that it is a good deal. Commercial brownies cost Php16 too and they're thin. Mine's twice thicker, with the same width, and definitely yummier! thanks for your input!
@xtedaxcvg (3190)
• Philippines
3 May 10
I'm willing to pay that amount of money for great-tasting brownies. As a matter of fact, I already bought one from my co-worker. His girlfriend makes brownies and he, in turn, sells those brownies to his us. We loved the taste and that's why we ask for more.
1 person likes this
• Philippines
3 May 10
Since it is "very yummy" I will gladly pay for it, good deal and it is enough to satisfy my cravings for sweet yummy brownies.
1 person likes this
@juggerogre (1659)
• Philippines
3 May 10
I think 250 pesos for 16 brownies is okay. Some brownies are sold at 20 pesos a piece so I think 250 pesos is a good deal. This is assuming that they are really yummy like how you described them.
1 person likes this
@kquiming (2999)
• Philippines
3 May 10
Yep, I do... It's not something that I do very often, so there's no reason for me to feel too guilty over it... Not just for brownies, it could be Haagen Daz ice cream, Famous Amos cookies, etc... I'm a food lover. That's why.
1 person likes this
• Philippines
3 May 10
If it is really yummy as you said i would not hesitate to buy it.. even if it is expensive.. and if people are coming back to you for it then they are willing to pay your price because of the taste.. =)
@junrapmian (2170)
• Philippines
3 May 10
If it's yummier and chocolatier than commercial brand of brownies, then the price is just right. My daughters are fond of buying brownies at the mall and they can't get enough of it. Hope you can have your own stall or booth in a mall and I'm willing to patronize your brownies.
@knicnax (2234)
• Philippines
4 May 10
really? yay! you guys are really boosting my self esteem here! I was wondering if you're willing to buy online? though it'll have to be a meet up. I wish I could push through with this:) thanks for your support :)
@rosapai (254)
• Philippines
4 May 10
don't just wish it... go for it.. always keep it in mind and don't waver in your thoughts. Then surely all things will come to fruition.
• South Korea
4 May 10
hiun i think i knew what brownies you are talking to.. and yeah its worth it you know... i think you should buy it..if really want it...or if you hink its too expensive then just give it to yourself sometimes as a reward... i suddenly miss that brownies in Phil.. after going to another country the brownies was expensive and its not really delicious.. so while you have time go eat a lot out there..lol:)
@knicnax (2234)
• Philippines
5 May 10
actually, I'm talking about my home-mad brownies :)
@BART78 (2932)
• Canada
14 May 10
if i'm on a high day (cheating meal/high carbs day) i love eating brownies even it cost much, i like to match my brownies with fummy creamy coffee...yummmy!!..just thinking about it makes me salvatating...
@bjcyrix (6910)
• Philippines
14 May 10
It depends really. If I have lots of extra cash then 250 is not a big deal. But considering the current situation, I might only buy that price for brownies during special occasions. Again, as I said it depends. If every bite is worth every penny spent then I would buy it at that price. I usually dont spend more than P15 for a piece of brownie with at least having a 2"x2"x0.5" and the taste should be superb. The deciding factor is of course the taste. No matter what the size or packaging of the brownie as long as every bite is heavenly then I would willingly pay for it. I would suggest not to use fancy packaging. Homemade cakes and pastries would do okay with just a simple cardboard box. Unless of course you're planning to have them consigned to other business establishments then a little bit of fancy just to catch the attention would do. I would like to try it out though. Only problem is Im nowhere near your place. Kindly update us if you have a blog/website/page setup and Ill contact you when I visit the Metro.^_^ Goodluck with your enterprise!
@ratyz5 (7829)
• Philippines
5 May 10
Well, if it is really good, I think the price shouldn't justify the taste. Some products are so over priced because they are just well known. And with those who think that 'the price would make the taste better' on food, they should really try to get out more.. Anyway, yeah, I would try and buy that and share it among my family or colleagues. Whenever I get to taste something good, its good to share with people that you know. That way, they would ask where I got it and how much, then they would say their opinion if the taste is something nice compared to the price or that the price should be higher compared to the delight it brings on anyone's palate
• Philippines
4 May 10
Yes. When it comes to sweets, I'll do it. :D Especially if the brownies are THAT awesome. :D Worth every penny. But if it's worth more than 500? then that's a different story. :P