Do you remember when????

United States
August 7, 2010 8:23am CST
I bought milk the other day and was so excited that it was just over $3 a gallon, for whole milk. I remember when it was 2 gallons for a $1.....Bread is almost and over $2 a loaf and I remember getting 6 loafs for $1 when it was on sale. I can remember my mother picking and selling strawberries for 4 quarts for a $1 and being excited about it. I think I paid $2.50 for a pound!!!!! I remember saving my 50cents for hot lunch at school and getting 2 gallons of gas in my car!!!!!!! Now I don't even look at how much it is, I need it and get it!!!!!! I remember having a fit when hamburg went to over $1 a pound and said I wouldn't pay it!!!! I didn't for awhile, I could buy a roast and grind it up cheaper!!!! So how about you, what do you remember from then??????
3 people like this
8 responses
• United States
7 Aug 10
Don't you just wish that everything was just like that again. Everything is so expensive now at this time that you can not buy everything you used to enjoy before, but yea I do remember when gas was at .85 cents a gallon and now is past 3 bucks.
1 person likes this
• United States
8 Aug 10
Minimun wage is what creates our prices to go up. When ever the federal wage goes up so does all the little things like bread, milk, meat. I use to make (as posted above )$2.10 an hour and I could pay my bills and have some money left, when I got fired I was making over $10 an hour and I couldn't cover my household expense on that!!!!! Especially with the price of gas now. Thanks for your response.
1 person likes this
@ANTIQUELADY (36491)
• United States
8 Aug 10
The first thing that come to mind was when i first married in 1959 even tho my husband would pitch a fit about what i spent for groceries [he was soo tight he screaked when he walked, lol]i could buy a weeks groceries & not spend but $25. Now u wouldn't have a sack full for that.
• United States
9 Aug 10
I remember in the 80's taking my kids shopping and only buying stuff on sale, everyweek I stocked up on ON SALE ONLY items. Once we had 2 grocery carts piled high, (I remember my oldest pushing one of the carts and she was probley 8-10) when we checked out the cashier was shocked my purchase was just about $100.... I know cost can be effective in the way you shop and cook. My daughter and I have gone to the store together and I will have a full cart and spend $80 and she would have half a cart and spend way over that!!!!! A lot to be said for making your own. Tonight I am making fresh beef stew from scratch with homemade dinner rolls.
1 person likes this
@ANTIQUELADY (36491)
• United States
9 Aug 10
i COOK FROM SCARTCH TO & I THINK IT MAKES A BIG DIFFERENCE. I also put things in the freezer & love to can but don't do alot of it anymore because i have to buy everything i can & i don't think u save that way. Your stew & rolls sound good. I love homemade bread. Have a good night.
• United States
12 Aug 10
I know it makes a big difference. I do put stuff in the freezer but not so much now as when the kids were home. Now I try to cook enough for our meal. I had left over stew and I had left over roast beef the other day and made beef and noodles, still had left overs of that. I am not fond of leftovers but when I got home from the zoo last night I was happy to shove that leftover stew and noodles in the oven and heat it for supper!!!!! We have a lot of homemade bread. have a nice day.
1 person likes this
@attente (987)
• Philippines
7 Aug 10
yes, I do remember such things but my mother fits more in this discussion. She always make comments on the differences of the prizes of things today. Like she already can buy lunch, dresses and school materials with her 5 pesos, not what can you buy with it, only 1 sachet of shampoo. Well that implies that my mother is already old because there's a big difference. hehehee. :D be blessed!
• United States
8 Aug 10
Appreciate your moms memories. I wish I had written some of the things down that my mom told me about when she was little. But by the time I was old enough to do that I had other things I thought were more important to do. Oh the school materials I never knew we had to buy them un til I was in high school!!! Prices have so gone up. I remember thinking I spent about $5-10 a week on groceries when I graduated. I didn't have to buy much though cause I worked in the restruant and we got one meal free and I worked a lot of double shifts so I got 2!!!!!! Thanks for the response.
1 person likes this
@attente (987)
• Philippines
8 Aug 10
Yeah sure I appreciate them. Well if you didn't think that we have to buy school materials, you think they are all free in school? lols. HAHHA! yes, I can still remember I have $1 as my allowance for the whole week, when I was in grade2.. Now, I have $2-$3 a day.. hehehe
@TexLadyPj (1329)
• United States
7 Aug 10
Herro Christmas2006 I remember lots of things. Let's see, I'm probably in the of the members already responding. My first job was under President JFK's first year of a program for teens on summer break. I was paid $1.25 hour, the minimum then. Two years later, I joined the military. My pay was $96 a month. I don't remember bread and gas back then, I went from a children's home into the military, so no need to buy food or shelter. I do remember gasoline at under $1.00. You could go to McDonald's and get a burger, fries and a soda and get change back from $1. I do remember my Grandmother giving me a quarter for the shoe. That included entry, 2 mains, cartoons and a newsreel, oh and a serial. Popcorn and a soda. ooops...I'll give away my age. Prosperous mylotting
• United States
8 Aug 10
That was good wages then. I seen one of my dad's pay stubs for that time period and he didn't make very much! I always thought that he made a lot!!!! Course that was when I was little and I found the stub in therer stuff after I became an adult.... I remember my first job as a waitress at the local truck stop and my wage was 85cents an hour!!! That was about 72... When I quit waitressing about 76 I was makeing $2.10 an hour!!!! I still have my menus from the truck stops! Wow have prices gone up. Thanks for the memories!!!
1 person likes this
@bunnybon7 (30990)
• Holiday, Florida
7 Aug 10
yes i remember it all and even farther back when you could get a bottle of pop for 10 cents and that seemed like a lot. when i was little, i got 2 bucks allowance for a few weeks. mom stopped that when i kept buying candy and pop and ice cream for me and all my friends instead of saving any of it. you could get a whole sack of penny candy for 2 pennies when mine were little in the 60's, i could give them a dollar for bread and a gallon of milk at the corner store and they brought back change!! which they got to keep. is how my son learned to shop thriftily even today.
• United States
8 Aug 10
I thought you were about my age I think you just gave yourself away or that was a typo!!! I never got allowance, we didn't have the money. But my dad was always drunk and he would let me go through his pants pockets and any money I found I got to keep....until I found $5 and my mom wouldn't let me keep it!!!!! Thanks for the response. And the memories ... I forgot about the pop!!!
• China
7 Aug 10
I am sure that i have done something like that. however ,i don't have as good memory as yours .
• United States
8 Aug 10
It is amazing what triggers our memories. Alot of what we have done depends on the area and time when we lived. Thanksfor the response.
• United States
8 Aug 10
Yes, I remember when $20 would not only get you a tank of gas, but you could actually buy something in the Quick Stop as well, sadly, people cannot do that anymore. I remember when a dollar stretched pretty damn far. It doesn't anymore.
• United States
8 Aug 10
I hear this a lot from my elder acquaintances and have personally experience some. As when my children were living at home I use to buy 10 lb bags of rice at $4.99. I has been at least 3 years now since I had to buy it by that quantity so I went to the store the other day and noticed it was now $8.99 and that was a sale. So wow what an increase, just imagine what it will cost yet another three years from now.