How long can you eat for 50$ in your country

@Suggar (3612)
Bulgaria
August 19, 2010 12:12pm CST
Hello guys, i'm trying to compare our prices with your prices (prices for food). Me and my boyfriend don't eat fast food at all. For 50$ we can have everything what we need to eat for some more time, than a week. I'm trying to shop food little cheaper than usual, because our bills are too much. For example, if i have 50$ i'll buy 1 chicken, 2 kilograms pork, 1 kilogram white beans, 1 kilogram rice, 3-4 kilograms potatoes, onion, 1 kilogram cheese, butter, around 20 eggs, vegetable oil, 2 liters milk, macaroni and something sweet like waffles or biscuits. With that food i can cook more than a week, making different things we love to eat. And i'm sure the taste will be much better than fast food, even if i love Subway hamburgers. The prices here are really expensive. It's like 2 normal breads for 1$. I know it sounds cheap, than your places, but here for normal payment, business pay like 200$ or 300$ for a month, which is not so much, as you can see. This is why i make plans once a week what i can cook and that's the way i feel good knowing that we won't die hungry What about you? I hope mylots won't delete that discussion, because someone told me that i don't have to post receipts, so i'm not posting receipt, just little calculation of the money we spend here for a food for a week.
3 people like this
24 responses
• Malaysia
20 Aug 10
$50 is in USD, I'm assuming... I can get 2 weeks of groceries with change(Food only).. I could buy ... 3 whole chickens for $10 1 kg beef $6 5kg of potatoes $3 packet of 1kg pasta $2 1 kg of rice $2 3 packets of chips $2 2 loaves of bread $1 2 liters of milk $3 1 kg cheese $5 30 eggs $3 That's $37 lol... Interesting topic, but I usually shop within my budget of $50 a fortnight just for groceries..
1 person likes this
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
It looks like only chickens cost less than in Bulgaria and potatoes too. But people here get really small payments, so i don't know what is the normal payment there, where you are. Two weeks are good period for 37$ for food. Congratulations for you.
• Malaysia
20 Aug 10
I'm in Malaysia.. and we usually get paid monthly.. and middle class people get about $800 a month....
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
That sounds really fantastic. I think you got really good political life, because here minimum of the monthly payment is 170$ and with this economic crisis a lot of the business men pay that for one month. Middle payments are around 200$ or 300$ for a month, and you never know how long will be one work day for you, because if your boss think that there is a lot of work and you have to stay more hours, you just stay ... In other way you will loose your job.
@ptower76 (1619)
• United States
19 Aug 10
I think all of us working people have a food budget based upon our earnings. Here in New York City, 50 dollars will feed me good if i cook myself for about 10 days. If i eat out, it will probably not last more than three days. Food is a necessity and as a result very important that we do budget ourselves so that we can get the most value for our money. While 50 dollars may seem like a lot in some countries, it really is not considering the cost of living here. If a household makes minimum wage here and say a spouse and a child are included, 50 dollars is not much at all. The formula i believe here is that if one spends 1/3 of their salary on food one is considered to be in poverty. Eating out for many is a luxury and truth to tell, you can probably find a lot more productive things to do with the money you save by not eating fast food.
1 person likes this
@Suggar (3612)
• Bulgaria
19 Aug 10
Fast food, which i love really much, is far from me now, since i got where to cook. And i feel better that way. I love cooking.
@ptower76 (1619)
• United States
19 Aug 10
Yes, i enjoy cooking also. I am one of those men that can really cook and enjoy cooking. I don't go for the fast food too much either.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
19 Aug 10
I've heard that some men deal better with cooking than some women And i really believe in that, because my boyfriend doesn't cook a lot, but every time he makes something for me, he is doing it with love and it taste wonderful.
@ANTIQUELADY (36489)
• United States
20 Aug 10
U are very fortunate to be able to buy all that for $50. fifty would not go far here for groceries. Things are awfully expensive at the grocery & i shop at the one that has the cheapest prices.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
I had to ask in the discussion what is the normal payment for a month in your country too. Because for 50$ you can buy that much food, but if in your country the middle payments are around 200$ or 300$ ... and you pay only for electricity around 60$-70$ The price of the food looks cheap, but if all your money for the month are 300$ it will be really hard to spend 150$ of all for food for whole month.
1 person likes this
@ANTIQUELADY (36489)
• United States
20 Aug 10
I just paid my electric bill & it was $142 so don't know where u came up w/that figure u gave, i wish, lol. I still have a water & grabage bill, bills for my phone & internet service & dish [television] runs me $150 a month. Believe me nothing is cheap here. Since i had to quit work due to medical problems it hasn't been easy. I think everyone has a pretty rough time now unless u are rich & I AM NOT. hAPPY WEEKEND TO U.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
21 Aug 10
Hello I just had talking with friend from Canada, who told me that his electricity is 50$ for 2 months. I wish i could live somewhere, with good political life, with good middle payments every month and the life of all of us could be really better.
1 person likes this
@marguicha (90589)
• Chile
19 Aug 10
I can eat very well for a week with $50. Many people eat with a lot less but I like some gourmet items in my diet. I buy the best oil and use sunflower oil and olive oil. I don´t buy waffles or biscuits but I buy more butter and flour to make it. In my country veggies are not very expensive if you buy them fresh and on season. I freeze some and process others (like pesto to last the whole year). I invite a lot with that money.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
19 Aug 10
Hello Marguicha :) I'm really happy that you live healthy with what you eat. I'm thinking about it too, but if we don't have food at home - i mean things for cooking, i would be really nerve. I like to have the most necessary things at home, because it's not only me, but my boyfriend, who is man and eat little more than me, also prefer meat.
@marguicha (90589)
• Chile
20 Aug 10
I would feel very unhappy, to say the least, if I did not have enough money to eat. I can make up menus the are cheaper and filling but I have to eat good food every day. I don´t like fastfood so I cook except when I have an invitation out. As I know that we are blessed for having the food we need, I am always inviting people to go and check the UN sponsored site www.freerice.com There you can play some games and they will donate rice to people who are starving if you give the right answer. As for your diners, don´t forget shepherds pie, pasta of several kinds and legumes for your BF They are filling and cheap.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
Is that really true? If i play this games some people will have rice as donation? Never heard about that, but if it's true, i'll spend time for it too. I would be really happy if i help someone to have what to eat. This is the most important. Here, in Bulgaria, we say - no one is bigger than the bread. If i can explain it ... it means that hunger is the worst thing in life and there is nothing more important than that. Because if you are hungry, everything is life waste it's price ...
@indahfth (11173)
• Indonesia
20 Aug 10
$ 50 in my country means IDR 445 000. With that much money, if only to eat possibility I can use for 12 days. But for now, the price of basic necessities are very expensive, probably I can only use for 10 days.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
10 days, that's a good result
1 person likes this
@indahfth (11173)
• Indonesia
20 Aug 10
yes, one day spent roughly $ 3 to $4. We rarely eat meat or chicken. We usually eat vegetables, eggs, tempe (food from Indonesia). The price is cheap, contain many vitamins, and good for the body.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
I wish it could be the same here, but for 1$ you can buy only 2 breads and nothing more. It's expensive, if we have to compare what payments people receive for their work every month.
@RobtheRock (2485)
• United States
22 Aug 10
I don't eat as healthy as I should. I buy tv dinners and other kinds of foods which helps me eat for two weeks off of fifty dollars. It's hard to buy anything good for such as small amount of money, but at least I don't starve.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
22 Aug 10
Healthy food really costs a lot. Some people around us, say - buy vegetables, buy fruits ... Try to eat that things more. And we really love that kind of food, but the bad things is that when you eat that, soon you are hungry again.
• United States
22 Aug 10
True true true Sugga. Sometimes it seems that its better not to eat at all, than to eat a little thing and be hungry and eat again.
@gdesjardin (1938)
• United States
20 Aug 10
We are a family of 5. I usually spend anywhere from $75.00 to $100.00 a week at the grocery store. That also includes any sundries I need to purchase as well, like shampoo, soap, laundry soap, etc. I usually average about 85.00 per week. I could probably do better if I would clip coupons. I keep saying I am going to get back to doing that, but I never do.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
Hello You are really good at planning if you can feed 5 people with 85$ a week. Congratulations and all that with the shampoo, soap, toilet paper. That motivates me to try to do my best in future, for our budget
1 person likes this
• United States
20 Aug 10
It takes a bit of planning, but once you plan your meals for about a month, you can just keep repeating them over and over again. We eat alot of chicken as it is always on sale. We eat a lot of rice and pasta as well because that is cheap too! I usually make grocery shopping a game. I see if I can beat my price from week to week. I know that sounds a bit silly, but I have saved a lot of money that way. I used to spend over $150.00 a week for groceries....now that I plan before I shop, I save so much more $$
@p3ks626 (6550)
• Philippines
20 Aug 10
$50 is my budget for 2 weeks. with $50, I can already buy fish, chicken, pork, hotdogs, rice, vegetables, hotdogs, bread, milk, fruits and other things like soap, toilet paper, etc. I divide that budget two times. My husband and I spend at least $25 a week and we dont go to fast food anymore cause they are really expensive and it destroys our budget.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
It's great that you can eat 1 week with 25$, i'm really happy for you. My problem is that i'm worried that we can stay hungry, this is why i always buy a lot of things. And i feel calm around week and more. If the easy things finish, like eggs, cheese, butter or things like that, i can cook beans, rice with meat or something else. I know it takes a lot of time until the dish is ready, but i feel really well when my ice box has something in.
@bdugas (3582)
• United States
21 Aug 10
You are lucky that you can live on that small amount for two weeks, here in USA, the rice alone would set you back $4.
@bdugas (3582)
• United States
20 Aug 10
Ok here is your list of food: 1 chicken, 2 of pork, I white beans, I rice, 3-4 potatoes, onions, 1 of cheese,buter and around 20 eggs, begetable oil, milk, macaroni, waffles. I am trying to see where the 3 meals a days comes in, unless you eat the following day leftovers from night before. Fifty dollars here where I live in Ohio would if you done it right buy a weeks grocery, lets see Wal-Mart has 10# bag of chicken, legs and thighs for around $4.50, for me and my hubby tht would make 4 meals. One section of a leg and thigh each, Ok lets call that chicken Monday meal. For Tuesday we have red beans and rice, the beans being about $1.69 a pkg. and the rice you can buy at dollar store here for 10# for $4.00, Wed meaal pork chops, if you buy ends cut, maybe 6 pieces to a pack for like $7.00, that would give me 2 meals, cause he likes 2 at a time. Thursday meal is speghetti, ok speghetti is around a buck, and a pack of hamburger around $2.00 for a pack. Friday meal would be Hot dogs and chips, so hot dogs at Aldia's is like 20 to a pack for $3.99, buns around a buck, and a can of chili sauce 50 cents, chips $1.69 Saturday we will have meat loaf, that would cost around $3.00 for the hamburger, bread crumbs like a buck, tomato sauce, 50 cents, Sunday, we have chicken again, baked, so no expense for that cause I got the left over chicken from Monday, Then i have to buy milk, lets say $2.00, pottoes 20# at Aldias is like $1.69, sugar for tea, sugar is like $2.49, and tea at Wal-Marrt $2.00, Cooking oil, $2.00, eggs, 3 dozen, @78 cents $2.34 bread is like 89 cents a loaf, 2 loafs, box of cereal, $2.00, coffee $5.00 for 3 #'s few cans of vegetables say $1.50 ok I'm up to $54.68, so you can do it on near $50.00 here and reason I done this is we get food stamps because both of us are disabled, and I buy all my groceries at one time on the first of the month for the whole month, I shop from store to store and fill the freezer, and still have to spend some of the money from our check, because hubby has to have jalopina peppers, he likes potato salad, but wants olives and parsley in it, he cajun, so they need extra spices, but I wanted to see if I could buy a weeks worth of groceries for the $50. and I guess it could be done, or close to it, Don't leave anything to buy like snacks or drinks with, bottled water is almost $4. a case, then there is maraconi and but and dang I'm tired and I haven't left yet, Aldia's is a great store because it sells like hot dogs 18 or 20 to a pack, for $3.00 so that is 4 meals that you can make out of that. Eggs are cheap, people ask me why I don't just buy for a week at a time and I said it can't be done like that but I guess it could be. i buy the bulk packages of meat and divide it into bags and freeze it, So if a person just eat the basic, then I guess they could make it on just $50. Meat is very expesive here other than port chops and chicken, so that is what we eat, but I do have to say that it gets to a point that I would rather just do with out and eat a bowl of cereal than eat another piece of chicken, or pork chops. Then I hear that Mrs Obama wants to cut the food stamps into, so there won't be fat kids, and she actually believes that will take care of the problem, it isn't the food that is the problem, it is the fact kids dont' get out and do any exercise now, they stay in front of the video games on Tv or on the computer, instead of playing basketball or baseball or just out side riding a bike, so cutting out the amount of food a person gets is not the way to slove the problem, getting them up and out of the house is a more reasonable way. But I'm sure while she is cutting the amount of food to the children, now that is a joke, cutting off their food supply, what is it they give up, breakfast, lunch, no dinner, because once you cut the food stamps in 2, how do you still make a weeks meals for that $50. It won't make the kids skinnier, but will sure hurt the disabled and low income people, but then she is rich so she could care less about the poor here. Sorry to get off on another subject, but really pizzes me off that someome would think about cutting the only way we have to get food now when they can sit in the White house and gobble it down as much as they want. Once again, sorry
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
Here in my country big supermarkets started with the promotions around 1 or 2 years ago, but i don't trust them really much. Sometimes i think they sell old food and i don't like the idea really much.
@bdugas (3582)
• United States
21 Aug 10
Here if it is old or about to expire they will mark it down really low, then you know to check the experation date to see when it is old. One grocery store when it changes shifts, replaces all the meat in the meat counter that is left from the shift before, a roast that sells for like 8 dollars will be marked to like $2.25, there is nothing wrong with this meat it is just that they are putting out fresh and want to clear the meat counter to do it, I love being in the store as they are doing this, as I can get about 3 times more meat for my money. Meat here in the US is expensive, we hardly ever eat beef, steaks are wrapped 2 to a pack and usually around $10 to $12. I can not afford that. Stores here are required to move the merchandise that is left on the shelves to the front and put the new behind, but I do watch dates on dairy, and frozen, and meats.
• United States
19 Aug 10
$50 would be ok here for 2 people. Now I have 3 kids and it's summer break they inhale food all day long! OMG! I do what I can to keep it under $100 a week. This week I don't have a choice it will be 1/3rd of my normal budget. So I bought things that will be filling and cheap like rice, mac'n cheese, ramen noodle, and potato's along with one main meat for each dinner. I buy alot of things when they have a deal on them so when money is tight like this week that I can work my magic. Plus the items that are ready to be harvested in my garden.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
19 Aug 10
I'm really sorry for your budget. It's the same with us, without kids, sometimes we got money and just buy, sometimes we don't have and stay like that, eating what we have. But if you have kids, it's really complicated.
1 person likes this
• United States
19 Aug 10
Yes having kids certainly makes life complicated. Trust me that's when I got one of those comments when a co-worker saw me stocking up on pasta... it was a good price, I had the money & we had it for tonight as part of our meal. I can't pay full price or name brands.
1 person likes this
@epicure35 (2822)
• United States
20 Aug 10
Prices here are high enough that $50.00 does not go very far, even if you are just stocking up on a few things. Breads can cost over $3.00 apiece. We all are needing to be conservative in what we spend and allow for fewer splurge purchases. Even $100.00 a week does not allow for many extravagant meals.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
21 Aug 10
Wow I have to see your profile where do you live with that crazy prices?
@sunny5u (2072)
• India
20 Aug 10
Here in India $50 is equal to Rs.2300. Here we take rice and vegetables.Here the cost of the rice per 1 kg is Rs. 35. Here in India we can stay in good hostel per 1 month with food and accomodation.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
It's good that you can eat some national food for so less money Here, in Bulgaria, everything comes from out of our country, only in the summer we got cheap vegetables and fruits, in the winter meat is expensive, because we got a lot of holidays and people, specially men, eat a lot of meat.
@jinjer168 (1599)
• Philippines
20 Aug 10
Hello there! Im from the Philippines and $50 dollars for a family of three like us could extend its worth for about a week to 10 days the most for our food only. Im good in handling our budget and even if we're earning small, i see to it that i could still save some for our savings. My usual food stuffs will include, rice, milk, sugar, eggs, coffee, coffee creamer, oil, bread, bread spreads, veggies, fruits, meat and fish. Hotdogs, sweets, canned goods, softdrinks, cakes, ice cream, chocolates, pastries, chips and the likes belongs to my secondary food choices and i only buy them when im having extra budget for food or we crave for them. I believe that we could survive just by eating the basic food stuffs and others only add up to our likes and cravings and thus adds up to my budget as well. Im not like this all the time however, we also indulge once in a while and dine out in restaurants. For me, life is all about balance. Its right to be thrifty and frugal but we must also enjoy life and taste the fruits of our hardships. Good night!
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
Hello, i like your response really much. And specially the part, when you say that you may spend less money for food, but you will still have sweet things, bread and chocolate. You have to learn me how can i do the same Because always when i buy something sweet my boyfriend eat it like a little baby I know we don't eat sweet things really often, they are not priority for us, because we have to loose some weight, but if we have 5 pockets of biscuits i can eat them all month, with the coffee ... Sometimes when he want to eat something sweet, he is doing it and it's hard for him to stop.
@Onions (49)
• Singapore
20 Aug 10
For that much of money, I can only eat for less than a week. Yes, the standard of livings here are rising day by day.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
Wow, less thank a week ... that sound sad I hope they give you good money, when you work.
• India
20 Aug 10
It seems you can buy a lot for $50 in Bulgaria though I must say that even if this is your normal grocery expenditure, then yes, its expensive. $50 in India would come to about Rs 2500 which is quite a tidy sum…for this amount, an average middle class family of 4 can buy groceries for two weeks at least if they don’t go for branded products from fancy supermarkets. If we buy the meat, fish and veggies from the local vendors, then we get it more fresh … also if we buy the grocery from the local shop then its cheaper than the supermarket prices.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
Hello I shop from little stores too, i don't like big supermarkets. But sometimes it's better if i can buy flower oil or something like that, which can stay a lot of time in the shop and nothing wrong can't happen with it - it's cheaper in the supermarkets because they buy a lot of it and use discount for the quantity. Other things, usual like meat, cheese, eggs i buy from different little stores here.
@meemingNEW (2228)
• Philippines
20 Aug 10
Thank you for sharing. You really are a thrifty spender. As for me, if I were to spend $50 alone for food alone in my country. If I'd be very thrifty about it, $50 could last for 2 weeks or about 15 days approximately. It is not that expensive here in my country if you won't mind how delicious your food is, then you'd survive that long with that much money in your pocket.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
I'm trying to do my best for 50$. I can buy some more things, but have to cancel some of the good things like pigs meat, cheese and milk. Here cheaper things doesn't have good taste and if you buy some of ... as example cheaper cheese, you will be really sorry that you have wasted a part of your money.
@adeadey (19)
• Nigeria
20 Aug 10
well here in my country i will use $50 to feed for five days,each day that how it works around here,but if am to spend the money with my family that a day,because am from the family of seven
@Suggar (3612)
• Bulgaria
20 Aug 10
I hope you have great happy family and your payments are good.
@Absinto (2394)
• Portugal
19 Aug 10
Well 50$ is like 40 € and that gives about one week of groceries for 5 people. We get the cheaper products and food. And sometimes they have very good sales were you can get more if you pay a little extra and usually it is worth it. Sometimes we buy a whole pig already cut and in bags and it costs aroud 200§ i guess but it lasts for a couple of months, then all we need to do is buy those small things to eat with it.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
19 Aug 10
Hello Absinto :) That's really great idea for the whole pig. It makes the things easier, because you don't have to buy meat every week. Here meat is not cheap, and it would be cool if we had the chance to put it somewhere, in big ice box.
• United States
19 Aug 10
Let me tell you we can buy alot more if we were all conservative. But unlike most of us we are not that way. We don't appreciate things until their gone. I know i did!
@Suggar (3612)
• Bulgaria
19 Aug 10
I'm not from USA, so this with the conservative and liberal thinking doesn't affect me. If that is what you mean, i not sure that i get it right Everyone is that way, never mind where he lives, or what kind of life he live. It must happen something really strange, for us, to understand what we have. You did what? Sorry i totally lost you ...
@cher913 (25893)
• Canada
19 Aug 10
it depends on where you live and what you buy. i am in canada and shop on sales and stockpile what i can. we have 2 kids and hubby and i (we also have a border at the moment) and we generally spend slightly less than $200 every two weeks. so i would say about $75 per week.
@Suggar (3612)
• Bulgaria
19 Aug 10
So you are four at home and 75$ sounds really good for food. I'm sure you have everything, what is needed, because you have kids and you know that they need good food to grow up healthy. Actually money are our reason to stay that way - only both of us without kids. I hope some day we will be independent of the money and we will find one more part of our happiness with our children.