we have bought a sack of rice

@hotsummer (10309)
Philippines
June 4, 2012 10:06pm CST
it is equivalent to 50 kilos.i bought that in the market. it is not easy to carry. and i didn't carry that on my shoulder. usually it will be carried on one shoulder by those working on the market for selling rice. they pile up sack after sack. and they sell also a kilo. but we bought a sack or 50 kilos for longer supplies. as we eat rice 3 times a day. anyway, i had brought the rice to our home by renting a public vehicle called tricyle. 3 wheeled motorcyle. anyway, there are many kinds of rice. so you have to choose the kind of rice and they differ in prices. the more expensive the better it tastes and the more rice it will yield after cooking it.
1 person likes this
10 responses
• Philippines
5 Jun 12
it is advisable to buy by the bulk if you're many in your household. and it is A LOT CHEAPER! in our case it is not for it would powderize due to long storage. so we only buy by 10 kilos the most to save money.
@cocooreo (706)
• Malaysia
5 Jun 12
I agreed with you. There is always this rice insects that makes the rice into powder and waste the whole packet of rice. It is so irritating. Although how hard I try to avoid the insects from attacking my sack of rice, they still manage to get in.
@SomeCowgirl (32273)
• United States
5 Jun 12
The rice that is sold in supermarkets around here are not big sacks. They are smaller, of course we don't tend to use a lot of rice in our dishes. We have boxes and plastic bags but not really sacks. Sacks are used for grains etc.
@hotsummer (10309)
• Philippines
5 Jun 12
yes mostly in supermarkets here rice are in small bags or plastic bag. i think the biggest bag of rice in the supermarket is for 10 kilos only. but it is more expensive in the supermarket. what i could get for $1 per kilo in the supermarket, i can get like for $0.75 in the groceries. so it is much cheaper on the open market since i think they sell the same qualify or kinds of rice. the price is what differs . maybe the packaging is what makes the rice more expensive in the supermarket. but here, rice are usually in sacks in open market. they just open it and pour it different set of bucket like container or like compartment where different kinds of rice are sold and they are lined up. so you can put your hands on the rice and smell it first so you can choose which you think is a better rice. i forgot how to tell what to look for when you want a rice that will absorb more water so it can yield more rice and so make you more full.
• Philippines
6 Jun 12
That's wise thinking hotsummer... You can save more money if you buy a sack of rice rather than buying a kilo... It's time consuming if you buy a kilo 3x a day rather than buying a sack of rice once a month and it will cost you less too... Mas nakakasave ka pa if bibili ka nang mga products na malaki ang volume nya or its weight like sa mga detergents...Be a wise shopper....
@pahak627 (4198)
• Philippines
5 Jun 12
In our place, we can buy a sack of 25 kilos rice. Due to low income, I usually buy rice on credit to be paid every pay day. Yes the more expensive the more it tastes better. Nowadays, there are rice dealers who mixed their rice with nfa rice which smell something.
@Bhebelen14 (4561)
• Philippines
5 Jun 12
Before I dont buy rice when were still living in the province since we have a rice field back there. But now that I am living in the city I used to buy rice in the market monthly were much cheaper than in supermarket. I always buy super Angelica which is more whiter,cheaper, soft and better taste after cooking. Also I am very amazed for those people who can carried a sack of rice on one shoulder it quite heavy and with one mistake they can damage their shoulder yet that was their job and nothing to do with it.
@cocooreo (706)
• Malaysia
5 Jun 12
That is a very heavy sack of rice~ Do you have to buy so much at your each purchase? Like you say, I also have rice for at least twice a day, usually breakfast I do not take rice. The usual volume of rice I bought is 10kg which consider the biggest package sold in the market. For this pack of rice can actually last for half a year. Also, it is not easy to keep rice for long as the rice will be attacked by the rice insects which spoilt the house. Your house must be a lot of people for you to buy so much of rice at one go!
@sishy7 (27736)
• Australia
5 Jun 12
I love rice. But the most we'd buy is the 5kg bag which could last us for months since we don't really eat rice everyday. We like the Thai Jasmine Rice since they have lovely smell and go well with many Asian dishes. But we also use Basmati Rice for Indian dishes or to make Rice Bryanis...
• Philippines
5 Jun 12
You did a good decision. I think you can also save more if you buy a sack of rice. It even convenient because we do eat rice thrice a day. We consumed it every meal. It's good that you have saved the time in buying it outside the house every time you cook. Yes, it's true the more it's expensive the better quality you'll get. If the budget is good, better to have the better one. I think you're a Filipino. It's because you make it a habit to have rice in every meal. Anyway, if you don't mind, I am a Filipino too. That's the reason why I can relate much to your discussion.
@choybel (5059)
• Philippines
5 Jun 12
This is also the common case in our home. We usually purchase a sack of rice for long term supply, though most of the time we just receive one because my stepmother owns a rice field and the tenants send one over during harvest time. It is not as good as those expensive rice, but free is always better, right?
@ARIES1973 (9531)
• Legaspi, Philippines
5 Jun 12
Hi hotsummer! It really a wise decision to buy one sack of rice than per kilo because you could save extra bucks. It will also save you time from going back and forth to the market just to buy rice.