The Cost of Eating Healthy

Philippines
April 17, 2016 9:51am CST
We are all encourage to take a moment and consider the food that we put in our mouth. The mono saturated fats, the grease and more. However, with a limited source of income, eating healthy is something a regular person cannot afford. I mean at some point, yes, you will eat salads but not all salads are healthy right, what do you think? What is your take about the cost of eating healthy?
6 people like this
7 responses
@Mike197602 (13754)
• United Kingdom
17 Apr 16
I think it is very possible to eat healthily on a limited income. Sometimes it is very easy to get cheap fast food that isn't good for you but if you shop around you can get healthy food just as cheap. I buy a lot of frozen vegetables and they are cheap and have, in some instances, more nutrients than fresh veg. Fresh veg can sit in the shop for some time whereas frozen is often frozen very quickly after harvest so it keeps its nutrients. Things like brown rice and pearl barley are good for you and quite cheap In dishes that you'd normally use minced beef in replace it with minced turkey, better for you and cheaper..
1 person likes this
@marlina (74801)
• Canada
17 Apr 16
How about oatmeal and also making your own meals at home with cheaper vegetables.
1 person likes this
@Mike197602 (13754)
• United Kingdom
17 Apr 16
@marlina I agree. If food is made at home with nice ingredients it can often be cheaper than ready meals and way more healthy. Also replacing meat with a cheaper cut or even another meat can make meals cheaper.
@FourWalls (14185)
• United States
17 Apr 16
That's a problem in the US, too. McDonald's sells their 1,500-calorie supersized Big Mac for two dollars, and a salad for six dollars. Grocery stores also charge more for things that are free of "problem" additives. That always puzzles me: those ingredients cost money for the manufacturer, so you'd think something with fewer ingredients wouldn't cost as much.
1 person likes this
@JohnRoberts (60021)
• Los Angeles, California
17 Apr 16
As someone who tries eating healthy, it costs much more to buy and prepare healthy food. Plus to get fresh veggies you are constantly going to the market which means more gas expenditure trips. There is no argument: it's costs more plain and simple.
@rina110383 (24095)
17 Apr 16
I only spend $2 a day for all of my meals. I buy food from the canteen downstairs. I have rice, veggies with meat. It's cheap. I get to save a lot notwithstanding the fact that I buy my meals outside.
@boiboing (12817)
• Northampton, England
17 Apr 16
Cheap food is often bad food, that's for sure.
@sharon6345 (130820)
• United States
17 Apr 16
t's very expensive when lettuce could run you five bucks and feed you only twice. don't let guests come over to eat.
@LdeL0318 (6445)
• Philippines
17 Apr 16
We all want to eat healthy but knowing how expensive fruits and vegetables here in our country makes us settle for foods which are cheaper and compromises our health.