Bought some buns...

@peachpurple (12765)
Malaysia
September 7, 2017 11:01pm CST
At the bakery shop nearby my place. The buns used to cost $1.90 per unit but now it had hike up the price to $2.10 instead. No reasons for the increased, maybe businesses is getting better. Picture shown is chicken floss bun which I love best. Are the bakery hiking up price in your country? Picture belonged to peachpurple
2 people like this
3 responses
@m_audrey6788 (18418)
• Philippines
8 Sep 17
Looks good! Here no increase as of now but I don`t know because I only buy wholegrain bread
1 person likes this
@peachpurple (12765)
• Malaysia
8 Sep 17
how much it cost?
1 person likes this
• Philippines
11 Sep 17
@peachpurple ..2 Euro
1 person likes this
@peachpurple (12765)
• Malaysia
11 Sep 17
@SonjaRae (4793)
• United States
8 Sep 17
I can't say that I have paid much attention to it but that bun looks delicious
1 person likes this
@peachpurple (12765)
• Malaysia
8 Sep 17
yes it was delicious but a bit spicy, I love it. Top is glaze of cheese.
1 person likes this
@SonjaRae (4793)
• United States
8 Sep 17
@peachpurple Sounds scrumptious!
1 person likes this
• United States
8 Sep 17
The bakeries here in the U.S are hiking up prices as well. Everything is going up here!
1 person likes this
@peachpurple (12765)
• Malaysia
8 Sep 17
so, everywhere is hiking up price eh !