how many days food can you buy with fifty bucks in your country for 2 persons?

@yanjiaren (9050)
February 16, 2007 1:10pm CST
i am looking to get around 50 bucks from mylot for febuary.. with that i can buy economically 5 days food for my hubby and myself.. in your country how many days can that last two persons for food?
8 people like this
18 responses
• Grand Junction, Colorado
17 Feb 07
I really don't know as their are 5 of us at home now, but am going to estimate that $50 for 2 people wouldn't be more than 3 days. That is if your counting all 3 meals a day. I don't know how expensive food is where you are but it is ridiculous here and even being frugal I still spend a fortune per month on food.:)
@yanjiaren (9050)
17 Feb 07
yeah i understand..
• Al Mansurah, Egypt
16 Feb 07
here in Egypt, 50 UK pound is enough for 2 person to eat a good food all the month, here in Egypt , the food is very cheap , 1 bread for 0.01 US$ 1 egg for 0.09 $ 1 kG tomato 0.10 US$ 1 KG potatos 0.20 USD i think this is more less than UK price
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
16 Feb 07
ana aisa molohkeya wa frakha lol..i love it and asir asab!!!!
• Al Mansurah, Egypt
16 Feb 07
you speak arabic ? ?? ????? ????????
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
16 Feb 07
ana kalimi shuoaya lol..abuya waladi fi masr..nahnu yunaniyeen..
1 person likes this
@Anniedup (3652)
• Richards Bay, South Africa
17 Feb 07
Low GI - Only two each..
In American Dollars, 2 weeks, South African Rand 2 days and then only on a very low GI diet
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
17 Feb 07
wow i bet the weather is nice lol..
@Anniedup (3652)
• Richards Bay, South Africa
17 Feb 07
Yeah, but not when youre starving:)
1 person likes this
• South Africa
19 Feb 07
annie, stay with the dollars! stay with the dollars!:))
1 person likes this
• United States
16 Feb 07
I went to the story this morning and spent 120.00 US dollars on food for two people. It should last us about a week. However I spent almost as much on food for my animals somehow that just doesn't seem right...lol It is so hard now to live on a budget with rising prices it is a little scary to think what the future will hold. I am impressed that you can do it on 50 dollars. :)
1 person likes this
• United States
16 Feb 07
lol that should read store not story...opps. :(
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
16 Feb 07
hehe thanks lol
@limcyjain (3523)
• India
8 Mar 07
If you are talking about fifty dollars then it is a good amount in indian ruppes for two persons diet it should go for around 20 days. For 50 indian ruppes it would be just enough for a meal.
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
8 Mar 07
fifty u.s bucks
@xParanoiax (6997)
• United States
8 Mar 07
fifty bucks would buy my entire family (four people, our three dogs, and our cats) food for two weeks. Off brands in the U.S. can be pretty cheap..a can of cat food for twenty five cents, a two liter of soda for a quarter..a box of fish sticks for a dollar. Off brands usually taste better because they seem to be made healthier too.. Lol..when you live like my family's had to you learn to make money stretch. I'm still surprised people can spend nearly two hundred dollars for ONE week..that's scary..a whole bunch of money that could be used for something else, methinks.
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
8 Mar 07
wow so i am not the only one in economy mode loi
• United States
19 Feb 07
One week here in the Philippines. It could last a month if you're happy with sardines and noodles. With me though, just one week. I like to eat things I love.
@yanjiaren (9050)
19 Feb 07
wow..
@Bee1955 (3885)
• United States
17 Feb 07
I'm in West Virginia and that will feed us plus my mother-in-law for about 4 days. So its average for here.
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
17 Feb 07
thanks
@sweetlady10 (3617)
• United States
17 Feb 07
Actually it very much depends on what kind of food you are eating and where you are doing your grocery shopping.We are not that picky about food and we don't go for very much expensive stuff. May be for me and my husband we can buy food for 5-6 days with $50.
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
17 Feb 07
thanks
@rlshaw (872)
• United States
16 Feb 07
I would say 3 days.. maybe more... I spend around $100 a week but that includes the must haves ..like toilet paper, shampoo and that kind of stuff... and my hubby's snacks.. he is picky.. if it was just me and the two kids I probably could do my whole weeks shopping on $50.... we aren't as picky...lol men..hehehehe
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
16 Feb 07
that's great guys..
16 Feb 07
I could probably buy about a weeks food for me and the kids for a week with that money. I usually spend about £40 for 2 weeks in the month on food and about £10 the other 2 weeks so that would work out about the same. That is just our basic food though, not treats and the more expensive vegan foods that we get at the health food stores.
1 person likes this
@yanjiaren (9050)
16 Feb 07
thanks for that ..
19 Feb 07
I would say that I eat quite well. Normally out of Marks and Spencers and when buying dinner for two out of there can cost about $30. This is a nice dinner though. The cheapest i could probably get dinner for two is about $15 but thats not too tasty. I live in the Uk and a loaf of bread is $2 so that gives you a clue to how much stuff is and a tin of Heinz baked beans is over $1. I think food here is quite expensice but when I went to Canada it was about the same.
1 person likes this
• India
19 Feb 07
well I am from India.... if you talk of one single time meal for a single person it would go for around 50 rupees.... a bit lower quality can range to even 20 - 30 rupees.... but definitely not less than that.... so I guess whichever place you reside ismore inexpesnive than India.... Anyways congrats for a good earning friend...
1 person likes this
@few00cent (2141)
• India
19 Feb 07
wow that great you making $50 bucks this month.$50 is around 350 Indian rupess.in some noraml hotel we can eat for 2 days and in house just 4-5 days depends how and what we want to eat.1 kg coast around 25-45 n dal around 22-35.vegetable are coastly here.we can buy 2 days vegetable with $1-2.
1 person likes this
@stephcjh (32327)
• United States
18 Feb 07
It all depends on where you shop for the food in the United States where I live. I cannot get very much at say Walmart but if I go to a store that isn't so expensive, we can eat also on about $50.00 per week and that includes feeding my daughter also. but some of the cheaper store do not have all high quality foods.
1 person likes this
• United States
17 Feb 07
I spend about $120 for about two weeks, for my three children, hubby and me. I live in america. and it just depends on what type of foods you are looking for.
1 person likes this
@steney (1418)
• Philippines
17 Feb 07
Here in the Philippines, 50 bucks would go a loooong way! The dollar conversion here is $1 = P48 pesos. It can last a week or more if you're not a picky eater. Food here is very cheap, thank God :)
1 person likes this
@GardenGerty (110091)
• United States
16 Feb 07
I could probably do that, as well. I take some of my support clients to do their shopping. There are two of them in each group, and normally we spend under twentyfive each for a whole weeks' worth of food. Some personal and cleaning items as well. Of course that does take into account the fact that I check to see what is on hand first. There is quite a bit of a build up of staples from before I took this position.