Would you pay 5 bucks for 35 pcs of gum?

@snowy22315 (70299)
United States
July 12, 2019 10:19am CST
So, I was in the store the other day and spied these Trident gum balls in a spiffy little container. They were a bright lemon color, and caught my eye. I figured they would be expensive because they were new and packaged to be eye catching. The clerk said I think they are 6 bucks.... He checked the price, and said no, they are 5.. That would be the day, I would pay 5 bucks for 35 pieces of gum..What about you?
14 people like this
13 responses
@cperry2 (1364)
• United States
12 Jul
okay, aging myself here. I remember the day that I could buy 35 gumballs for ... wait for it ... .35 cents. 5 bucks is ridiculous. you are paying an awful lot for that container.
3 people like this
@snowy22315 (70299)
• United States
12 Jul
I know..I am sure they tasted good, but unless I find them half price somewhere they are not going in my basket!
2 people like this
@cperry2 (1364)
• United States
12 Jul
@snowy22315 Think I'll stick to the cardboard packs.
1 person likes this
@sharon6345 (185038)
• United States
12 Jul
I don't chew gum and even if I did it would not be $5 gum. I don't do anything to deserve that high priced gum. Lol
2 people like this
@snowy22315 (70299)
• United States
12 Jul
I would have bought it if it was 3..but that would be all I would pay. You can get 5 packs of gum in a package at Dollar Tree for a buck.
1 person likes this
@sharon6345 (185038)
• United States
12 Jul
@snowy22315 That was where i bought all my gum for my ex. I even bought some in Walmart as well. Never would I buy that gum.
1 person likes this
@Aquitaine24 (4378)
• San Jose, California
12 Jul
Whole Foods shoppers probably do that already,LOL
2 people like this
@snowy22315 (70299)
• United States
12 Jul
That is why I don't shop at Whole Foods! Well actually, sometimes I pop my head in there, not everything is outrageous.
@amadeo (97433)
• United States
12 Jul
Nope I do not like gum never did.
2 people like this
@just4him (161818)
• Green Bay, Wisconsin
12 Jul
That's fourteen cents each. If I chewed gum, which I don't, that would be a bargain.
1 person likes this
@snowy22315 (70299)
• United States
12 Jul
It's not a bargain trust me...you can get more than that for a buck at Dollar Tree. I am just guessing at the amount that was in the container it could be less than that, besides you pay tax on that as well.
1 person likes this
@just4him (161818)
• Green Bay, Wisconsin
12 Jul
@snowy22315 That's true. I don't chew gum so I don't know what is pricey and what isn't.
1 person likes this
@snowy22315 (70299)
• United States
12 Jul
@just4him I like it, although I tend to chew sugarfree..
1 person likes this
@infatuatedbby (100944)
• United States
13 Jul
I don't chew gum. My fiancé does and we buy packs from Target. He currently has a jar of Extra. Then changes it up next time when he's done. But $5 for 35 pieces of gum seems expensive? Anything special with the gum? Whitens teeth or anything or just the flavor and container?
1 person likes this
@snowy22315 (70299)
• United States
13 Jul
I don't know how many pieces were in there. I am guessing about the number of pieces. I don't know about Calif but here our gum doesn't cost that much.
1 person likes this
• United States
13 Jul
@snowy22315 Oohhh I see. Gum varies depending where it's bought from. I typically just buy gum from Target for my fiancé.
1 person likes this
@Corbin5 (148999)
• United States
12 Jul
Nope, I would not pay that price for gum.
1 person likes this
@snowy22315 (70299)
• United States
12 Jul
I think it's ridiculous
1 person likes this
@Corbin5 (148999)
• United States
12 Jul
@snowy22315 Me too!
1 person likes this
@Ladanger (7183)
• United States
12 Jul
I have that even the big bags of m&ms are like $7. I mean if you eat them alot then i guess you can because you can make it last for a week or more. Like i have bought the $4 pack of m&ms very few times before and whenever i craved some i would just take a few out of the bag.
1 person likes this
@snowy22315 (70299)
• United States
12 Jul
I would not spend more than 3 dollars for a large pack of M&M's either.
1 person likes this
@Ladanger (7183)
• United States
12 Jul
@snowy22315 true. Only people are addicted to it might do that.
@JudyEv (163936)
• Bunbury, Australia
13 Jul
That seems very expensive to me. No way I'd be buying them.
1 person likes this
@snowy22315 (70299)
• United States
13 Jul
I enjoy gum but not at that price!
1 person likes this
@JohnRoberts (84881)
• Los Angeles, California
12 Jul
Gum should be a penny a piece.
1 person likes this
@snowy22315 (70299)
• United States
12 Jul
I agree
1 person likes this
@sophie09 (7524)
• Indonesia
13 Jul
i'll pass, i dont like chewing gums hehe
1 person likes this
@Janet357 (18999)
12 Jul
me too.
1 person likes this
@moonandstars (18981)
• Zagreb, Croatia (Hrvatska)
12 Jul
I don't like gums as before but, probably the same