It isn't FAIR! Wahhh! Price of milk going up, Hershey raises prices.

@kbkbooks (7028)
Canada
May 10, 2007 5:51pm CST
I just saw on the news that Hershey is putting up the prices of some of its milk chocolate products because milk prices are also going up. It already sickens me to pay almost $2 for some chocolate bars or even more. If it isn't the price of sugar or a special restriction on cacoa bean imports, it's the MILK!! I like dark chocolate best, so maybe I'll be lucky and that will not go up? I know, wishful thinking.
2 people like this
4 responses
@cassidy22 (2975)
• United States
11 May 07
Dar chocolate has litle or no milk in it, so you might be fine there, EXCEPT that prices may rise to keep a market balance across the bars. What I think is interesting is the complaing that CANDY will cost more? NO one NEEDS candy. But there are families that NEED milk and that price is going up. You can even look deeper and ask why? We are in a state of inflation right now, that could easily switch to hyperflation very soon. Prices on a LOT of commodities are rising right now because GAS prices are rising. The economy is in the toilet, and energy prices are only going to continue to rise. Big industry makes farming more epensive year to year by forcing them to rely on petroleum based fertilizers and equipment. So the cost of FOOD rises, the cost of RAISING FOOD and RAISING animals rises. So I'm not concerned about the cost of a chocolate bar. I can live without chocolate. If it's too expensive, stop buying it. But when you are raising children, they NEED milk for strong bones. We all need to eat food. I'm personally more concerned about that fact that people don't do anything to affect their market. Buy local, buy organic... and you'll buy products whose prices don't vary as much as big industry that relies on petroleum based fertilizers, gas based transportation to get the product to you... Everyone is out to make a buck, and right now, big corporations are the ones making that buck off you.
2 people like this
• United States
11 May 07
amen
1 person likes this
@kbkbooks (7028)
• Canada
11 May 07
I know about families that need milk. We have been living out of the food bank for over 6 months now and we sometimes can't afford all the milk we would like. The food bank doesn't always give us milk. I live right in the middle of big dairy country so I know exactly what you are talking about. Farmers in Quebec have to buy the right to sell a certain amount of milk per month to the government. It's called quota. If they go under their quota they pay a fine and lose some quota so they need to produce less. If they produce too much (over their quota) the government milk collection truck will make them dump it on the ground. They aren't supposed to consume it themselves or sell it privately because it is uninspected and unpasteurized. Of course many farmers do these things anyway because it's a shame to see milk get wasted because of government bureaucracy. Also the farmers get a really low price for the milk. It gets jacked up over the chain as it gets processed, packaged, and shipped to stores so consumers are presently paying over $5 a gallon or thereabouts at the store. Another problem with quota is that it assumes cows produce the same all the time. Changes in season, birth rates, and other things can change how much cows produce. The government system doesn't allow for this. Many farmers breed their cows privately to raise more cows. Some have to pay the cost of artificial insemination. There are vet bills and vaccinations. If a cow gives birth to a male calf, this is often a waste to the milk farmer. Because of government regulation they can't legally feed to raise and then slaughter these bulls for meat for the own use. They can't sell them for beef because they are a milk breed. No farmer needs more than one bull, if any at all. All along there are unfair laws which are supposedly for good reasons. It seems really unfair to dump milk on the ground just because of a law, when so many are having problems to feed their families.
1 person likes this
• United States
11 May 07
Reeses Peanut Butter Cup - delightful chocolate candy bar!
I quite often don't even bother with "store" chocolate or big name chocolate as we have a local chocolatier here that makes the ultimate in chocolate and the difference in price now is well worth the difference in quality and taste. I'd prefer a small piece of heavenly chocolate to a large piece of standard quality so I rarely even buy chocolates from the candy counters anymore. I do confess though that I still love my Reeses cups! lol
@kbkbooks (7028)
• Canada
12 May 07
Confess? No, I am keeping my mouth shut.
@nonew3 (1941)
• United States
10 May 07
This is one of the reasons I get my chocolate a lot cheaper at the local liquidation stores. Mind you I can't always get exactly what I want, but it sure beats paying the high retail prices!
@kbkbooks (7028)
• Canada
10 May 07
This is a good idea.
@nonew3 (1941)
• United States
11 May 07
I am low income, and yet I am a very serious chocolate-and-coffee-aholic. Sometimes I get asked how I can afford to have like 10 pounds of coffee and chocolate, almost all certified organic, in my apartment at all times. I tell them that I shop at all the liquidation and bargain places to scout out whatever organic chocolate and coffee I can find, even if it is not my first choice of brand, as long as it tastes good. This is just stuff I have learned through the years from having battled to make ends meet from month to month.
1 person likes this
@kbkbooks (7028)
• Canada
12 May 07
Thanks for the ideas. I may use them.
@lightningMD (5932)
• United States
11 May 07
It seems like every week prices are going up. Every time I grocery shop I get less for my budgeted amount of money. Milk prices are out of sight. I love chocolate milk but I make my own. I wont pay the high price for ready made.
1 person likes this
@kbkbooks (7028)
• Canada
11 May 07
Last week we got a big cannister of chocolate powder for milk from the food bank. I hid it because if I put it in the kitchen, my stepson will consume LITERALLY a gallon of milk a day until the powder is done.