What fuel do you use for cooking? -Is it LPG gas? What does it cost you monthly?

@eshaan (6193)
India
April 26, 2007 10:12am CST
Friends, finished cooking just now, so the question related to cooking. What fuel do you use for cooking? How do you get it? Are you supplied it by pipelines or buy a cylinder? Here in India we get a cylinder of LPG gas which contains about 15-16 kg of gas and costs 335/- IN Ruppees. It is sufficient for us for about 40 days. What are your expenses on cooking fuel?
4 people like this
15 responses
@mystery5 (351)
• India
26 Apr 07
We use LPG too, though our cylinder lasts us about 2 months
4 people like this
@eshaan (6193)
• India
26 Apr 07
You should have written cost and there is too much to write. Do you know the fact that you get paid more if your responses are more than 4 lines. Thanks anyway. Expecting lengthier responses next time!
1 person likes this
@mystery5 (351)
• India
26 Apr 07
Hey thanks a ton for the tip!! I didn't know what else to write, actually, which is why I didn't. The cost is the same as yours, so thats why I didn't mention it! It lasts pretty long in our house, I guess its probably something to do with the stove. PS: Could u give me any more tips about the pay??
4 people like this
@eshaan (6193)
• India
26 Apr 07
I ahve added you as friend, you approve it, we will keep discussing these things in future discussion and yes!keep your notify 'on'
1 person likes this
@lightningMD (5932)
• United States
26 Apr 07
WE cook with electricity in our apartment. Our bill for the month is around 50.00 but that includes our lights and hot water. The tv and anything else that uses power.
@eshaan (6193)
• India
26 Apr 07
Hi friend, one or two days earlier I wrote a discussion on the usernames in mylot,and your name was also included in that. I think you won't feel anything bad about that discussion, Iwrote it just for fun. See if you want,its title is 'naming ceremony on mylot'. Thanks for your response and you are welcome in my friend's list if you wish to join.
1 person likes this
@coolcat123 (4391)
• India
27 Apr 07
lpg.....with a cost of 500 Rs per month while in black which is mostly common here is 800-900. people buy all these gas and wait for some time to sell it in black with high rates and the govnt.keeps sleeping.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
27 Apr 07
In which city of India do you live dear? And why do you not get your papers made once, if you have company book,you can get it without black and that too home delivery. Do something for it!
• India
29 Apr 07
ha ha ha ......i am from bihar and i know ki bihar kabhi nahin sudhrega. thanx for ur idea but the book u are talking about will reach us after 2-3 years when i will not be here.so whats thw use. this is bihar.
1 person likes this
@KissThis (3006)
• United States
26 Apr 07
I am in the US. There are a number of ways to cook our food. Inside I use an electric stove for most items. It only costs about twenty dollars a month. Sometimes I will use an lp tank to cook outside on a grill. During the summer months [about ninety days] we go through about two tanks which is only about thirty dollars.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
26 Apr 07
Most of you I think use electricity. What are your electric charges per unit? Thanks for your response.
1 person likes this
@KissThis (3006)
• United States
26 Apr 07
You can use either natural gas or electric depending on where you live in the US. As for our electric charges it actually depends on the time of the year as to what we have to pay.
1 person likes this
@tombiz (2039)
• Philippines
27 Apr 07
Here in the Philippines, a lot of households use the same thing: LPG IN 11-KGS cylinder which costs around 500 pesos (10$ on average). Under normal use, it could last from 30-45 days. Here at my house, we usually jump from the LPG to woods or charcoal (very good in cooking rice).
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
27 Apr 07
Ya! Many people[specially older ones ]in India also like the food cooked in charcoal or wood,its smell is special. Chapatis[ I don't know if you know it, they are breads made from wheat flour]taste very good made in them.
• Philippines
27 Apr 07
we use LPG in cylinder. one cylinder is consumed for 2 months here in our house. we seldom cook viands so we just use the LPG to cook the rice. LPG is supplied by the supplier in our area. he brings the cylinder which is already refilled. it costs something like php500 these days.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
27 Apr 07
What is this viands, something cooked by wheat flour?We call it Roti or chapati, I think so.
• Philippines
27 Apr 07
in the philippines, lpg is being supplied to the populace in cylinders. there are various sizes, from very small and light ones up to those which weigh 50 kilograms net weight. it is better and safer if the supply comes in cylinders compared to those ones where the supply comes through gas lines. lines are easily affected by calamities of considerable magnitude.
@eshaan (6193)
• India
27 Apr 07
I haven't seen any lines around me,but have heard a lot about it.There might be problems like repairing the line etc.
@gbaben (509)
• Russian Federation
26 Apr 07
This remind me of the major supply of gas in my hostel.I couldn't just know maybe it is refilledable or direct from gas company.I just get to the kitchen cook and get out,how they do other thing, am not concern because i believe i pay them for it and they have to make provision for it.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
27 Apr 07
You should have some knowledge of things around you man. I agree that you pay for it and they have to arrange for it to you.But which thing costs how much,helps you to calculate your budget.
@lynboobsy11 (11346)
• Philippines
26 Apr 07
Here in the Philippines we used LPG tanks too and last in almost 2 months depends on how long I used it. The cost here is too high it cost for about 500 pesos or 10 U.S. dollars if converted per tank about 11 kilos.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
27 Apr 07
Your cost is too high dear! Thanks for sharing discussion.
• Ireland
26 Apr 07
I used to use LPG gas for my central heating when I was living in my last house but it was so expensive that I had to change over to oil which was much cheaper. I never used anything but electricity for my cooking and I have found this to be very economical. I couldn't really say how much that costs just for cooking as my bill includes all my electricity usage. It usually costs approximately €140 for two months.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
27 Apr 07
Thanksfor your response friend! Electricity is costly in our country. We use it only for microwave ovens which we use only sometimes.
@brimia (6584)
• United States
26 Apr 07
We cook with electricity. It's pretty low cost.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
26 Apr 07
Thanks for your response, are you from US? Mostly all my US friends use electricity.Its very good that from the site like mylot I am getting acquainted with day-to-day life of my foreign friends.
@prestocaro (1254)
• United States
26 Apr 07
We have gas piped to our house. It heats our water year round and our house during the winter. It also cooks our food most often on the stove or oven. Our bill ranges from $40-$70 depending on the time of year. I have no idea how many of a given unit this is. I was actually just discussing this matter with the BF. Most Americans are furious about energy or gas bills being so high. I think if we had to purchase it in increments, we would use much less of it and also be aware of where we use so much of it. For instance, I love to take really long showers. I brush my teeth in the shower, even though I know it is wasteful. If I had to actually purchase a tangible cylinder, I would probably take much shorter showers. Because it is just always there ready to be used, I think I waste it more.
• Kottayam, India
26 Apr 07
We are getting Indane LPG,costs us only Rs.301, no pipeline in the pipeline, cyildners are home delivered
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
26 Apr 07
Your cost is quiet less than our's. About 30/- Rs less. Thanks for your response.
• India
26 Apr 07
We are using LPG too for cooking.We get the cylinder from dealer which cost total price of Rs. 300/- and it last for about 45 days.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
26 Apr 07
Ya, another Indian I suppose. Thanks for sharing the discussion.
@sahira (1072)
• Philippines
26 Apr 07
in our country we have also LPG and we are used to it,it costs alomsot 500 pesos but depending on the economic status daily,sometime it falls down to less than 400 and sometime it even reaches up to 600...we ues the tank for more than two months because we don't usually consume everyday.
1 person likes this
@eshaan (6193)
• India
26 Apr 07
The rates are tremendosly fluctuating, I see. Here in our country the government is under too much pressure about hte costs of everything. People[opposition parties] start blaming the ruling party if the cost rises more than 5 Rs.