how much meaning of 1$ in your country?

Indonesia
September 9, 2007 6:37pm CST
it will be variety enough in my country. depend on the city where you stay. in Jakarta, as the capital city, $1 almost mean nothing. coz in here, with $1, you only got foodstreet with softdrink. which the taste not so good enough. if you wanna go to eat in fastfood or restaurant, it will take you about $1.5 including the drinking. in some part of city, as like in east java, $1 having much meaning coz for food you just spend about 1/2 of $1 including the drink and very delicious food. so i really wanna know how much meaning of $1 in your place?
7 responses
• Philippines
14 Sep 07
In the Philippines, $1 can buy u food like spaghetti and drinks but not for a restaurant.
• Indonesia
18 Sep 07
wow, its quit nice on there
@wonderful1 (2076)
• China
11 Sep 07
1 dollar =7.4 RMB. in my country, you can eat a meal in 7 yuan, but it is very simple, a dish of vegetables and a bowl of rice. you can buy two boxes of ice cream. you can buy a dish of dumpling. you can buy 2.5 kg apples or pears. 1.5 kg bananas. you can buy 2 bar soaps and a piece of towel and 2 colgate toothpastes. besides, i like your discussion, then i will know the price of other countries well.
• Indonesia
11 Sep 07
yaa...and interesting so much to knowing these information. anyway...much appreciate to all responders if you give me where you come from coz i not too familiar with all of currency. thank you for responding here, wonderful 1
@ssh123 (31100)
• India
5 Oct 07
Six months ago, it was approximately Rs.45 per US Dollar. Now rupee is doing very well and hence one dollar fetches only Rs.40/- approximately. American importers of goods and services from India benefit a lot from these upward trend of rupee .
@iamsree (441)
• India
28 Sep 07
Today one US dollar is equivalant to approx 40 indian rupees.That means a simple vegetarian thali meal for two people.A thali meal means "all u can eat".....
@tuffy999 (794)
• Philippines
10 Sep 07
1usd here in the philippines is equivalent to 45.00 pesos which can buy a 1 kilo of rice, 2 packs of noodles and a can of sardines this can already feed a family of five for one meal time.
• Singapore
10 Sep 07
In my country probably get a bar of chocolate or soft drink.
@kitty1234 (1476)
• United States
10 Sep 07
In the US $1.00 will buy you a candy bar at most, lol. but then again I love chocolate!!!