How much is the price of rice in your country?

@Huying (389)
China
October 10, 2007 3:23am CST
I come from China.In my country,rice is the leading food in people's dish.In common supermarket,we can buy rice in $0.2-$0.5 per pound.Yesterday one of my friend who are from USA told me that he buy rice in supermarket in $3 per 5 pound.I think the price is not cheap.How much is the price of rice in your country?
3 people like this
5 responses
• Philippines
10 Oct 07
Well, here in our country, the currency is not in dollar. In the market, you can buy one kilo of rice for 16-30+ php (pesos) depending upon the quality of the rice. It is quite high, however. Have a nice day and God speed!
2 people like this
@Huying (389)
• China
11 Oct 07
Hi,thanks.Would you mind tell me what your nationality is?I am not familiar with php.In many countries,people like to eat bread,so the price of rice is quite high.Have a nice day and God speed,too.
2 people like this
• Philippines
11 Oct 07
Thanks! I am residing here in the Philippines. Have a wonderful day ahead of you!
2 people like this
@michfroi (413)
• Philippines
11 Oct 07
im from philippines and rice here is almost .50$ per kilo... too expensive..
1 person likes this
@Huying (389)
• China
11 Oct 07
I think it is really expensive in your country.In philippines,rice is the most important food in your dish,most of peasants plant rice,why does the price so expensively?What food do you often to eat?
@michfroi (413)
• Philippines
11 Oct 07
rice is our main food... we eat rice during breakfast, lunch and dinner...
1 person likes this
@djmarion (4901)
• Philippines
11 Oct 07
in our country it is usually priced from P20-40 depending on the quality of rice.
1 person likes this
@Huying (389)
• China
11 Oct 07
Hi,djmarion,I don't know where you are from.Maybe you are from Asia.Because rice is the staple food in Asia.All Asian must depend on rice to live.So it should keep low price,or people,espicially poors,can't live up.
@faith210 (11233)
• Philippines
11 Oct 07
Hi Huying! I am from the Philippines and rice is our staple food. Rice here cost around $0.50-$1.00 depending on the quality of rice you are purchasing. Rice here is expensive even though we are an agricultural country due to many factors such as drought, typhoons and our country is also importing rice from other countries despite of the supply that we have. Take care and have a nice day.
1 person likes this
@ssh123 (31100)
• India
14 Oct 07
The measurement of rice in Kilograms and there are so many varieties from coarse to fine variety. Normal rice for cooking costs anywhere between 25 cents per kg to $1 per kg. I buy 0.50Cents per kilo which is a good variety.