Your best money saving tip.....

@newtondak (3950)
United States
June 12, 2008 10:11am CST
for stretching your food dollar - please share with everyone. One of the things that I do is to make my own noodles: Stir together 3 egg yolks, 1 whole egg and 3 tablespoons water. Stir in 1 teaspoon salt and 2 cups flour and stir until mixture forms a ball. Roll out onto floured board and let dry. Cut into strips and use immediately or store in freezer in ziplock bag.
2 responses
• United States
12 Jun 08
we make our own pizzas at home. My two sons like plain cheese, so that is so simple...My husband used to think the only pizza was deep dish supreme, but I've gotten him to try some others lately, like chicken alfredo. Or this, I used to go to this pizza place and get ground lamb and feta, sooo tasty, I seasoned some ground beef like sausage and crumbled in some feta, it was as good as any you could find in a gourmet pizza shop.:) basic pizza crust: 3/4 cup warm water, 2t yeast (I buy at a whole sale club really cheap)or 1 pkg, pinch salt, 2 cups flour. that's it, mix it up, knead it (or use your mixer), let it rise, and roll it out.
• United States
22 Jun 08
Thank you for the best response, it's my first one!!:)
• United States
13 Jun 08
USE A CROCK POT AT LEAST 2 TIMES PER WEEK! I use my crock pot to make inexpensive cuts of meat, fish, or chick, pork, into amazing gourmet meals. I have tested and made this 2 day meal for a family of 4 for only $10! It is predictably wonderful, tender, and creates enough for great left over suggestions. Such as my published winning recipe I will share with you (for a 3 qt): Any roast, chicken, pork with fat trimmed 1 cup chopped celery 1 cup chopped onion 1 tsp thyme 1 large can tomatoes chopped 1 can of broth (any) 1 cup chopped carrots salt and pepper to taste Brown beef, put in pot with everything else. Cook all day at least 10 hours. Serve with rice, potatoes, noodles, polenta, etc. Pour sauce over starch and add a veg. Next day, chop any meat if there is any, heat sauce and toss with any pasta. Two meals for the price of one.