Cooking for 4-6 people

@danny1971 (1749)
Church Hill, Tennessee
February 5, 2016 2:13pm CST
You only have $15 and have to cook for 4-6 people, what would you cook for them? Come on, let's play a little game today!!! LOL
9 people like this
11 responses
• United States
5 Feb 16
I would make a nice big batch of Lasagna if the $15 would cover it. If not, I would make Shepherds Pie a big one.
2 people like this
@danny1971 (1749)
• Church Hill, Tennessee
6 Feb 16
I love both of those. Shepherds pie is very delicious. And my wife makes it sometimes. I like Lasagna too. It is very good also. Thanks for responding!!!
2 people like this
• United States
6 Feb 16
@danny1971 Welcome Danny, please let us know what you guys decide on. Would be interesting
2 people like this
@danny1971 (1749)
• Church Hill, Tennessee
6 Feb 16
@TiarasOceanView Thanks, and I definitely will let ya'll in on what we've decided!!! Thanks for responding, and have a nice evening!!!
2 people like this
@softbabe44 (5899)
• Vancouver, Washington
6 Feb 16
Home made manicotti
2 people like this
• Vancouver, Washington
6 Feb 16
@danny1971 Yea i think you would like it.
1 person likes this
@sharon6345 (135979)
• United States
6 Feb 16
I will try and see what I can do here. A pack of mixed chicken $5 cream of chicken soup $2 chicken soup seasoning packet $2 ok a pack of pasta noodles $1.50 ok I think we are having chicken an noodles. yeah I can play..
2 people like this
@danny1971 (1749)
• Church Hill, Tennessee
6 Feb 16
LOL Cool beans!!! Sounds like a winner to me!!! LOL
2 people like this
@GardenGerty (101841)
• United States
6 Feb 16
Beans and cornbread. Relishes of celery, carrots, and green onions. Big glasses of iced tea. Homemade gingerbread with real whipped cream for desserts.
2 people like this
@danny1971 (1749)
• Church Hill, Tennessee
6 Feb 16
wow, sounds very delicious @GardenGerty I like homemade gingerbread. It is very delicious.... Thanks for responding!!!
1 person likes this
• Philadelphia, Pennsylvania
6 Feb 16
Hotdogs and beans, celery and carrot sticks and Entenmann's pound cake for desert.
2 people like this
@danny1971 (1749)
• Church Hill, Tennessee
6 Feb 16
sounds good @sherryericha! Thanks for responding!!!
1 person likes this
@Corbin5 (113457)
• United States
6 Feb 16
I would make a big bowl of spaghetti and serve it with warm garlic bread. Spaghetti is cheap and so is the French bread used to make garlic bread. Must have dessert and I am thinking dessert dishes with ice cream and some chocolate sauce just may do the trick. And, iced tea. Yep, that would be about $15 hopefully.
1 person likes this
@danny1971 (1749)
• Church Hill, Tennessee
7 Feb 16
I just love homemade spaghetti. My mother use to cook it a lot back when I was living with her. Now that I'm on my own, I try to make it when I can. Sometimes my wife makes it for us. But, it is very delicious. I also like garlic bread with the spaghetti!!!
1 person likes this
@marlina (76819)
• Canada
17 Feb 16
@Corbin5, I like this idea a lot.
@Shavkat (65169)
• Philippines
6 Feb 16
I will suggest to cook a porridge. It is easy to prepare and cook. The tummy will be satisfied with such menu prepared on the table.
1 person likes this
@danny1971 (1749)
• Church Hill, Tennessee
6 Feb 16
If you don't mind me asking, but, what is porridge? I've never heard of this before. Thanks for responding!!!
@amadeo (70795)
• United States
5 Feb 16
I can do pasta and sauce with meatballs.How about that
1 person likes this
@danny1971 (1749)
• Church Hill, Tennessee
6 Feb 16
sounds good @amadeo! Would love to try it!!!
@nezavisima (7417)
• Bulgaria
6 Feb 16
I can offer you to buy chicken and potatoes to choke them in the oven and voila. You could even buy bread and even soft drink any more cheaply. However, write what you decided. came my other idea can buy salad and eggs and do something with them. Success!
@Marcyaz (35615)
• United States
6 Feb 16
I would make spaghetti and meat balls with a nice salad which you could do for $15 or less.
• Indianapolis, Indiana
6 Feb 16
A-La-ramen soup. Costs $5 and I'd keep the change...lol. Can you tell I'm broke? But seriously, I'd make chili, Because it would be around $15 and It would cover at least that many people for he buck.