Problem of the day!!! #4

United States
November 29, 2006 3:53pm CST
In a stationary store, pencils have one price and pens have another price. Two pencils and three pens cost 78ΒΆ. But three pencils and two pens cost 72ΒΆ. How much does one pencil cost? First to answer correctly gets the best response.
2 responses
@mythmoh (3994)
• United States
1 Dec 06
2pe+3p=78 3pe+2p=72 multiply first by 2 4pe+6p=156 multiply second by 3 9pe+6p=216 sub 1 from 2 5pe=60 pe=12 so one pencil is 12 cents sub in 2 48+6p=156 6p=108 p=18-- pen costs 18 cents
• United States
29 Nov 06
The answer is 12 cents. :)