Grocery Shopping

United States
August 6, 2007 7:31pm CST
Is it just me or has anyone else noticed the suddent price hike for things like Milk, bread, potatoes, eggs, cheese etc... Especially corn! What is the deal? I heard someone on the national news station say this afternoon that the corn prices were through the roof, because corn growers were trying to get more from the alternative fuel companies. Please! Give us the corn to EAT at a decent price. We need to feed our families for heaven's sake!
13 people like this
32 responses
• United States
7 Aug 07
How about fish prices. We enjoy eating fresh fish and found that the prices have gone up substantially. The prices will only continue to skyrocket with our economy looking so dismal.
• United States
7 Aug 07
Fish filets in the meat market - I love talapia. I take the filets and sprinkle them with salt, italian seasoning and lemon pepper. Spray them with fat free cooking spray, and broil them for about 4 minutes on each side. The trick is not to over cook them or they get tough and rubbery.
I noticed that! Even at restaurants, the fish prices have gone up, I guess because they are having to pay more for their fish. There is a restaurant near us, that we can get a family pack of catfish fillets and all the trimmings, Cheaper than we can go to the grocery store and purchase just the fish!
1 person likes this
@AmbiePam (51158)
• United States
7 Aug 07
Have you ever been to your local Farmer's Market? When you buy from them, you cut out the middle man, and you can usually get your corn cheaper.
• United States
7 Aug 07
I wish we had a farmers market around here. I would be going all the time to get my fruit and veggies.
3 people like this
• United States
7 Aug 07
Rivermarket in Little Rock Arkansas - This is a photo of the produce at the River market in downtown LIttle Rock. The farmer's market is there on Tuesday and Saturday during the growing season. There is an inside market that sells meats and other things that is open year round
We have a wonderful farmer's market in Little Rock. When we lived there, we shopped there every Tuesday and Friday when they were open. We have a small one in Hot Springs that's open every morning, and then there are some that sell at the end of their driveways, right off the street. Great place to buy cantelope is right down from my house!
2 people like this
@AmbiePam (51158)
• United States
7 Aug 07
That is so cool! Ours is open every Wednesday and Saturday morning, from 8am to noon.
2 people like this
• Malaysia
9 Aug 07
Yes, even though we are living in a different country, not only you are experiencing the suddent price hike for things. Here the same thing is happening. Lately, in fact just yesterday the news announced a sudden increase in beef. This is particularly due to the stopped import of beef from India. Our government used to import almost 80% of beef from that country and that explains the price hike. I hope the problem can be addressed soon because here most of us are going to celebrate Ramadhan the moon of fasting. A month after that we are going to celebrate Aidil Fitri where all of us prepare food. Meat is one of the compulsory ingredients for the celebration purpose.
• United States
9 Aug 07
Our beef went through the roof a couple of months ago when there was a case of mad cow disease. Sometimes I wonder if this is true, or just someone's idea of a sick joke to get more money for their product. We used to raise cows, and it got to costly for feed and the price of beef was too low. You just can't seem to win somedays.
2 people like this
• United States
8 Aug 07
It all comes back to fuel , corn is going up , it's food for us and chickens, gas prices are up , eventually everything goes up but out salaries
3 people like this
• United States
9 Aug 07
This is so true. It's too bad that salaries don't get the same rate increase as our food, rent, utilities, mortgage, gas, car payments and everything else we have to pay each month do. In Arkansas, our electric company got sued, because they weren't charging as much as the other electric co-ops were. So now Entergy customers are paying more. Does that makes sense to me? not.
2 people like this
• United States
7 Aug 07
The price for a gallon of milk in my area is $4.39 and thats for the store brand. If you want name brand you could be paying over $5.00 a gallon. I can't believe how ridiculous it is that groceries are going up so much. Who's gonna be able to afford food if the prices keep raising??
3 people like this
• United States
7 Aug 07
Wind mills providing alternative fuel - Wind Mills can produce electricity without wasting our natural resources. States need to look at ways to harness the wind and sun to help with conservation and help keep costs down for the consumer. As long as we are letting this resource go untapped, we are going to have high fuel bills, higher grocery bills.
In my opinion, we are bringing alot of it on ourselves, when everyone starts hollering about using the gasoline made out of corn. I know we need to use alternative fuel, but it needs to be electrical based, solar and wind, or the price of everything is going to rise. Again, just my opinion.
1 person likes this
@ElicBxn (61063)
• United States
7 Aug 07
NO NO, sell it to the fuel people!! Get corn out of the daily diet!!! Get corn starch out of normal foods!
3 people like this
• United States
7 Aug 07
ears of corn at the Little Rock Rivermarket - Photo is of a farmer's crop of corn, taken at the River market in Little Rock, where the farmer's market takes place on Tuesday and Saturday. You can see a wide variety of home grown fruits and vegetables there and purchase them for a fraction of the cost of the local stores.
I refuse to quit eating corn! It is one of my favorite veggies. I love it fixed in several different ways, and hope that there will be a solution to all of this. Corn is a grain that is fed to chickens, beef and catfish, and the price of corn rising is making those costs rise too.
1 person likes this
@wiccania (3360)
• United States
7 Aug 07
I've noticed that as well. The corn thing has been going on for years. I come from New Jersey, where there were so many roadside produce stands you could get a dozen ears of corn for a dollar and the most I ever saw it in the grocery store was 4 ears for a dollar. When I moved to Colorado (where we ALSO have a lot of locally produced stuff), it was more like 2 ears for a dollar and that was considered a good price. I love corn, and would love to use more fresh corn in dishes. But the price makes it pretty prohibitive. Fortunately I don't use a lot of milk. But butter, eggs, cheese and potatoes are things I use pretty often. Fresh fish prices are higher here than I'd like, but not so high that I don't buy a lot of it. It's really not much higher than I would find in a coastal area.
3 people like this
@aprilgrl (4460)
• United States
7 Aug 07
Yeah I noticed it too. They are outrages oh my (sigh) I told my hubby we need to think of something cheaper to eat but not noodles all the time and he don't care for that anyway so I try to come up with a gool meal so I am going to look at my cook book and see what I can find and I love corn too! I will never give up corn.
2 people like this
• United States
8 Aug 07
I have a mexican chicken recipe that is really easy and very inexpensive. It has tortilla chips, chicken, beans, rotel, corn and shredded cheddar cheese. Just open your cans, throw in some cooked chicken, put chips on top of that and sprinkle the whole thing with cheese and bake it for 20 minutes at 350, Costs less than $5 to make enough to feed 4 people.
1 person likes this
@aprilgrl (4460)
• United States
8 Aug 07
That sounds great. Thanks :)
2 people like this
@aprilgrl (4460)
• United States
8 Aug 07
That sounds great. Thanks :)
2 people like this
• India
7 Aug 07
OK so its become a worldwide phenomena has it? I thought only we Indians were suffering. Prices here have increased so much in the past few years that middle-class existence has become a real act of juggling. Eggs, milk products, pulses, wheat, fish, meat, vegetables...everything's gone through the roof.Pulses which sold for Rs. 30/kg are now selling for upward of Rs 50/kg. Eggs (poor man's only source of protien) has double in just one year. Regular consumption of fish and fresh vegetables is becoming impossible. only rice has been spared somewhat. national and state-level budgets come and go but the common man's plight does not improve.
2 people like this
• United States
7 Aug 07
Rice field in Eastern Arkansas - This is a photo that I took of a rice field just outside of Clarendon, Arkansas. It shows the rice all green and pretty and the irrigation ditches full of water. Arkansas is one of the biggest rice producers in the world.
Thankfully, I love rice! I think that the prices are only going to get worse. As we have floods and storms and droughts every year that are wiping out food sources. It is only natural that the prices would go up, because there is not enough to go around. I do believe that next year I'm going to plant a garden and buy some chickens.
1 person likes this
• India
8 Aug 07
very practical of you too! And I think if we go on this way, by the turn of this century, we would all go back to farming.
2 people like this
• United States
8 Aug 07
If we don't stop wasting all of our natural resources, and doing what we can to put the small business people, and the farmers out of business, that is certainly a real possibility. It is just kind of alarming when you think about the direction that not only this country, but the world is headed.
1 person likes this
@twoey68 (13651)
• United States
10 Aug 07
Actually we had corn on the cob this week when I went shopping and it was 8/$2. I bought some and made some last night...it was really good. I was going to buy some apples or oranges till I saw that a 3Lb. bag was between $9-$11!! Forget that!! Milk is $4.65 for 2%!! Eggs went up about a month ago to almost $2.00 for a dozen. I don't know why all the prices are going up so much but hopefully they will come back down. Also I can't hardly remember what I'm supposed to get and not get so far as whats been recalled or whats contaminated. I miss when we were young and my Dad grew all our fruits and veggies. He still does it and raises his own meat...too bad I live so far away!! AT PEACE WITHIN
2 people like this
• United States
3 Sep 07
Vegetables - A photo of veggies, home grown and fresh from the garden. I love to gather fresh fruits and vegetables, picking them from the vines, and then washing, preparing and eating them. My favorite is fresh okra. Washed, breaded and fried.
I too wish we had some garden room. Perhaps when we get moved to our new house, which I hope will be soon. Perhaps in the next year. Then I will have a garden spot and can grow all the things that I love to eat fresh, corn, okra, green beans, cantelope. hmmm. yum
@twoey68 (13651)
• United States
7 Sep 07
Nothing beats eating right out of your own garden! **AT PEACE WITHIN** ~~STAND STRONG IN YOUR BELIEFS~~
@Kowgirl (3490)
• United States
14 Aug 07
Everything went up...With the cost of gas the truckers charge more to do deliveries and the people who have to use these truckers had to increase the price to make ends meet. They are using corn to make the additive they are putting in the gas so everything that has corn in it has also risen in cost. No matter what it is if it rises in cost something else that depends on that product will have to raise it's cost...It's like a domino effect. Until gas goes down we the consumer will have to suffer. Watch for a gradual increase in all food products. And here's the kicker everything goes up except the wages so more people are going from middle class to lower class. I hope they all apply for assistance so our government will open their eyes to what is going on in the USA and start supporting us instead of foreign countries.
2 people like this
• United States
3 Sep 07
Junk Food - It is sad that in the United States, it has become cheaper to purchase junk food than to purchase real food that is good for you. A bag of potato chips you can get for 30 cents (A single serving bag) While an apple may be as much as 75 cents for one! That is why people in our country are over weight.
I agree that we need to start being mindful of those around us. We have elderly in this country who have to choose between groceries and medicines. That just isn't right. It's cheaper to buy ice cream than it is to buy potatoes.
• United States
10 Aug 07
I know! Meat has gone up 54% in the past year. Someone I know did the math up for them selves and I was shocked. It was hard enough to live on a budget before. Now I feel like I am struggling to keep my family full with out feeling like it was all junk food. Junk food should not be cheaper then healthy alternitives. We have just started eating more TVP, Textured Vegitable Protien. My husband is a meat and taters kind of guy and he cant tell the difference when I put in spaghetti sauces or tacos. It makes me feel pretty clever! It is like $2.00 a pound but it is dehydrated so you get a lot for your money.
2 people like this
• United States
3 Sep 07
Deer in the woods - Deer meat or venison is used quite regularly in some households as an alternative to beef. It is lean meat with almost no fat at all. If you learn how to prepare and cook it correctly, the wild taste can be eliminated. Some people can't tell the difference in venison and beef. If it's prepared correctly.
I agree that it shouldn't be cheaper to get a bag of potato chips than to get an apple. That just isn't right. We have begun to use ground turkey. If I have it, I used ground venison because it is almost 100% lean. No fat at all.
@GardenGerty (115123)
• United States
8 Aug 07
Using grain for alternative fuel also affects dairy. The main thing I have been told is that it is transportation that is costing us so much for everything. I find buying programs that let me do group buying--Prairie Land Foods, Angel Foods--and look for milk on sale,it will freeze. I buy things from farmer's markets to get them more economically. I would like to grow my own of some things. The other thing is that the weather has been unpredictable, droughts, floods, etc. If the climate is changing we will need to learn to adapt to it, and grow whatever suits our particular climate the best.
• United States
9 Aug 07
Isn't this weather crazy? I honestly believe that we are now living in the last days as predicted in the Bible. We had so much rain here that it was flooding until about 2 weeks ago. Now we're having record breaking temperatures and no rain at all. Heat related deaths can't be far behind with the humidity and soaring temps.
1 person likes this
• United States
8 Aug 07
I have noticed the price of things is getting higher..perhaps to compensate for the money going out for the war and troops and everything else..I don't know why for real.
• United States
8 Aug 07
Our taxes have gone down here. We are paying half of what we used to on groceries. I honestly think that the oil companies are to be blamed here. It all comes down to transportation costs, for the farmers and growers, for the companies that ship it to the stores etc...
1 person likes this
@badpenny (741)
• Seagoville, Texas
8 Aug 07
As the wife of a truck driver, I have an unusual insight into this problem. The cost of food is going up primarily because fuel is so high. My husband's boss has sold half of his fleet because he can't afford to pay for fuel and pay his drivers. Stores are passing on the higher shipping costs to consumers. In a way, it lets me know that people will have to respect the truck driver more, because without trucks, we have nothing... think about it.
• United States
8 Aug 07
My dad drove OTR until his health began to decline and he couldn't do it anymore. You are preaching to the choir sister! I know all about how people feel about the big rigs and their drivers. Many don't undertstand that they are just men, trying to support their families! I'd like to see people survive, if we took the trucks off the road.
1 person likes this
@sneese (95)
• United States
8 Aug 07
Corn prices are rising due to the fact that the government is using all the extra corn for alternative fuel. Don't forget that the farmers don't get the extra money. They are still getting about the same price as always. The average dairy farmer only gets about 32 cents per gallon of milk. About 5cents for a dozen of eggs. Beef ranges from about 95 cents to 1.20 per pound for the farmer. Everything else goes to the middle man. I know as I speak from experience here, We raise goats on our farm.
• United States
8 Aug 07
I know that the middle man gets alot. I also know that farmers don't get paid alot for their product. But, my uncle raises corn and he says that the reason corn prices are rising for the consumer is because the growers know they can get more from the fuel companies than they can the grocers, and so that's where they are selling it.
1 person likes this
@flowerchilde (12534)
• United States
7 Aug 07
I haven't noticed specifics.. I just know it all costs too much!!:)
• United States
8 Aug 07
We are just going to have to start using more and more coupons, and shopping around more, buying from freight damaged sales and wholesale houses. In order to eat. You know it is just about cheaper to eat OUT, than it is to eat in anymore.
1 person likes this
• Canada
7 Aug 07
Things now days are so expensive... Why it isn't old time with 3kg of butter for 5cents?
2 people like this
• United States
8 Aug 07
I am too young to remember that far back! However I do remember when you could get a 1 pound box of the stick margarine for about 39 cents. Now it's 99 cents, and that is sometimes if it's on sale, or an off brand that is mostly water, with very little taste.
1 person likes this
@faith210 (11233)
• Philippines
7 Aug 07
Hi carpenter5! here in our country, we are also experiencing increases in every commodities. I guess it's because of high prices of fuel which is being reported in our national news. I did my grocery two days ago and everytime that I do, I notice an increase of the things I buy and so I cut down on some of the items I could do without. :)
2 people like this
• United States
8 Aug 07
Our state just cut the tax amount that they charge on food by 50%. We didn't see any savings because some products have a raised price of more than 30% over the last month. We ended up paying less taxes, but it still cost us more money. Doesn't seem quite fair.
1 person likes this
• Canada
7 Aug 07
Yes I have noticed this and think it is ridiculous . Things that we need all the time or things that are healthy that we should be eating are so expensive it is no wonder you see some people with only junk food in their house as it is the only thing they can afford especially if they don't have higher paing jobs . It is bad enough the gas prices have jumped so high but now we have to pay these ridiculous prices for everyday groceries we need to survive . It cost me a fortune on milk as I have five growing children who need their milk intake a day and yet I had to cut back on what they were drinking because we just simply can't afford to buy what we used to get .
2 people like this
• United States
7 Aug 07
A glass of milk---we're supposed to have it. - We should be drinking milk 4-6 servings of dairy each day. It keeps our bodies strong and teeth healthy. But at $5 a gallon, it's hard to drink that much when there are 4-5 people in your household. I love milk by itself or on cereal. The prices have gone through the roof.
I know the feeling! It is nothing for us to go through an entire gallon of milk in a day. We all love it. I've had to tell the kids that i can only buy a gallon every other day, so you're going to have to be sparing and drink smaller glasses. I hate to do it, but at $5 a gallon, I don't have a choice.
1 person likes this