How can I sepnd less on groceries?

United States
October 31, 2006 8:29am CST
It seems like we can never get ahead money wise because we spend so much money on food. We spend about $150.00 a week on food for two people. How can we cut back?
2 people like this
27 responses
@Aali311 (6125)
• United States
15 Nov 06
Wow that's alot, what are you guys buy, how much can two people eat, my family of five doesn't spend that much weekly, maybe you can cut back on things that are not necessary. Or even shop when items are on sale and try generics.
1 person likes this
@Lindalinda (4112)
• Canada
15 Nov 06
Mrs. Frizzle that is a lot of money for two people. I spend about $40 a week per person and food is more expensive in Canada. You must be bying a lot of prepared and frozen foods. Instead of pop buy frozen juices on sale.For 90 cents or less you can make up a big pitcher. Try and make up a big batch of chili on the week-end and freeze some of it. Take it easy on the red meat too much of it is not healthy. Look out for sales in the paper and go more than one grocery store. We have bulk food stores here and I buy all my spices and baking needs there for a fraction of the cost in the grocery store. For instance for 50 cents I buy as much black pepper as a bottle for 2.30 in the grocery store. I buy little spice jars at the dollar store and put the spices from the bulk food store in it. All the ready prepared foods contain too much salt, fat and sugar as well as other additives that are not healthy. You probably work and it is hard to start cooking when you get home but simple meals can be fun to prepare and taste so good freshly made. Stir frys are wonderful. Some people safe money by clipping coupons. I don"t most of the time since store brands are often cheaper anyway. Good luck you can save lots.
1 person likes this
• United States
15 Nov 06
That is about what I spend and we are a family of 6 (2 adults, 3 children and 1 baby) and that includes formula for the baby. I have cut my budget to the bones. We buy all generic food (store brand). The only meat we eat is hamburger and chicken (can't afford steak or pork). Our biggest expenses are cereal, milk and bread. We have to buy that stuff every few days and it adds up. The biggest saver, though, is buying store brand. That can save a lot each trip (like when you compare cereal and a box of store brand is $1.50 and the name brand is almost $3). We also buy a lot of stuff at the Dollar Store. Of course what I learned is you can't shop healthy and shop cheap at the same time. The stuff I buy is loaded with a lot of salt and fat. The low fat, low carb, low salt stuff cost twice as much as the stuff I buy. But I can't have it both ways. I have 4 kids to feed.
@MySpot (2602)
• United States
15 Nov 06
That sucks too... that it's more expensive to eat healthy. I wonder if it's a conspiracy? If stores made the snack foods and prepared foods more expensive, and Vitamins and health food cheaper, maybe America wouldn't be fighting Obesity! I do think it's more cost efficient and healthier to replace chips and cookies with fruit and vegetables though.
• United States
15 Nov 06
this may sound anal, but it really works. we have 3 kids, and were doing the same thing you are at one point. first, make yourselves a meal plan for the week. plan out what you will eat each night for dinner. do the same if you're home for lunch or breakfast. then, you need to make a list, and stick to it. most people overspend when they dont have a list to go by, and simply "aisle shop". i also go to the grocery store without my husband. when i bring him, we end up spending twice as much because he doesn't like my list idea. with two people it is probably harder to buy more things in bulk, but when you buy things like your paper products, soaps, and non perishable items, buy them in bulk. you wont have to buy them so often and its cheaper that way. this summer, we also joined a food service. i order all my meats from this company, they deliver every four months. this has saved us tremendously because i can plan better meals every night, i dont have to worry about the price of meats changing every week, i dont have to waste gas to go to the store and it is much healthier food (all the animals are only grain fed). depending on where you live, you may or may not have a company like this there. and clip out coupons. this is something that i dont ever remember to do, but it does help save you money. hope this helps, good luck
@MySpot (2602)
• United States
15 Nov 06
Great advice! I also make a meal plan along with my grocery list and buying in bulk is ALWAYS cheaper! My sister and I have also conferred that NOT inviting the husbands along on the shopping trip is detrimental to sticking to a spending budget!
@ladyheart25 (1816)
• Philippines
31 Oct 06
I think you can do anything to cut on food cost, I believe you must cut on other less necessary stuffs you spend on rather than the food.
@FlaKNMB (831)
• United States
15 Nov 06
I disagree. I think food/groceries is one of the easiest budget areas to cut spending.
• United States
31 Oct 06
It looks crazy when you see it in print doesn't it. My husband and I just celebrated our first anniversary earlier this month, and are still getting in the whole swing of things. We had the same problem. I found that we wouls spend about that amount weekly, and it just had to stop. When I spoke to friends who had larger families who were spending less, I decided it was time for a change. I noticed that we were buying an above average amount of exotic and specialty foods (I love to cook). The first thing I did was cut back on that. Steaks: my favorite cut is filet mignon, and we would eat that about once a week. Instead of buying individually, I started buying the entire loin (yes, expensive, but saves money in the long run). I check the salespapers before buying our staples (bread, milk, butter, etc.) that way we still get our brand name products, and save cash buying things we would normally. I should, but I don't clip coupons - there is lots of money to be saved that way, especially when most grocery stores have their 'double coupon days' or similar. I also get our smoke salmon from freshseafood.com instead of the store now - it's freasher and I save money that way, too. I hope you find the answer you are looking for! :)
• United States
31 Oct 06
Darn typos, that is supposed to be the word 'fresher' in the next to last sentence. Sorry!
@prue187 (517)
• United States
31 Oct 06
Wow that's a lot of food for a couple of people. Is that groceries or restaurant food? Do you consume everything that you buy?
• United States
31 Oct 06
This is jjust grocery store food. Some weeks it cost less but it averages $150.00 I think I over buy and shop even when we have plety. I have been cutting back on the snacks a junk. I usaly go to giant and buy what is on sale.
• United States
8 Jan 07
Geesh..that seems like a costly grocery bill for 2 people. Try only purchasing things when they are on sale. If you have the room stock up and use coupons! I get a ton of great deals here when there is a buy 1 get 1 free and use 2 coupons. There are a ton of sites online that will help you be more thrifty and tell you the best offers/sales at stores. Do a search you may be surprised!
@bblessed (1822)
• United States
24 Nov 06
You might want to try couponing. If you dont see a change in the amount you spend at first you might want to try for at least a month until you get a routine set. With coupons you might not save too much but you get to use brand name items at low cost price. Some brand name items do taste better in my opinion.
@miajane (361)
• United States
16 Nov 06
there are a lot of sites online that offer coupons, but besides that, try to focus on the essentials. don't buy prepared food. and only get things on sale. this may mean you have to drive around a bit (if there are different stores in your area). work on preparing meals from scratch. that might reduce the bill a bit.
@stru9559 (634)
• United States
16 Nov 06
WOW! We spend about $150 a MONTH for two people! We shop a lot at Aldi's, Costco and Shop n' Save. Aldi's has great deals and really saves us a lot money. We always buy the store brand which is usually a lot cheaper than the name brand. I'm not big on leftovers buy my husband doesnt' mind them so he'll eat leftovers for lunch from the previous nights dinner. We also buy a lot of canned food (like ravioli, beef stew, chili, etc) and then spruce it up so it doesnt' taste so much like canned food. Good Luck!
• United States
16 Nov 06
What store are you going to? Do you go to a discount food store? Do you use cuopons? Do you take advantage of buy one get one free days? Those all help in cutting down the grocery fee.
@kcbabez14 (967)
• United States
16 Nov 06
don't get food that you don't need (like chips and ice cream) and don't get name brand items.. the cheaper ones are just as good!
16 Nov 06
Dont eat as much or buy a cheaper version of the food product, maybe the stores own brand?
@magnet (2087)
• United States
16 Nov 06
Wow, there are 4 people in our home and we spend $150 a month without coupons, in groceries and we only go out to eat once a week. I guess I'd say buy more chicken, chicken is the cheapest meat to buy,go to the meat market and buy your meats in bulk, use your mvp card from food lion,take inventory of what you have in your pantry and don't buy it again if you already have it, plant a garden,don't buy junk food junk food can add an additional $20 to the bill, if you do just buy one junk food item.
@sun_moon (235)
• United States
15 Nov 06
i think its better to use coupons that are available
@isasice (2015)
• Iceland
15 Nov 06
I don't know many families who don't have that problem. You can be thankful that you don't have to buy your food in Iceland, you wouldn't get far on $150 there lol. The advice I should follow but don't do too often is: Never go grocery shopping when you are hungry! That makes you buy a lot more junk and things you don't need. Make a shopping list and stick to it. Never buy anything that is not on the list (The only exception on that is toilet paper if you remember that you ran out). Plan ahead the meals for the following week or month before you go shopping. Try to plan them by viewing what staples you already have in your kitchen so that you won't have to add as much to the shopping list. Beware of the coupons. Only cut out the coupons for things that you were planning to buy anyways. Don't buy things only because they are cheap. (How many things are in your kitchen that you bought because they were on sale but you never used them)?
@stezieb (2183)
• United States
15 Nov 06
We spend like $250 a month for a family of 3.
@VKXY62 (1606)
• Australia
15 Nov 06
Hmmm, do you buy fresh food and prepare and cook your own meals, or, do you buy packets and warm them up?
@tiff1496 (570)
• United States
15 Nov 06
Hi! If you really wanna save money on grocerys and if you have the time check out www.grocerygame.com I save about 65% of my bill a week. I spent $33.00 this week on a family of 3.