Gotta Support The Schools.

$12.00 Cookie Dough - Cookies
@Chevee (5914)
United States
October 30, 2008 12:28pm CST
Trying to support schools is getting too expensive. A fellow co-worker brought this flyer to school with a picture of cookies for sale and ask some of use to purchase some cookies to help support her grandson's school. I don't mind helping the schools but why is that stuff so expensive. Those cookies in those tub containers range from $12.00 to $18.00. I bought the lowest price they had which was $12.00. I thought they were cookies already baked. Me not having any children at home I didn't know any better. Things really have changed. These aren't cookies it is cookie dough. There was a variety of choices to choose from I chose to get the sugar cookies. Have you bought anything to help support your local school lately? If so was it expensive? I am used to going to the store and purchasing cookies for less than $2.00, call me cheap.
3 people like this
16 responses
@lilcee (2703)
• United States
30 Oct 08
Hi Chevee. I haven't bought anything lately from school. But, I know what you mean about the cookies. I've seen the ones that in a can like that. They're good but way too expensive for me. I do buy Girl Scout cookies but none from a school.
2 people like this
@fwidman (11515)
• United States
30 Oct 08
There is no longer anything cheap about helping schools. My daughter sold that silly cookie dough a few years back and it was expensive. Gee, when I was in school we sold suckers for a dollar
• Philippines
31 Oct 08
don't you think it would be better to have a garage sale? LOL... to clean up the closet.
• India
31 Oct 08
trying to support is getting too expensive.A fellow co-worker brought this flyer to school with a picture of cookies for sale and ask some of use to purchase some cookies to help support her grandson's school.
1 person likes this
@rkrish (3003)
• India
31 Oct 08
Its a way of raising funds and giving some minima gifts to the donar and i too get as many as from my earlier schools and i am also find it ok to provide as my young genearation can make use of it and they also have good fun and enjoyment
1 person likes this
@Nhey16 (2518)
• Philippines
31 Oct 08
hello Chevee, im a mom of 2 kids, and i, too, support their schools, but to buy something that i think is too expensive, im not sure if im gonna do that, but i will make sure that i will support the school in some other way...
1 person likes this
@annjilena (5620)
• United States
31 Oct 08
yes and it,s very expensive to buy the stuff they be offering i can,t afford it are they not taking enough taxes to help pay for this
1 person likes this
@GardenGerty (115066)
• United States
31 Oct 08
I like the tub cookie fund raisers better than a lot of the junk they sell that is overpriced. I have figured it out and the cookie tubs we used to get were cheaper than the pinch and bake or slice and bake cookies at the grocery, and they taste much better. As far as the other junk, most of the time I would rather just make a cash donation. I hate school fundraisers.
• United States
31 Oct 08
Well see it says gourmet, that's why it was $12.00. lol. When I was back in school we had these catalogs that we'd have to get people to buy stuff from. I never really liked it, I just sold it because everyone else had to. If that was the cheapest thing in the catalog, I think that I would've passed on buying anything, and I would not have felt bad about declining either. With that 12.00, I could've bought myself a new candle, purse, jewelry, more nail polish, lotion--it could've been 1 or more of those items, and they would have lasted a lot longer too. Or I would've taken that 12.00 to the dollar store and picked up 12 new things... picture frame, snacks, hand soap, or whatever. That's how I get when I'm about to spend money. I always think "Do I really need this" and I'll think of all the things I could be spending that money on instead of what I'm about to purchase.
1 person likes this
31 Oct 08
Hi Chevee, That is quite expensive for coookies that is not even baked, its unheard of here, but what we do in this country is some Tesco supermarket aske if you want to collect vochers for schools and you pay something with your shopping and when you collected enough vouchers, then you have to take it to the schools, it for their computers, so but I don't want shops to puch these things on to me. Hipe you will enjoy baking your cookies. Hugs. Tamara
1 person likes this
@DonnaLawson (4032)
• United States
30 Oct 08
Chevee, you can call me cheap also.. One of the worst things that I bought was some kind of pink flower bulbs which I planted according to the directions and then I waited and waited and waited.. I guess that if I want to see them again, I will have to dig them up, but this was a measly $15.00.. Another couple of items were the 8 oz boxes of the candy, I bought two of them and that was another wasted almost $20.00, as I could have went to the Dollar General and bought both of them for $5.00 at the least.. I visited my niece's kids a couple of nights ago and sure enough there was the dreaded catalogs and my innocent nephew, just waiting for me to pick them up and order some outrageously priced item.. I guess the school year will have to go on without me this year and from now on, I am no longer going to purchase these items..
1 person likes this
@ANTIQUELADY (36468)
• United States
30 Oct 08
if it makes u feel that cookie dough is real good but u are right waaaay to expensive. the boy next door ia laways seling something & i'm real fond of him he's a real good kid but since i had to quit i've had to tell him no a few times & i hate to. i don't why all that stuff they has to be so high. you are not cheap you are like u know what u can do & u are loosing your job. got to think about those rainy days & they do come around.
1 person likes this
• United States
30 Oct 08
My daughter's elementary school had 4 fund raisers in September alone. I only supported the book fair because I knew my daughter would want to get a few book there. I can't say NO all the time. October has been two fundraisers and the school asked for contributions of candy for a Halloween Safe Night they are having. Then yesterday, I receive a flyer that the evening will cost $4. I already sent in about $5 of candy. Then there were school pictures taken that will run about $40. I plan on using those for Christmas gifts so that's not too bad. I will get some cheap frames and we can decorate them. In the spring will be class pictures and last year a second set of individual pictures were taken in the spring. My mother lived with me for the past 7 years but is now in a nursing home so we don't have her income any more. I just don't see how I can afford Christmas for my daughter this year. It's a shame too because it will probably be her last year to believe in Santa.
1 person likes this
@Celanith (2334)
• United States
31 Oct 08
I don't buy much from schools or school kids anymore, I don't even buy from the Girl Scouts anymore. First the scouts cookies while yummy are not worth $4.50 for 12 cookies. Secondly as to school fundraisers. When my kids were in school 18 years ago and more for some. They came home with things to sell for the classroom or school. One was candy bars for $1.00. The candy bars were big enough but #1 I did not like my kids going door to door even in our small community selling things to strangers. #2 the kids mosty made about $500 for the class. If that much. #3 there were incentives for the kid who sold the most which to me was hardly fair as some kids had lots of relatives and friends in town and around while other kids were new and did not know a lot of people or had few relatives and family aroun, so of course the same kids always got the prize for the most things sold. I belonged to a T.O.P.S weight loss group at the time and several of us moms were discussing the school fund raisers. I asked instead of having the kids sell stuff how about a school carnival and white elephant bingo or a spagetti feed and bingo We propsed it to the school board and PTA and I was made fund raiser coordinator. For 6 years we had bingo and potato feed. Stores in the community and businesses donated prizes for a tax write off and the entire community turned out. The first year we made $1780. After that we made over $2500 the other years. That was for one class to go to an enviromental class. Another fund raiser we had was to have family photos taken a photographer that worked with schools for fundraisers came and half the proceeds went to the class the other the photographer got. The band class made $1500. Another class held a flea market holiday Bizarre and sold booths and tables and had lunch to buy and they made $2000 each year. This ended the need for kids to sell stuff no one wanted to really buy. Some classes held rummage sales and car washes.
• United States
31 Oct 08
Not only are the things sold for fundraisers expensive; now they have us teachers registering for "Adopt a Classroom," and they want us to send home flyers, contact businesses, etc., so we can get the supplies and materials we so desperately need. Frankly, I'm appalled by the idea of begging this way. I know that, in the early days of the country, teachers were lodged with the families of students because they weren't paid enough to have their own lodgings, but I thought we passed those days long ago. Most teachers are now giving extra credit to kids who donate things like copy paper, toner for the printers, etc. This is insane! I try to support our school's fundraisers, but I can't afford to do much of it anymore. Band is selling school jackets, which cost $135 each. Since uniforms are now required in the public schools, we can buy shirts through the activities office, but they're $30 each. I can buy polo shirts for much less at Target or online. What's appalling is that there are still administrators making as much as $350,000 per year, plus free house, car, etc., and even the most educated and experienced teachers can't make ends meet. This country needs change in a hurry! We need to remind everyone that education can be the key to success and place the schools at the top of the list of necessary expenditures. Our country can't afford not to improve the lot of educators and education.
@twoey68 (13651)
• United States
31 Oct 08
My Niece and Nephew are always selling this type of stuff and I have bought a time or two from them but these days I don't. The prices are just way too high for the little bit that you get. I can easily go to the store and get a better deal. There is another thing that most ppl don't know. The money your child raises ISN'T going to help their class. It is going for next years class. My brother (father to my Niece and Nephew) talked to the principal of the school and this is what he told them. It is a trickle down system...each grade is working for the next years class. In other words if my Nephew is in fourth grade and sells $200 worth of stuff, that money goes for NEXT YEAR'S fourth grade class...he will get what the fifth grade class is raising when he's in fifth grade next year. I think the whole thing is stupid but then when we had foster kids I banned the whole fundraising thing for all our kids. Sorry, but I'm not being responsible for a kid running around with cash and items that can easily be stolen and then I have to replace it. [b]~~MY OWN PEACE WITHIN~~ **STAND STRONG AND BELIEVE IN YOURSELF** [/b]
@manunulat (605)
• Philippines
31 Oct 08
When we were high school, we organized a school fair. We thought that would be a good activity since the parents-teacher's organization could have some food sale to fund a project. The food were not expensive and both students and their parents had a good time. I think to come up with supporting the school is to organize a fair...