Making mayonnaise versus buying it.

@suspenseful (40314)
Canada
January 9, 2009 1:00pm CST
It is quite cold today, minus 23 celcius, and I do not want to go to the grocers now, and I was thinking of making my own mayonnaise. I have the ingredients, eggs, vinegar and straight olive oil (not the extra virgin kind though) Last time we bought the Helman's olive oil mayonnaise and it tasted much better then the regular kind or even the kind I made before we started to use olive oil for everything. Now our big tin of olive oil cost around $23.00. So I was wondering whether we would be better at making our own mayonnaise or whether it would be better for me to buy a jar. Sorry I am not that good at mathematics.
5 people like this
16 responses
@Lakota12 (42681)
• United States
9 Jan 09
well better to make own than going out in that cold!
2 people like this
@suspenseful (40314)
• Canada
14 Jan 09
The trouble is when you make it yourself it does not last as long as the store bought kind.
@Lakota12 (42681)
• United States
15 Jan 09
then dont make more than you can use in that time
1 person likes this
@suspenseful (40314)
• Canada
16 Jan 09
Well how can you divide an egg yolk? I mean it is a waste of time to just make a tbsp at a time.
@venshida (4837)
• United States
13 Jan 09
Wow making your own mayonnaise, I personally would just buy it at the store. If you have the time I say go for it, and see how it turns out.
• Philippines
13 Jan 09
yes, definitely, it is good to give it a go. not everyone knows how to make that mayonnaise which tastes great. maybe if i find some time to spend to do it, i will give it a try, too. it really sounds much better tasting than the ones which we just simply secure from the grocery store.
1 person likes this
@venshida (4837)
• United States
13 Jan 09
I think anytime someone can make their own food that's a good thing. You really don't have to worry about the ingredients.
1 person likes this
• United States
16 Jan 09
I hear that Venshida. One of my rules when buying something is I can pronounce and know what all the wording means on the side of the package. Home made to me, will always be better. You know what it's in that.
1 person likes this
@ElicBxn (61063)
• United States
11 Jan 09
If you only plan on making and using a small amount and don't use it every day, than making it might be better. But home made doesn't last like store bought ones and you do have to worry about the raw eggs....
2 people like this
@suspenseful (40314)
• Canada
11 Jan 09
That is what I was worried about the length of time to store it. I have diabetes and I cannot have it every time, and I am not that overly fond of macaroni and potato salad. And we just found a kind at the store that we really love. It is not as bland as the other kind.
2 people like this
@ElicBxn (61063)
• United States
12 Jan 09
then I would buy that, since you aren't using that much
2 people like this
@stephcjh (32327)
• United States
10 Jan 09
No problem. I think I would rather buy it. I am not sure if it would taste very good or turn out right if I tried to make it.
2 people like this
@suspenseful (40314)
• Canada
18 Jan 09
It tastes all right, but it is rather bland so I have to add ingredients. I find that Hellman's the best. I get the Olive oil kind -well it is only part olive oil, but it is fine.
@Polly1 (12648)
• United States
9 Jan 09
I have made my own mayonaise too, but that was a long time ago. I do't do it anymore because you don't cook it and you use raw eggs. There is so much info out there about not eating raw or undercooked eggs because of salmenella poisoning. I just buy it in a jar now.
2 people like this
@suspenseful (40314)
• Canada
19 Jan 09
I tried it a couple of times, but it was so bland. I did make a Miracle Whip copycat and it turned out good but that was before we decided to buy Olive Oil exclusively. So now we buy our mayonnaise and since I cannot have that much, a jar can last a while. With home made I would have to throw it out after a couple of weeks.
@slickcut (8141)
• United States
9 Jan 09
Well i only use Hellmans mayonaise so since i live alone & watch my weight,i tend to use more mustard that mayo,but i always keep Hellams on hand anyway..I also use extra virgin olive oil in everything...
2 people like this
@suspenseful (40314)
• Canada
10 Jan 09
I get the Hellman's kind, and I like the hot mustard not the French's kind. I looked at recipes but it seems that the home made does not last as long.
2 people like this
@callarse1 (4786)
• United States
11 Jan 09
No, we tend to use more mustard in our family, but we do use mayonnaise from time to time. We buy it at the store. We buy whatever is on sale--I've never heard of the extra virgin olive oil by Helman's we'll have to try that next time. It seems if you use it a lot it's best to make it yourself. And I have the recipe to make it, but we've never made it ourselves. Cheers! Pablo
2 people like this
@peavey (16906)
• United States
11 Jan 09
Whether it would be cheaper depends on a few things. First, how much do you pay for mayonnaise? If you buy name brand not on sale, it can cost up to $3 a quart here. I don't know which recipe you use, since there are several, so I don't know how much olive oil it takes. How big is your container of olive oil? You have to know how many cups of oil are in it before you can figure how much each cup costs. On the average, I think it's cheaper to make your own if you like it. I'm still looking for a recipe that makes mayonnaise that tastes the way I want it to!
2 people like this
@bombshell (11265)
• Germany
10 Jan 09
if we count the work plus expenses,i rather buy than making our own.
2 people like this
@mtdewgurl74 (18118)
• United States
10 Jan 09
Well for me it would just be to much of a hassle to make it since we rarely eat it. I buy the Miracle Whip Salad Dressing. We don't like Mayonnaise really. I would be afraid of the Salmonella poisoning that we might get from eating the raw eggs.
• United States
15 Jan 09
I have heard it said more than once that homemade mayonnaise is the best. I have never tried to make it. Using raw eggs is one reason. The other is that I have used Hellman's mayo for so long that I wouldn't try to use anything else. But from a frugal point of view it would be the cheapest way to go if you were to make it yourself.
@suspenseful (40314)
• Canada
19 Jan 09
I tried to make some and I had to add some garlic and more spices to it to make it taste nice and it does not keep that long. I do use Hellman's Olive Oil mayonnaise and it costs a bit but is much better tasting. Since I cannot have mayonnaise or salad dressing that often because of my diabetes, I would rather buy it. Before when I made a lot of potato and macaroni salad when it was too hot in the summer to cook and when the boys were small, I made my own mayonnaise.
1 person likes this
• United States
20 Jan 09
Thanks for the best response. I tend to stick with good old Hellman's. Why tinker with perfection!
1 person likes this
@suspenseful (40314)
• Canada
22 Feb 09
That's for sure. We buy the Olive Oil Hellmans and the extra cost is worth it.
@kprofgames (3099)
• United States
16 Jan 09
That's a good idea. Hadn't done that in years. My grandparents, well grandma anyway, would make just about anything. There is a lot to be said about making things yourself. Some poeple don't think it's healthy, but look back some 50 - 70 years ago, they made their own everything and processed their own meat. I think it's a great idea, aside from the cold, but because we don't know what will be happeneing with our economey.
1 person likes this
@sharie16 (2213)
• Philippines
13 Jan 09
i use to buy, because i dont know how to make a mayonnaise..you might as well share me the steps and ingredients...lol
• Philippines
13 Jan 09
since you are good at making your own mayonnaise, i do not see any reason why you will be stopped by anything at all from producing the item from your very own kitchen. although it is true that there is a possibility that the homemade one will come out to be more expensive than buying from the grocers, i am pretty sure that the price differnce will not be much. in fact, at most times, we can cut on the expenses on food if we produce our own food needs. i can see that you are having doubts about this after having realized that olive oil is quite expensive. well, coming from me, it will be just go ahead and do it. there is joy in doing things our way once in a while.
@ronaldinu (12439)
• Malta
13 Jan 09
I would prefer buying it since I don't have enough skills to do it and enought time and patience. I think it would be less expensive to buy a ready made product than to do it myself. (c) ronaldinu 2009 - the more people I meet-the more I love my dog
1 person likes this
@cindy2003 (196)
• Australia
12 Jan 09
HI there. I think in the long run, making your own products ( and instead of buying them ) the one's that you can make will be a lot cheaper, and home made things i think tastes alot better than shop bought, because sometimes you can add just that extra ingredient or put a little more or less in what you are making, and i have tasted home made mayonnaise and it tastes beautiful, so my opinion, i would rather make my own mayonnaise. Hope this helps.
1 person likes this