Whoa! We went grocery shopping and either the prices all jumped in ten days or

United States
July 11, 2008 7:39pm CST
I've not been paying attention! Over a dollar for a head of lettuce! Store brand bread for nearly two dollars a loaf! And orange juice was nearly three dollars a half gallon! Incredible. I can't imagine feeding a family with these prices. Thankfully it is just the two of us at our house. Even so, I'm serving more pasta and less fruit, meat, and fresh veggies - not healthy! Even dry beans are getting expensive. That used to be the way we stretched our grocery budget, that and bologna. Forget that! I have a tomato plant in our flower garden and I'm hoping it provides us fresh tomatoes very soon. How are you surviving the price hikes at the grocery store?
2 people like this
20 responses
• United States
13 Jul 08
Man youdontsay, I bought a bag of mixed fruit, apples green and red, and oranges, same bag I buy every week ten days and it had gone from 3.58 to 5.98. Add those price increases all across your shopping list and what was costing me about 100.00 a week was now 158.00 sure enough some of my shopping habits has to be changed. But what really bites me big time is that because we are discussing this, and venting our displeasure we are whining.... There is no recession other then what is in our own minds.... RIGHT tell that to my wallet! Sorry :)))) LMAO small rant
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
Rather than whining I hope we are also exchanging ideas of how to cope. If the prices are "in our head" maybe we can just THINK about pay the grocer and leave our money at home!
• United States
15 Jul 08
I do so like your way of thinking!
1 person likes this
@Elixiress (3893)
12 Jul 08
It is possible that they could have changed over 10 days as businesses will keep their prices as low as possible for as long as they can, but then it gets to a point when they can no longer do that and the prices fly up. I am not in control of the shopping or household finances, but I do my bit by getting a job and earning extra money online, so I am not needing as much money off my parents.
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
Good for you! You sound very responsible and mature. It is good to hear young people taking some responsibility and not expecting others to "take care of them" for everything.
@Elixiress (3893)
15 Jul 08
Well we all have to start somewhere and since next year I will be taking care of myself. It is good to start now.
1 person likes this
@applefreak (3133)
• Singapore
12 Jul 08
yes i cannot agree more with you. everything is getting more expensive by the day. i went to get some fruits the other day and couldn't believe my eyes. apples used to be three for a dollar. now it cost twice as much. i guess pretty soon we've really got to have our own food grown in our backyard.
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
Which leaves many people without food because they are not able to grow any for a variety of reasons. Community gardens are a good idea and more towns and cities are offering them. But for those who are not physically able they should be able to share the produce in some way.
• Singapore
16 Jul 08
yes community gardens should be the way to go. everyone chip in the way they can. maybe those who couldn't chip in one way can do it the other. i'm sure everyone is able to chip in in some way. even finding the best fertiliser for the specific plant is a good thing. then the rising price will have less pressure on us. i sure hope this concept catches on where i am. cheers ;p
1 person likes this
@ShellyB (5245)
• United States
12 Jul 08
Food is going up is truth but you do not have to suffer so much because of it. Cook at least two of your favorite meals per week and then find the sales in town and take advantage of them. Dry beans are still cheap to me. Where I live they are like 69 cents per pound, you are only feeding two so things should be ok. Good luck!
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
I'm sure we will survive. But it is very frustrating to have worked so long and hard to provide for our future when the cost of nearly everything has doubled and our fixed incomes haven't. I've always been afraid of being old and sick and poor and thought I had done everything to prevent that from happening. Think again.
@ShellyB (5245)
• United States
15 Jul 08
I know what you mean. The food prices are not far at all. I wish there was an easy solution for things like that.
1 person likes this
• Canada
12 Jul 08
It's because of the rising gas prices. I'm trying to get people to sign a petition to boycott high gas prices, it's just getting insane. I drive for my job, and it's really getting nuts. I haven't been shopping for much food lately, so I don't know of the prices up here, but so far they haven't gone up much.
1 person likes this
• United States
12 Jul 08
Don't know how folks can boycott gasoline and still get to work and the grocery store. But we have cut way back on our driving because gas is so high. Wish we had alternatives available to us.
• Canada
12 Jul 08
I know boycotting is hard to do, but if you can even go just a couple of days without buying gas when it's so high in price, then hopefully that could make a difference. Just signing the petition might be enough to get something done with the government.
1 person likes this
• United States
30 Jul 08
Well velveeta cheese for a box is now $5 eggs are now $1.50-1.80 when they used to be only 70 cents all I can say I am glad for WIC.
1 person likes this
• United States
4 Aug 08
WIC is definitely a life-saver for many women and children.
@gr8life (6253)
• Malaysia
15 Jul 08
Hello youdontsay, I always go to the wet market twice a month. Before the price hike, I only spend around $20 for wet food that can last for two weeks. But now, I need $40 every time I go to the wet market. I spend double too for my monthly grocery shopping. That is not including the petrol, utilities bills and other expenses. I don't know what will happen next!
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
Sounds like things are tough everywhere and not just in the U.S. We need to all work together for solutions.
• United States
13 Jul 08
Yes! The prices have hiked all over. I thought that it was just our area. Certainly the cost of gas is being factored into the price of food as the food is delivered by trucks to the store and everything has to be paid and accounted for!
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
We need to buy local produce, look for farmers' markets. And sometimes the non-perishables are cheaper on line, even figuring in the shipping! We are being forced to hone our shopping skills, that's for sure.
@cher913 (25897)
• Canada
12 Jul 08
we tend to buy the basics that we need (milk, eggs, bread, etc) but everything else, we usually get on sale. i am a careful shopper and pretty much only buy what i need and also, we have been eating meatless meals once or twice a week as well and during the winter, i make a lot of soups with homemade bread (we got a breadmaker for free from friends!) we also planted tomato plants (which we got on sale) so that will be nice to have some fresh tomatos!!
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
I hope we both have a great crop of tomatoes!
• United States
12 Jul 08
Hahaha,can i come shop in your town?.... lat night i paid 1.69 for a head of lettus. orange juice for a gallon close to 5 dollars, so i can imagine just how much a half a gallon is.... stuff if way expensive down here... i live in nc. and fruit i bought a bag of apples and oranges mixed for 6 dolllars,and it has about 5 of each. i only got to buy half of what i need for the month because of the proces:(... so streching is definatly ganna be a must.
• United States
15 Jul 08
No way can I pay five dollars for milk. I'll just do without!
@TessWhite (3147)
• United States
12 Jul 08
A head of lettuce here is 1.39 each. Tomatos are running 1.00 each! A HALF gallon of milk runs around 2.39. Its become a real struggle here. We are buying less meat, and are using alot of generic items. I won't skimp on my fruit and veggies, but we are lucky and have fruit stands here year round since its so warm here. We rarely buy junk food - and if we do its cheap stuff and not name brand. I'm baking more rather than buying pre-packaged stuff too. We too are eating alot of pasta, and since we like meat sauce I can just use less meat and get the same taste. I also add generic brand minute rice to alot of things to stretch some dishes.
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
Yes, rice stretches meals. It too has gone up, however. I understand that there is a shortage of rice worldwide due to the weather extremes, which brings up the price. You might try dry milk. Add a drop of vanilla to improve its taste.
@Katlady2 (9925)
• United States
12 Jul 08
I went grocery shopping yesterday, and I about fell over at some of the prices. Five dollars for a gallon of milk? ICK! I was going to buy a bag of grapes, but when I saw that they were about $3 a pound, I changed my mind real quick like. It's getting harder and harder to stretch the home budget nowadays.
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
You've got that right! I'm doing without a lot of my favorite things and sticking more and more to the basic essentials.
@minnie_98214 (10574)
• United States
12 Jul 08
I know I hate going grocery shopping. I have a garden growing to attempt to save some money. I also got a bread machine and am still looking for other options for steatching my money.
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
I had to give up making bread. It tasted and smelled too good and we were eating too much of it!
@luvstochat (6916)
• United States
12 Jul 08
I noticed the prices starting to climb! A gallon of milk here is more than a gallon of gas! Milk is $4.09 a gallon! My kitties little cans of cat food went from .49 cents a can to .69 cents a can! They will be going to the cheap stuff! i am afraid to go grocery shopping this afternoon and see what all other things have gone up!
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
If milk goes above four dollars a gallon here I might have to give it up. That would be hard for me, but I suppose I could do it. Hang in there. Eventually things will level off and go down a bit.
• United States
12 Jul 08
Congratulations! Youi have just learned what true inflation is. The dollar does not buy what it used to, and who is to blame Bush and Congress. I voted for Bush in the last elkelction and I feel very betrayed and his legacy will turn out to be the worse than Jimmy Carter's. The government does not take into account gasoline and food prices in their inflation index, WHy not everything cost more. Try to buy something in Europe with the dollar. We arwe going down becasue we have to pay for the war in Iraq, have trilliosns in deficits, So to pay for all of the debt, the government prints more money and therefore you have inflation, People in Brazil shop in the mornings because their money is worth more and it goes down daily. We are not at that point but man we are getting close, and seems like nobody cares.
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
I find it ironic that the government is disciplining big lenders for providing credit for people who can't afford to pay it back. And here the U.S. continues to operate with a deficit. Our nation is on shaky ground when it owes more than it can pay. Living on credit is a major problem, not only for individuals but for our nation.
@jhartana (1087)
• Australia
12 Jul 08
Yes it's getting more expensive now. The price of foods were driven by rising fuel costs. It's unavoidable for us and we have to live it however this should make you realize that you gotta do something so you can save money. You have to do smart shopping and compare prices of foods at different supermarkets. Only buy what you need and if you have family then buy in bulk would be a good idea for you. My wife always do grocery shopping and I leave in her hands to do shopping. She likes to shop around and she knows which one is cheaper. Yes the rising food prices have also hurt our wallet but we are not beaten yet. We are here to fight for survival. Hope this helps.
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
The cost of transporting goods is only part of the problem with food. Making it worse is the increase in the price of and demand for corn and corn products. Meat goes up because the cattle feed is more expensive and in higher demand. An awful lot of food products are based on corn oil or corn flour.Corn is in higher demand because of corn used for bio-fuels, leaving less for food products.
@snowy22315 (26717)
• United States
12 Jul 08
I go to a discount grocer so my stuff doesnt cost that much. but still I actually went shopping today and spent quite a bit more money than I wanted to on grocery items. YOu have to eat right? It is not an option to go without things. I am still buying fruits and veggies I'm not going to sacrifice my health to save abuck, but it's annoying to have to pay so much for things.
1 person likes this
• United States
15 Jul 08
I think I might check out another grocery store. We have some cheaper ones not far from the one I like. It can't hurt to check it out.
• United States
12 Jul 08
Yup, they're climbing up. We went to the grocery store for the first time in two weeks, and it was a shocking jump. Now, we did go to Sam's today and the costs were the same as what we usually pay. What we saved today compared to the sky-high prices at the grocery store more than paid for the yearly fee. That might be something you might consider. Good luck trying to ends meet! It's getting harder and harder for a lot of people.
• United States
12 Jul 08
You got that right! I'm afraid I boycott Sam's and Wal-Mart. I'm wondering if the prices at the farmer's markets are any better than the grocery stores.
• United States
12 Jul 08
Ouch, I didn't realize it had gotten that bad! What part of the States are you in? (east, west, etc.) It's been pretty bad here in the east, too, but I didn't think it was that bad. Then again, my family uses all the coupons we possibly can when buying things, or waiting until things are on sale if it's at all possible...
• United States
12 Jul 08
Midwest. I, too, use coupons but they are seldom the perishables like bread and produce. And the coupons usually aren't better than the store brand prices anyway. Nonetheless, I clip them and take them along, just in case!
@twoey68 (13662)
• United States
27 Aug 09
Some things seem to have balanced out now but things are still way too pricey. I tend to fix more things that leave us leftovers for lunch the next day and I'm also making more pasta type dishes. I've recently heard that there's going to be a big tax coming on meats, produce and dairy products...we'll have to wait and see but I sure hope not. [b]~~AT PEACE WITHIN~~ **STAND STRONG IN YOUR BELIEFS**[/b]