School lunch prices are they fair?

United States
August 30, 2009 1:16pm CST
My kid's may be in a public school, but when I saw what they eat and the fact that it's not really cooked food anymore, do you think they should charge $2.50 for a lunch? I think if we sent them with a cold lunch it would be better then their lunches. They don't even cook the meal's in a real kitchen anymore, now it's brought in from someplace else, and it's frozen they just warm it up. I have seen frozen dinner's that looked better then that. Do you think the school lunch fee's are fair?
3 people like this
18 responses
@arcidy (5017)
• United States
30 Aug 09
I have no idea what the prices are in schools anymore but when I went to school back a long time ago it was less then two dollars maybe two dollars I dont remember. But college food seems pretty fair at least the food is freshed or cooked at least in my school it is.
• United States
30 Aug 09
Back when I was in school it was $1.50 for the whole week. That food was cooked in the kitchen and Mrs. Mayo was a great cook. I loved her Lasgna.
• United States
1 Sep 09
Wasnt Mrs. Mayo Vickys mom? I remember one lady that worked in the kitchen and all of her kid's began with a V. Like our family was all R's, And the Martin's were all A's. College food is better then what they serve in the local school's. The grade school food is really nasty looking, and not even cooked there.
@lala501 (1533)
• United States
30 Aug 09
Well when I was younger they had pretty good food in my school,they ordered lttle ceasers, and cooked pretty good lunches too, and that wasn't too long ago. I think $2.50 is pretty fair for a school lunch, they also now a days, you can apply for free or reduced lunch if your having financial problems at the time. But I guess some schools are different for others. Maybe you should adress that PTA.
• United States
30 Aug 09
This food isn't cooked there. That much I am sure of. I actually think jail food looks better then what they were eating. I have seen the food they take into the jail, it's much better then what these kid's are eating.
@lala501 (1533)
• United States
30 Aug 09
Maybe they have no money. Which is still not a very good excuse to serve kids uncooked lunches, but it's still good to have them for the kids or are less fortunate so they can atleast have something to eat at school, but the ones who can afford it, should bring a bag lunch if it's that bad.
@MissAmie (720)
• United States
31 Aug 09
Wow! $2.50 is really high for a school lunch I think. My daughter is in 2nd grade and the cost of her lunch is $1.70. I think it was 5 or 10 cents less. Which really isn't that bad, considering that when I was in school 25 years ago lunch was a little over a dollar. The price hasn't went up all that much. By the grace of God, I filled out the form for reduced lunch prices for my daughter. The form said if anyone in the family receives social security disibility, you will qualify. Well, I have a special needs son, so I sent in the form. Her lunch now only costs me $.40/day. Also, she can eat breakfast for $.30. That's amazing to me! I didn't fill out the form last year because of pride. I'm really glad I swallowed my pride this year and sent it in! Do they have that program at your school. If you're in the U.S. I think it's a federal law.
• United States
4 Sep 09
Yes, they have it but we don't qualify for the program. If they added in what we pay for bill's every month they would most likely think different. But they don't add if for what you pay out in bill's.
@coolpk87 (69)
• India
31 Aug 09
$2.50 for frozen dinner? That's the last thing I would let my kid to eat. The first thing, it is frozen that means it contains harmful chemical preservatives. A meal should be hygienic, and delicious and at the same time it should be nutritious. I would suggest you to complain the concerned department and better send your ward with home made lunch.
• United States
4 Sep 09
I don't think it's at all right when they actually serve the kids food like that. I think if it's not cooked at the school then they don't need to be feeding it to the kid's.
31 Aug 09
I think that schools' charge way too much for the lunches they provide. These meals should be healthy, not designed to put kids off veggies and other things that are good for them, but boiled cabbage and broccoli that has been sitting in water for 2 hours is not appetizing! Our school lunches were $4.00 and I went in with a packed lunch every day! In the UK, a TV chef ran a string of programs designed to reduce cost and improve quality of school dinners, including having them cooked in the school, the petition ended up at 10 Downing Street!
• United States
4 Sep 09
Yes, they boxed lunches are cheaper we did that this week just to see which was better and the kids like taking their lunches. So I think we will stick with that for this year.
@dreamr802 (987)
• United States
31 Aug 09
I don't know how much my old school charged for lunches but I think it was more than $2.50. Our food was actually decent. They had the lunch of the day, a mini salad bar/sandwhiches (which were ok), and then cheeseburgers/fries. The cheeseburgers and fries were the most popular at our public high school. I do think that the food is overpriced though.
• United States
4 Sep 09
Back when I was in high school you could eat the regular meal, or buy a cheese burger. They were actually good. Most of the time though we just had the regular school meal's. But they also were good, and cooked right there.
@realan (520)
• United States
31 Aug 09
The lunches at my daughter's school aren't too bad. I do think they get catered from outside. I have seen some of the meals, and they look ok. They have been making improvements and the lunches are looking a bit healthier. I think we pay a little under $2.50. My daughter and I go through the menu at the end of the prior month and she picks the days she doesn't want to eat the school lunch. The stuff she loves at home, she hates at school. Like Mac 'n Cheese etc. More than half the month she brings lunch from home. It's better that way, since I know what she's eating.
• United States
4 Sep 09
That sound's like a plan too letting them pick when they want to eat at school. The kid's took boxed lunches all week long, and they are happier with them. It's cheaper and better for them.
• Philippines
31 Aug 09
My god! that's already two hundred fifty Philippine Peso here, that's completely uncalled for! the most cheap meal here is almost a dollar but that's even too expensive to students in their schools. the last time i ate at school, that was years ago and it cost me only one dollar and half with rice all you can.that's not fair for the kids.
• United States
4 Sep 09
No, I don't think it's fair at all. We started making them some good boxed lunches and they get fruit for a snack with their lunch and it's around $1.75. Which is a big difference. But I believe the school's are trying to make a profit.
@subha12 (18462)
• India
31 Aug 09
I think this is too high for school lunch. I also have seen in recent time, there are many cases, where everything is seen as profitable business, be it school, college or offices. In our office itself, they are supposed to serve good food at concessional price. Instead what they serve are very bad food with very high price.
• United States
4 Sep 09
I have to say that a boxed lunch is cheaper my wife is making them a good lunch lately for around $1.75 and they have grape's, and banana's for a snack with their lunch. So every few dollar's that we save my wife is putting away for the kid's. She said that way the kid's can use the cash next summer for something they may want.
@horsesrule (1962)
• United States
31 Aug 09
I didn't know school lunches cost so much. I thought they only cost about a dollar. I think the school lunches are worth around a dollar but yes, I think $2.50 is too much. I have looked at the school lunch schedule that our boys bring home and some days the lunch sounds good but an awful lot of the days the lunch doesn't sound so good. Our boys tell us that they will eat part of the lunch but not all of it so I worry they don't get enough to eat. I think the boys should take a healthy homemade lunch so we know what they have and that way it should cost less and taste better.
• United States
4 Sep 09
They even have those little lunch pack's with meat, cheese and juice in them, they cost around $2 at the store, and they look better then what they have at the school. We seem to be saving some money since we started fixing them a box lunch. I believe it's healthier for them to.
@jstaubin (423)
• United States
31 Aug 09
Last school year I went and had lunch with my children. When I saw what they were given for lunch I was digusted and decided right then and there that I would start sending lunch with my children. If my kids are going to eat something I want to make sure that it is healthy for them and not just some reheated food.
• United States
4 Sep 09
This is what I mean, the food to me isn't worth the money, and it doesn't look healthy to me at all. If it looked healthy then I wouldn't mind them eating it, but that didn't look healthy at all.
@marctiu (830)
• Philippines
31 Aug 09
Well. if you put it that way. It's way too expensive. Then your child don't deserve the quality of food because it's not fresh anymore so the nutrients in it depreciate. If I were you, pack a lunch for your child. This way you can ensure that the food that he intakes contain vitamins and minerals that support the child's growth and development. It may be time consuming, but the safety of the child's is greater. I would appreciate paying $2.50 with food cook inside the campus. This way the child can eat fresh vegetables and meat the are newly cook.
• United States
4 Sep 09
Yes, we started packing lunches. I feel as though the lunches at the school, just are not well done. If they cooked it there I would not have a problem with it. But they don't.
@livewyre (2455)
31 Aug 09
my little one is not good at eating lunch anyway, so we don't buy school meals because it would be wasted (she would eat so little of it). Instead we send her with a packed lunch - that way she gets stuff that she at least likes, and also when she doesn't eat it, it comes back in her school bag so we know that she hasn't eaten a proper meal...and of course, we save a lot of money
• United States
1 Sep 09
I bet you do save alot of money. I know, I have a strange feeling these kid's are not eating it all, and that's why they alway's come home hungry.
• United States
30 Aug 09
Those frozen chicken nugget's they feed them and just heat up I tried some one day, they are nasty as can be. I would prefer seeing the kid's eat something good. I hate to say it but the school's are really getting skimpy. I saw my daughter last year have PB sandwiches almost every day all week long. That was not right. $2.50 for a PB sandwich and an apple. Gesh, I can send that to school with her for less then that.
• United States
1 Sep 09
You actually ate that food? No wonder you have been feeling under the weather lately. I think I would too if I ate that food.
@HansonFan (1659)
• United States
30 Aug 09
Not at all. I remember the prices being awful when I was in high school and middle school, but at college they are at their all time worst. We are given a meal plan that is $4.50 a meal. We use that to buy the food that we want from a little store or a restaraunt called "The Grill". At the store, that doesn't sound too bad, right? Wrong. A can of Spaghettio's is $2.89. I have seen them at the store for $1.50. A Chicken Pot Pie...at the school store $1.79. Regular store - $1.09. It is crazy. But the Grill, oh wow. Three pieces of chicken - $3.25! Its cheaper to get the same chicken strips at mcdonalds! I hate the way they use us for money. Plus, when we asked for healthier food...they gave us sushi. Most of the people on campus wont eat sushi...its very annoying.
• United States
1 Sep 09
That's a ripoff. I would really make a killing if I could run a store next to a university. Sound's like a great business plan to me, that way I can retire early.
• United States
30 Aug 09
public school lunch is gross that is not a far price can get better food for that.
• United States
30 Aug 09
I think the kid's will start taking a box lunch every day. That is just some nasty looking food to me. I can't even imagine trying to eat that. Back when they really cooked the food I wouldn't have minded spending that price, but this stuff isn't cooked there.
• United States
30 Aug 09
I hafta apply my normal consumer skepticism and say that like so many other things anymore it is not for the provision of the user so much as the provsion of the profiteer. ENJOY!
• United States
30 Aug 09
I have seen those cheap frozen dinner's for $1 each that look's better then what they are serving the kid's. I didn't try the food, but if it taste's as bad as it look's then I wouldn't even want to pay $1 for it.
@morgandrake (2144)
• United States
30 Aug 09
That sounds really bad. I was never fond of school lunches when I went to school, and they had a kitchen. And it turned out that army food was better. Including the MREs. Personally, I suspect that the price is inflated.
• United States
30 Aug 09
When we moved to New York state when I was about 7 year's old my aunt cooked for the school. So we had some good meal's. But these meal's now are yucky I had to work over there at the school Wens, Thurs, and Friday. I have to say that when I looked at what the kid's were eating, I decided there is no way I am eating that. The worst part is my kid's are eating it. I told my wife I would rather see the kid's take a box lunch daily then to eat that junk.