With $25 in your pocket, what food would you buy if your kitchen is empty?

Malaysia
October 28, 2008 8:19pm CST
And you only receive your salary next week. I would first buy some rice, anchovy and salted fish. This can be kept for a long time and it won't turn bad. Then I would buy some eggs, salt, and chili. I will buy the smallest bottle of cooking oil. I will buy a pack of instant noodles too. I think I can survive for a week with only these food. How about you, any more ideas?
12 people like this
33 responses
@gracie04 (4554)
• Philippines
29 Oct 08
with $25 in my pocket, i would buy 1 kilo of rice, salted fish and egg,tomatoes, oil, sardines, noodles and bread..=)
• Malaysia
30 Oct 08
Wise choice indeed. The balance can be used for other things or if any emergency occurs. Thanks for responding and have a nice day...
• India
2 Nov 08
hi gracie how r u hello gracie my new mylot user i am not knowleage in deiscasion she reqewaest to mony income soresh earnings mylot she is you
@sharra1 (6342)
• Australia
29 Oct 08
Well I keep my own chickens so I have lots of eggs as they tend to lay 3 a day so I have an easy source of protein for the small cost of grain. I also bake my own bread so if there was nothing in the cupboard I would buy flour to make bread as this is very cheap and filling, it can be sliced up and frozen which will keep it nicely. I would also buy a very small butter and a tiny bottle of oil I would probably buy some pasta, some tinned fish and a few veges. From that I can make a casserole that will keep a week and is very tasty and nourishing. I have done this before. It can get boring eating the same thing every night but it is tasty and if my chickens are still laying and I have fresh bread and butter I will be fine. Oh if there was any money left over I would buy a small jar of coffee and some milk. I do not like having to live without my coffee if I can avoid it.
2 people like this
• Malaysia
30 Oct 08
So it would be easy for you as you don't have to spend a lot yet you can get all the eggs you want from your farm. And you can make your own bread, this is good for you. As for me, I don't know how to bake a bread so I have to buy always. Lol..
1 person likes this
@sharra1 (6342)
• Australia
30 Oct 08
Well I have a bread machine and I buy a 10kg bag of bread mix so with those things anyone can bake bread. It is quite cheap and the best bread. I do not have a farm, just 3 chickens and a half an acre of land for them to roam and I top up their diet with some feed grain I buy locally.
@cdparazo (5768)
• Philippines
29 Oct 08
I would buy:5 kilos rice _ $3.54 500ml cooking old - $.90 1 doz eggs - $1.13 10 packs noodles - $1.15 6 packs instant lomi - $1.5 150g danggit (boneless, unsalted dried fish)- $1.25 fresh vegetables & spices - $2 400g ham - $1.42 3 loaves of wheat bread - $2.38 sandwhich spread - $1.25 1/2 kg chicken - $1.46 1/2 kg pork chops - $1.77 1 kg fish - $2.0 250g hotdogs - $1 250g skinless longganisa - $.80 It's actually more than enough.
2 people like this
• Malaysia
30 Oct 08
Wise selection of food. You can eat comfortably and even luxurious based on what you can buy. Thanks for sharing..
@magojordan (3254)
• Philippines
29 Oct 08
Well I'll buy some pasta and some tomato sauce, herbs, salt and meats. I might buy too some dried fish. Maybe I'll cook pasta and try to cook different varieties of it.
2 people like this
• Malaysia
30 Oct 08
Hmm... I like pasta. Nice choice of food. Thanks for responding. Have a nice day.
• Canada
29 Oct 08
Well if it was the only money i had left id by a lot of basic ingredients like flour so that i could make more food. But if i had money but only 25 dollars at the moment id buy some subway. I love subway!! Its healthy and Good!
2 people like this
• Malaysia
29 Oct 08
Flour can make bread and here in my country I can make pancakes, lots of delicacies from it.
1 person likes this
@cher913 (25890)
• Canada
29 Oct 08
rice, pasta, sauce, dry juice crystals and very little meat. i would have to consider what my meals would be for the week. (i do usually plan out my meals for the week as i shop for 2 weeks at a time.)
1 person likes this
@messageme (2821)
• United States
29 Oct 08
I wish I could do that. I have tried a couple times and each time we never end up having whats on the menu. I either don't feel like cooking that night so I make something else that's quick or we end up not being home or somethings going on so it screws everything up and I end up not going by it. How do you keep to your menu?
1 person likes this
• Malaysia
30 Oct 08
Me too. If I am able to follow strictly to the menu, it would be a lot of money saving because every quantity is bought according to how much it would be used. So nothing will be wasted. You are a pro, pal.
• Australia
29 Oct 08
My partner and I are on pensions, not a lot of money to go round, so this is an ongoing issue for us. I used to cook professionally, and using those skills, I can put our daily main meal on the table for between $1.50 and $3.00 per head, and that includes some pretty nice food. We eat canned soup for lunch, that's $2.80 for the two of us. And our cereal for breakfast with a banana is about $1.50 for 2 people. That adds up to about $42.50 per week for 2 people, and even leaves a bit over for coffee and milk. If I allow your $25 limit for 2 of us, we eat quite well. We also bake our own bread. Lash
1 person likes this
• Malaysia
29 Oct 08
Hi grandpa. I always respect professional cooks because they are very particular in every details of the food - From the quality of food, the price, quantity to buy and everything else we the ordinary people doesn't even aware of. Good job, grandpa. Maybe some day we'll meet, who knows? I see your avatar and is that you? You are indeed such a handsome man. Thanks for responding, grandpa. Hugs and kisses.
• Australia
1 Nov 08
That is indeed me, thank you for the kind words. Is your avatar you? Lash
• United States
29 Oct 08
2 for a $1 macaroni and cheese some turkey sandwich meat cheap cheese and bread alot of veggies and I would save the rest until next week so I would have a little more
1 person likes this
• Malaysia
30 Oct 08
That's very wise of you. So you can keep some change in case anything else happens and you need the money.
@messageme (2821)
• United States
29 Oct 08
I would probably buy things to make sandwiches with. Bread, butter, lunch meat. You can make a lot of sandwiches with just one loaf of bread. It would get tiring to eat, but at least your still eating. Or another thing is soups (even though they are starting to get pricy to)
1 person likes this
• Malaysia
30 Oct 08
Yes, it is a good choice to buy things for sandwiches so you can make lots of varieties with it. And the left over money can be kept for emergency purposes.
@moneyandgc (3430)
• United States
29 Oct 08
I would buy a bag of frozen chicken, a bag of frozen bell peppers, rice, bread, milk, eggs and butter. If there was anything left over I would buy corn and/or broccoli.
1 person likes this
• Malaysia
30 Oct 08
Good choice!
• United States
29 Oct 08
salt and pepper yeast sr flour reman noddles because there a buck for a 6 pack eggs syrup for pancakes because all you need for pancakes is flour eggs and a little bit of sugar and you could eat off that most of the week plus with yeast you can make bread to eat with noddles sometimes you just have no choice and have to eat like that all the college kids know whast i mean
1 person likes this
• Malaysia
30 Oct 08
College life is difficult, I understand. I used to eat white rice with fried eggs most of the days during college. It's terrible but just have to. We have no time for cooking plus we need the money for other purposes.
@disvachic (10121)
• United States
29 Oct 08
With $25 in my pocket and get paid next week.I normally keep a cabinet full of canned goods so I would buy a large pack of noodles,hotdogs,sandwhich meat,bread,rice and a pack of chicken.Hopefully that would hold me considering I do have three children.
1 person likes this
• Malaysia
30 Oct 08
That's very wise of you, keeping canned food for emergency situations.
@applefreak (3131)
• Singapore
29 Oct 08
i think i will just stock up on instant noodles. it's the most fuss-free and cheap food around. i don't think i want to eat rice with anchovy or salted fish all week. however, if i survive on instant noodles for at least three of the days, i can get something better for the rest of the days. a pack of 5-packet instant noodles cost around $2 here where i am. so i have $23 for the remaining four days. i can get a bowl of noodles or a plate of rice with vegetables for $3. that should last me through the week.
• Malaysia
30 Oct 08
Lol. Yeah it would be a poor choice eating anchovy and salted fish all week long. Maybe I should rethink what I should buy. Thanks.
@tammytwo (4303)
• United States
29 Oct 08
I have actually been in that situation. I would buy things such as eggs, bread, noodles and beans because these things are fairly cheap and can go quite a ways. I would also see if I had any coupons that would make some items close to FREE or possibly FREE and I would try to get those items as well.
1 person likes this
• Malaysia
30 Oct 08
In my country there is never any coupons for food. I guess you are lucky to get free or almost free coupons because you can save lots of money. :)
• United States
29 Oct 08
Well I'd probably buy things like bread, and a lot of cheap instant noodles. Probably some rice too. And, assuming I have a lot of spices handy and other things like butter and what not in the fridge, a rather large bag of rice can last forever and can be seasoned, so you can make a tasty meal on less without spending a lot of money for convience foods. I'd also buy some canned veggies or something like that. A few cans can last awhile. Or, buy a lot of fresh veggies that are on sale so I can add them to other meals to make them go farther.
1 person likes this
• Malaysia
29 Oct 08
Yeah, with the rice we can make rice porridge so that it would last longer. And a few cans of sardines to add.
1 person likes this
• Canada
29 Oct 08
I'm in that position today! LOL It's been a weird week. Living where I live I have access to cheap food, and a stove. I went to the variety store and bought a number of packs of canned food, and noodles and things like that that can be kept, and with low prices that can make $25 strestch extremely far.
1 person likes this
• Malaysia
29 Oct 08
Yeah, with the financial hardship which is going on in my country we had to save on a lot of things especially on food. Fortunately just last night the government has announced that the price of groceries will decrease. I am happy to hear about this.
1 person likes this
@elitess (5072)
• Ipswich, England
29 Oct 08
25$ is the equivalent of 75 RON at the current exchange rate of the us dollar in my country. I would buy - 3 kg of potatoes - that's 4 RON, - 3 breads, that's another 4 RON, - 10 eggs, that's 5 RON, - some tomato juice + 1 package of pasta that i can cook - that's 5 RON together - 6 yogurts - that's 6 RON - 2 boxes of instant mashed potatoes - 2 RON - 3 instant soups - 5 RON - 1 package of margarine - 3 RON - 1 litter of oil - 7 RON - 1 package of salt - 2 RON - 1 litter of milk - 4 Ron - 1 chocolate large - 2 RON and 1 small chocolate 1 RON ------------------------- That's a grand total of 50 RON
@elitess (5072)
• Ipswich, England
29 Oct 08
Now i just thought about it i would add to complete the sum - 2 pieces of different types of Ham - That's 11 RON - 1 box of melted cheese - i don't really know how you translate this, but is that kind of cheese that comes wrapped up in small triangles and you can spread it on a piece of bread just like you do with butter. - 4 RON - 2 pieces of meat for stake 6 RON - 1 salad - 2 RON - 1 box of mints - 2 RON. And that sums it up another 8,33 $ spent, so if you sum it all up i used exactly the sum you proposed, and managed to treat myself until the salary comes.
• Malaysia
30 Oct 08
That would be a luxurious feast for you. A lot can be bought with 25 dollars. I think I am poor in deciding what to buy with a sum of money. Usually I spent more. Here you can even buy chocolates to treat yourself and milk.
1 person likes this
@elitess (5072)
• Ipswich, England
30 Oct 08
The thing is that although you can buy more with this money in my country, the thing is that the salaries are lower, so it compensates.
@Amberina (1541)
• United States
30 Oct 08
I would buy potatoes, bread, butter, and milk maybe some meat or canned meat of some kind oh an then there is Top Ramen I would get that too. Good post, these days 25.00 is all some people have to buy food for a whole month.
• Malaysia
30 Oct 08
What is Top Ramen? I've never heard of it before. Is it a type of meat... lol... just being curious. And yes, I agree that in some places 25 dollars is a lot of money. But in my country 25 dollars is not that much. But it is enough for food in a week's time but there is nothing much left for other purposes like petrol and such.
@Amberina (1541)
• United States
30 Oct 08
Top Ramen is a noodle dish that comes dry and you add water to it with a seasoning packet that comes with it. You can add meat to it or cheese or something. It's a good noodle dish and it doesn't cost very much.
@kiran8 (15398)
• Mangalore, India
29 Oct 08
i too would buy and stock up the basic necessities first, so that i dont starve.But with 25 dollars one can buy quite a variety of things, it is not too bad a situation, things can be lot worse :)
• Malaysia
30 Oct 08
Yeah, I agree with you. 25 dollars can buy more than enough food for the week, I guess with only two of us we can afford to eat more than anchovy and salted fish.
@kiran8 (15398)
• Mangalore, India
1 Nov 08
Yes thats right- when one looks around there are people struggling to get even one meal a day.So this is heaven.Another positive way of looking at having to manage within a tight budget is that you remain trim all the time lol, no overeating and indulgence , or rather cannot afford any of that.I think a person values money all the more when he/she has to make do with less.
@deebomb (15322)
• United States
29 Oct 08
If I had only $25 to spen on groceries and my cupboards were empty I would buy flour, Yeast, sugar, eggs, salt and powdered milk then it would be rice and dry beans. One can do a lot with flour,sugar and yeast like Bread, pancakes, cinnamon rolls and noodles. Then I would have some coenmeal for corn bread and corn cakes. If there was any left over I would get some herbs and spices.
• Malaysia
30 Oct 08
You make your own noodles? This is great. I never knew how to make noodles. Maybe you can give the recipe of the noodles. I like making them myself because my husband can't eat processed noodles because one of the ingredients (chemical) which make his stomach ache.
1 person likes this
@deebomb (15322)
• United States
30 Oct 08
Here's the recipe for home made noodles. 3 eggs, beaten well 3 Tbsp oil 1/4 cup water 1 tsp salt 3 cups flour 1.Mix eggs, oil, water and salt together; add to 2 cups flour and mix well. 2.Add another 1/4 to 1/2 cup of flour and work in well. 3.Put 1/2 cup of the flour on board, mat, or counter top and knead flour mixture until all flour is mixed in well. 4.Divide dough into 3 parts. 5.Let sit 25 to 30 minutes. 6.Roll thin and dry at least 1 hour and preferably 2 hours. 7.Cut into strips, thin or wide. 8.To use, just drop them in boiling water and cook until desired doneness is achieved, about 12 minutes. 9. These freeze well. I put them in a plastic freezer bag or container after I've cut them into strips and they keep for months in the freezer. For a real treat, add herbs and spices to the dough. Rosemary and thyme are excellent. Some times I'll make them a little thinner Less flour and make what we call buttons and drop the noodle dough into the broth by the small teaspoons to give a small noodle like dumpling. The kids love it.