So I multiplied US$25 by 90 to

@cynthiann (18619)
Jamaica
September 17, 2009 9:31am CST
get the exact amount of money in my currency to accept the challenge. In my currency It amounts to $2,250:00. This Morning on the TODAY show they had cooking experts and their challenge was to produce ONE meal for four for US$25 or less. I laughed as I did not think that this was a challenge. They could not cook baked beans and hot dogs but a nutritional meal for four - I am assuming that it is parents with 2 children. I would have one this hands down. My meal would have been 3 large pork chops (one to be divided in two for the children) cooked in the crock pot with an apricot jam sauce. Also to include carrots an potatoes and onions also cooked in the crock pot with the pork together with any left over vegetables from the day before. This would be served with a green salad and a dish of rice on the side. I can come up with lots of suggestions including different meat balls or pasta or stir fry dishes that could be cooked and money left over from the US$25. Okay. I know that you can do better than I can. So what would you cook for under US$25 in your country if you live outside of the USA. Hey ladies in the USA - I know that you can do better than the experts so what would you cook? Remember that is must be nutritionally balanced. Ready. steady, GO!
2 people like this
12 responses
@ANTIQUELADY (36488)
• United States
17 Sep 09
I can cook alot of meals for under $25. In fact i do all the time. here's one just off the top of my head. meat loaf w/potatoes & carrots cooked around it. green been casserole & a salad with lots' of good stuff in it. Ur pork chops sounds good. Happy thurs. to u.
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
Thank you and I hope that you have a good day too. That meal sounds so good. It is years since I made a meat loaf and my mouth is now salivating. I will have to go online for a recipe. My kids used to love it. I would think that most of the USA average households could win this challenge with one hand tied behind their backs.
1 person likes this
@ANTIQUELADY (36488)
• United States
17 Sep 09
I have always liked meat loaf & my grandson loves it. That's what he wanted for his birthday supper. Both my sons claimed they didn't like it when they were growing up. i fooled them & made it into patties, browned them , added brown gravy & told them it swas salisbery steaks & they loved it. lol.
@Downwindz (2231)
• Netherlands
17 Sep 09
It seems you quite often can fool children with what you are serving for them. I think my parents succeeded a few times, the only meat they couldnt fool me with was horse meat, it tastes to sweet, and you can taste it instantly. (I guess now there is laws most places against horse meat, so keep in mind this was 10-15years ago)
1 person likes this
@katsmeow1213 (29047)
• United States
17 Sep 09
Most of the meals I cook for my family of 7 cost between $10 and $20. A $25 meal would be splurging a lot!! First, I buy all my meat at the wholesale club. I can get a large pork loin for $20, and that can get me 3 or 4 meals. I'll do pork chops, a pork roast, pulled pork, or cube it up and mix with rice. I can also buy a large package of chicken for only $10 and that will get us 2 or 3 meals depending on how I use it. Ground beef for $10 gets 2 or 3 meals. Steaks and pot roasts are different, those are usually $10 and only get 1 meal, then I have to buy sides and veggies. I buy bags of frozen veggies at the wholesale club, each bag is around $5 and one bag can get me through a week. I put enough for the family into a steamer, and voila! I tend to buy packaged side dishes a lot, instant mashed potatoes, instant flavored rice, flavored noodles, boxed stuffing, etc etc. I do this to save myself time and money. Buying all the ingredients to make cheddar rice would be more expensive than buying $3 worth of packages of cheddar rice! But there are a few things I can do very cheaply if I had to do it from scratch. Not to mention most of my meals do leave left overs, which I'll have for lunch the next day, or a midnight snack. Most of my grocery money is spent on soda and snacks!!
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
You have this down to a pat - whatever a pat is. MY GM used that word. You must be the best shopper. I thought that it wa a lot of money for one meal. And they made such a big fuss about it being CHEAP
• United States
17 Sep 09
Makes you wonder what sort of meals they typically eat, and how much they spend on their own grocery bill!! It never ceases to amaze me what some people consider cheap. Like fashion magazines saying how you can get a celebrity's look at a steal, but then they want you to spend $200 on a blouse, $400 on a bag, $700 on the shoes!! Most of my entire outfits cost less than $50 including the shoes!!
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
I know exactly what you mean. These people must spend thousands of dollars on food or order it in all the time. I was like, what is the problem here? $@5 for a meal for four. You do not have to be a rocket scientist to figure this one out.
@SomeCowgirl (32270)
• United States
4 Oct 09
I don't cook, but I would have to say that I would have a cup of rice, some veggies that were bought cheap from a produce stand... and some frozen pork tenderloin or something like that... I think that could be under $25.00. Tonight was mine and my husband's first night of buying groceries for us and his parents... We've bought things for ourselves before, but not like grocery shopping... It was an experience, and I loved it. I can't wait to pay for our own food for our own house, etc. I have so many ideas floating around in my head to make meals...
@cynthiann (18619)
• Jamaica
4 Oct 09
I remember when I was first married. We live in a studio apartment in london and we used to go out to the supermarket every Saturday. I miss that. It was great to plan meals too. Enjoy this time together.
1 person likes this
@SomeCowgirl (32270)
• United States
4 Oct 09
My husband and I like to go places together, but we're not picky if other people come with us. We didn't really date so much as just went out with his mom and dad, etc. Lol. I know it sounds odd, but I think it brought us all closer together.
@dawnald (84146)
• Shingle Springs, California
17 Sep 09
Can I come by for dinner? Depends on how much time I have, but maybe chicken soup or a nice beef stew if I had time. If I didn't, sloppy joes with lots of chopped up veggies sneaked in.
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
Of course you can come to dinner. I will even provide dessert and it will be under $25. Yep, you always have to sneak in the veggies!
1 person likes this
@dawnald (84146)
• Shingle Springs, California
17 Sep 09
Depends on the child... And the type of veggies...
• United States
17 Sep 09
I'm in the US. And i would make similar dishes as yourself. Like tonight I'm probably going use up about 3 cups of left over rice, teriyaki (sp?) stir fry kit ($4, and includes a vast variety of veggies & some noodles), half a pkg of frozen broccoli (.65 cents), soy sauce, $2 for a chuck steak on sale (that I"ll cut into cubes & put w/ the kit) & then milk for the drink. I would say I'd come in under $10 for my family... However my kids are small so they don't have those big tween - teenager appetites yet so I can get away with smaller amounts. BUT if I do the above and double it, it would still make it under the $25. That's one thing they never mention, a recipie is so many servings but servings for who??....... 4 adult? 2 adult 2 young kids? 2 adults 3 older kids? 1 adult 3 kids ect.... And they all have varying appetites.
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
Just wait until your children become teenagers. My 3 sons in their teens would consume between 12 - 14 loaves of bread per week! This was during the holidays when they worked on the farm. The amounts of food were incredible that they ate. Unbelievable! Have lost spell check - or rather the accountant did so forgive al errors as my fingers are arthritic now.
• United States
18 Sep 09
I"m not just fearing the grocery bills I'm fearing how their behavior will be. I can't fantom going thru so much bread. Hopefully they survived on alot of pbj's? That's why parents have to both work fulltime by then just to keep the pantry stocked, nevermind the bills. I have no troubles understanding you Dearie... spellcheck or not ;0)
@killersss (639)
• India
18 Sep 09
well, $25 = rupees 1400 :) well, i can make a hell lot things with $25. i think i will start with the corns. i think you need corns in the first meal, it is vey healthy and nutritious. then i think how about an egg. i think boiled egg, 4 of them will be good, then after that if you have space in your tummy then i will give you the indian special :) dal and roti. it will complete your meal and it will take less than $10 to make.
@cynthiann (18619)
• Jamaica
18 Sep 09
I love dahl and roti so please sned some to me!
@superaren (209)
• China
18 Sep 09
I am born in China,so i'll eat to "si chuan huo guo " for under US25$ in my coutry.It's very beautiful ,it have an other name for "chuan wei".
@cynthiann (18619)
• Jamaica
18 Sep 09
I would like to taste that dish.$25 is a lot of money in my currency. Thaks for your input.
@selina0625 (1383)
• Philippines
17 Sep 09
Cooking - I love to cook
$25 converted to our currency is Php1200. That's already one weeks grocery of meat and vegetables here hehehe. I live in a house with my parents a cousin and her son so all in all we are 5 adults and 2 kids. $25 here is already a big sum of money so if i'll be cooking with that amount of money for one dinner, then it would be a FIESTA! hehehe
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
It wiuyl dnot be a fiesta where I am but it would still be an excellent meal with money left over. Thanks for your input
@jillhill (37383)
• United States
17 Sep 09
Wow......that's alot of money to spend on one family of four!!! I used to cook meals that calculated out to be under five bucks....Like this hotdish..peel and cut up potatoes like for scallped potatoes...put them in a roaster...add a can of corn....a pound of hamburger browned....a can of mushroom soup and a half a can of milk...top off with about a cup of cubed cheese...serve with a nice crisp salad with cucumbers, peppers and tomatoes on it....with some nice warm rolls..and for dessert an apple crisp...now that is a meal for under ten buck probably...maybe with the apples just over....but twenty five bucks can go a long way!
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
That is what I THought when I changed it inTO our dollars and as you can see, they are not worth much. But I could still do A MEAL FOR FOUR WITH MONEY LEFT OVER. lOVE YOUR MEAL IDEA THOUGH.
@Tantrums (949)
• Philippines
17 Sep 09
Vegetables here in our place is relatively cheap... With that $25 amount I can feed at least 15 people, all adults.
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
The people were going: wow! what a hard thing to do to feed 4 [eople fpor one meal for $25. It is not difficult at all.
@kykidd (6819)
• United States
17 Sep 09
I would have a salad with lettuce, tomato, salami, and mozzarella cheese. And then a simple spaghetti with sauce. I even learned a way of making a homemade topping really inexpensive with the pasta and it cooks in the same time as the pasta. First put your pasta on to boil. Then put oil in a pan, and peel a couple of tomatoes. Put the tomatoes in the heated oil. It will only take about 3 minutes to cook. Then add fresh basil. The tomatoes will be done at the same time as the pasta, even with peeling time. Drain the pasta, and top with the tomato/basil sauce. Add your preferred cheese, mozzarella or provolone and stir. The cheese will melt for a delicious dish!
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
I love basil AND TOMATOES TOGETHER SO I AM GOING TO TRY THIS. iT SOUNDS REALLY WONDERFUL
@snowy22315 (52521)
• United States
17 Sep 09
I live in the US, but I don't think that would be that much of a challenge. I simply would make something with chicken or perhaps pork chops, or a tofu stirfry. It is iseasy to make things that are not expensive if you have a good recipe and you know what you are doing.
@cynthiann (18619)
• Jamaica
17 Sep 09
Yes, I thought that the challenge was too easy. Your meal sounds good though