Back To Baking.
By Kandase
@Kandae11 (56376)
May 28, 2023 9:34am CST
I keep saying l would, but this time l definitely will. The price of my favorite multi -grain bread has gone up again.
Time for me to stop procrastinating and and bake my own bread.
It will be cheaper, tastier and l will know the exact ingredients that are in it - no preservatives for sure.
Of course l will have to factor in the use of my gas when baking, but l can bake other foods at the same time.
Which food that you love is now more expensive than a couple years back.? Do you substitute or continue to buy it?
31 people like this
32 responses

@DaddyEvil (147453)
• United States
28 May 23
Most foods are more expensive than a year ago. We just buy them anyway.
3 people like this


@youless (113053)
• Guangzhou, China
28 May 23
I think cake price has increased a lot than in the past. I don't often buy cakes since I found it's easy for me to bake them. Sometimes I found it is even harder to bake the bread since the dough needs some time to rise. And it is difficult in winter. Whereas it is alright to make a cake anytime.
2 people like this

@snowy22315 (188970)
• United States
28 May 23
Probably Thomas English muffins. My solution is to buy them on sale
3 people like this
@RebeccasFarm (94538)
• Arvada, Colorado
28 May 23
I would love to bake again but I cannot turn on my oven.
2 people like this

@RebeccasFarm (94538)
• Arvada, Colorado
28 May 23
@Kandae11 It is too hot to do so Kandase..this apartment is closed in and next to the hot boiler for the building..too hot.
2 people like this
@Kandae11 (56376)
•
28 May 23
@RebeccasFarm What a shame! But you won't have a problem when winter comes around.
2 people like this



@sathviksouvik (20499)
•
30 May 23
the breads look awesome. Today I had kolai dal rice and posto bora
1 person likes this

@sathviksouvik (20499)
•
30 May 23
@Kandae11 thanks Kandase it is a fry of poppy seeds. The poppy seeds are brought in powder form. Then with water they are mixed and onion and chilli is added. Then the thing is mixed and grinded and fried. It tastes awesome
1 person likes this

@aninditasen (17032)
• Raurkela, India
29 May 23
In India most of the food item prices have gone up, especially fruits and milk products. I make rotis with multi grain flours everyday and buy brown bread to make French toasts.
1 person likes this

@aninditasen (17032)
• Raurkela, India
31 May 23
@Kandae11 Getting cooked food everyday is not economical and unhealthy too.



@MarieCoyle (43526)
•
29 May 23
I bake a lot of our bread. It tastes better and it does save money. Our local grocery wants $5 for a loaf of rye, and several of the really good multigrains are at least $6. That's a lot for just bread in my opinion.
1 person likes this

@MarieCoyle (43526)
•
29 May 23
@Kandae11
Multigrain, larger loaf, I cannot remember the brand. When I saw the price, I walked away.
Neighbor got a loaf of rye, she knows that's my favorite. She found it on sale for $4.49 and thought that was a bargain. It's just difficult sometimes to find any bargains, isn't it?
1 person likes this

@Beestring (15324)
• Hong Kong
28 May 23
Eggs are getting more expensive, But I love eggs. I eat an egg for breakfast. So have to buy it.
1 person likes this
@Beestring (15324)
• Hong Kong
28 May 23
@Kandae11 I wish there is space for me to do that.

2 people like this

@SherafinaDuncan (166)
•
29 May 23
it's really great if we can make our own food. Of course because we know what is contained in it. I used to really like the chicken katsu in curry sauce near my house and bought it a lot. But, as time goes by, the price keeps going up and up. So now, I also started making my own katsu. I'm so happy, because I can get a bigger portion of katsu.

1 person likes this
@GardenGerty (163362)
• United States
29 May 23
Everything is more expensive. I always wait for sales. Things like butter and eggs that we use a lot are way more expensive.
1 person likes this
@allknowing (145146)
• India
29 May 23
I have not compared but I am sure every food would have become more expensive.
1 person likes this

@allknowing (145146)
• India
29 May 23
@Kandae11 Yes even the price of bread has gone up
1 person likes this

@1creekgirl (43479)
• United States
28 May 23
One thing here is the price of Crisco vegetable shortening. Not long ago it was $5 a can, now it's over $10. I only use it when we fry fish or shrimp and I do reuse it a couple of times. But it is way too expensive.
1 person likes this
@1creekgirl (43479)
• United States
28 May 23
@Kandae11 I tried the Walmart brand, but it's just not as good.
1 person likes this
@Marilynda1225 (84591)
• United States
29 May 23
The price of bread has really skyrocketed here too
Making your own does sound like a good way to save money and enjoy your own bread. I've talked about making bread too but I never do
1 person likes this
@Nakitakona (56469)
• Philippines
29 May 23
I don't know how to bake besides we don't have baking oven. We just buy our bread.
1 person likes this
@leighnyork (1880)
•
28 May 23
Right now,it's backed products like cakes because the price of flour has gone up
1 person likes this
@leighnyork (1880)
•
29 May 23
@Kandae11 I don't know weather I'll be enjoying bread as I used to
1 person likes this
