Do you feel it costs less to eat junk food?

United States
April 10, 2012 2:13pm CST
Its crazy to me that you can go to a fast food restarunt and spend $1 on a greasy burger but the salads are $5. It seems so much cheaper to eat the foods that are bad for you. Coupons are the same way. You never get coupons on fresh meat or produce. Its always coupons for processed foods. Why does it cost so much more to eat healthy?
1 person likes this
21 responses
@sassy28 (835)
• United States
10 Apr 12
I have always wondered that. With most people just barley getting by it makes it twice as hard to eat healthy. To buy stuff to fix a salad at home is crazy, and the fruits are even worse. Even we do go out to eat, I do at least try to eat healthier. I will try to order grilled chicken, but then it is loaded with cheese or something else that makes it just as bad as the hamburger. We are in a no win situation.
• United States
10 Apr 12
all the add ins even on salad are killers. You think oh I got a salad but in the end you just ate a days worth of calories!
• United States
11 Apr 12
I live in the US, but I was in Ontario, Canada this past summer and I was REALLY impressed with the fact that alot of the fast food places listed calorie counts on their menu boards. I am seeing more of this inthe US, but not enough.
@megamatt (14329)
• United States
10 Apr 12
Depends on the food. And I'll be perfectly honest, if you are a person who really looks at the price on a bag of chips for instance, and just feels the top, to see how much space in the bag that is air and how much is actual chips for instance, you'll see that there is a certain disconnect. You're getting less for a higher price. That is one thing that does not change, no matter how healthy or not healthy food is. The portions are shrinking down, and the price is rising. And I do think that they have coupons for those types of food, because people tend to buy them in bulk, because they keep a bit longer. People who eat those kinds of foods are likely going to eat them more often. It actually makes sense business wise and one thing we tend to forget is that these places are businesses. They have to do what is best for their bottom line.
@coffeebreak (17820)
• United States
11 Apr 12
That's true. Loaves of bread used to be 24 oz. now they are 20 oz. Slices used to be thicker, now they are thinner. And the 20oz is higher price than the 24oz used to be! Things are in 13oz bottles/cans where they used to be 15/16oz size. I have looked and thought, "great deal on price.." then looked at weight and realize...no great deal...price might be lower, but so is the weight/content! That is how they are tricking us.
• United States
10 Apr 12
It is not the food that is more expensive it is the keeping of the food and the food loss. See fresh foods go bad. They need special refrigeration and what not to keep it fresh and once it has gone bad or past certain dates it needs to be tossed out. Processed foods can sit in freezers and shelves for years and still be safe to sell. There fore there is a lot less loss in having them and less money to make up.
@sassy28 (835)
• United States
10 Apr 12
Never really thought about it that way. Thanks for the information.
• India
20 Jul 12
Junky foodstuffs are cheaper because they are prepared easily and require cheap ingredients. To eat good food you will have to pay for it. Much of the junky food contributes very few or just one type of nutrients to the body. This therefore calls for you to look for other nutrients elsewhere. A balanced diet is costly since it has many nutrients and vitamins.
@saundyl (9690)
• Canada
24 Apr 12
I find that often healthy groceries tend to be more costly. The quick easy cheap ones tend to be less healthy or often junk food. I really wish there was coupons for things like fresh produce, meat, milk. i did find some canadian coupons for a while for eggs which was awesome.
@GemmaR (8526)
24 Apr 12
I don't think that it costs less to eat junk food, but I do think that the foods that you could buy fresh take a lot longer to prepare. It's all about how much time you're willing to put into making your food, and this is not always something that is easy to find in the modern world because every leads busy lives so don't have the time to cook. Although a lot of people do eat junk food, there is a cheaper alternative if you're willing to make a little bit of extra effort. You're lucky if you can find the time, but a lot of people can't.
@Thoroughrob (11750)
• United States
12 Apr 12
I agree it does cost less. I think it is because there is more of a demand for the grab and go things.
@maezee (32593)
• United States
11 Apr 12
You know what, I know what you mean. I have this problem a lot. There is like NOTHING on the dollar menu for me, not because I am trying to be healthy, but because I am a vegetarian. If I could have a burger and a small fry every day, it would cost me like $2 at McDonalds. Basically the only thing substantial I can eat are fries (which I dislike) and a salad of some sort. Their southwest salad is pretty delicious, and is about $4. But still! That's a little much considering what you are getting. But I guess getting fresh ingredients must cost them more or SOMETHING... Anyway, it sure does inspire one to make the choice: be frugal (and eat fatty foods) or be healthy?
• Philippines
11 Apr 12
I had asked that question many years ago when I also noticed that it is more costly to eat junk foods than healthy ones. Until now, that trend is still true, and I guess it will be true in the years and generations to come. Healthy foods has a price on it, which lead many to settle for less healthy foods. I think that it's best to grow our own if we can. That way, we can minimize expenses and at the same time, enjoy the experience. However, it's not that easy, considering a lot of factors. If we have more money to buy those healthy foods, I think it will not be a problem.
@amit122 (13)
• Germany
11 Apr 12
well i think it is because junk food can be easily created or made by the company's linke mc'donalds. while healthy food like salaad has to be first grown in a field by the farmers after which it is available to us.
• Philippines
11 Apr 12
It's obvious that foods that are unhealthy costs less. Mostly healthy foods composed of natural and organic ingredients. Therefore, these foods are costly because they are limited. Unlike unhealthy foods which are engineered foods and processed foods. Processed foods are abundant because this does not take long periods of processing. Healthy foods have natural ingredients in which are not very common and harder to find, therefore these foods should be and are expensive.
@jambi462 (4598)
• United States
11 Apr 12
I think that it costs so much more to eat healthy because major food corporations want to set it up that way. There is much more time and quality ingredients invested into food that is healthy so you have to factor that into consideration. Also so much people do buy junk food that they are now able to sell it so cheaply because they are getting so many sales. Also it's packed with perservatives and fillers that allow them to make their products incredibly cheap. In the end it is a choice and I think that we should all invest in our health more than trying to save a little money by trying to buy the cheapest foods. I personally try to buy the best quality food that I can get because my health is more important to me than trying to save a little bit of money in an area that is key to us. I hope that more people in the future will start to think that way as well.
• Indonesia
11 Apr 12
I think it will cost less to eat healthy food if it was the food that I cooked myself. If it comes to eat outside, then junk food is the cheap one. It was obvious that salad will cost more because salad is fresh and they got to throw away what they didn't sell today. Eat healthy .
11 Apr 12
cheap is expensive, cheap foods cost less in their preparation so their price is low, in the long run they'll cost your health a lot more than you spend on them. healthy foods cost more on production cost hence their higher prices. I guess it all depends on how much you love your health, the choice is always yours.
@johndur (3049)
• Pasig, Philippines
11 Apr 12
the faster the food cooks it much cheaper...thats why foods in the fastfoods are cheaper than eating on a fine dining restaurant...eating healthy need more time to prepare and should be properly cooked...
@dorannmwin (36698)
• United States
11 Apr 12
I don't tend to think of it in terms of junk food being cheaper than things that are healthy for you. Instead, I think that the cheaper things are convenience items and you actually have to take your own time to prepare the healthy meals. But if you get fresh produce and meat, in the long run, it is just as cheap as eating a lot of convenience foods. So, I guess I disagree with you on this unless you are looking only for healthy convenience foods.
@coffeebreak (17820)
• United States
11 Apr 12
IT is just to expensive to eat healthy. I have tired. I look at things, and the price and I just can't afford it. Doesn't mean I go buy junk instead, I often just do without. Like for cookies/snack bars. I look at the "nutri grain" and "whole grain" and things like that on the "cookie bar" kind of things and for 6 little bars of the "healthy" bar it is like $4.99, where if I get a less healthy version of the cookie bar it is 10 for $$3.99 or something like that. I look at ingredients and was shocked that often there is more fat and calories in the supposedly healthier version. And sugars... I was totally shocked when I compared the sugar grams in the healthy vs. regular/non healthy bars. OFten twice as much sugar in the healthy ones! I couldn't figure that one out! And when the healthy ones went on sale, I bought a few different varieties and brands...all proclaiming to be so natural and healthy...and they tasted like cardboard with dry oatmeal in them! I would rather not eat them if that is what healthy is! So I don't get it. I look at veges... and they are expensive...$2 for a head of iceburg lettuce! $1.19 for 10 green onions. TOmatoes are $3-$4 a lb. Fruits...apples are about (broken down) 50 cents each and on it goes. Ijust don't see how people can afford to eat "healthy". I do the best I can and buy when I can and even do without if the unhealthy is just to much for so little. You just have to do the best you can with what you got.
@cher913 (25890)
• Canada
11 Apr 12
for me, i can make a salad at home with veggies that i get on sale. in fact, i hardly ever eat out, but i know what you mean. it seems that fruits and veggies are always more money than other stuff.
• United States
11 Apr 12
It's true, it is cheaper to eat junk food, and it is not good for people. It should be another way around.
@lakantar (1575)
• Greece
10 Apr 12
As mentioned, junk food costs less cause it is processed but it is also cheap cause the companies usually buy their materials in big amounts, making the cost cheaper. Even at healthy foods if you buy them in big amounts (like grocery stores do) the price per item they get them are less than the price per item we pay for a small amount.