Outrageous pear prices.

@MsTickle (24962)
Australia
April 2, 2013 2:48am CST
I'm in shock. I have just come home and looked at my receipt from when I shopped for apples pears and mushrooms. 3 pears cost me $9.59!!! Here I am, trying to eat more healthily and this is what I get. I bought the same pears last week and they were $3.99. I feel kind of ill to think I paid this much. I put my items on the belt and then put my trolley away and when I came back, there was a man blocking my way and the girl had already rung up my purchases. I handed over my card, did the transaction without thinking and went to my car. I still can't believe it, $3.20 each for pears. They had better taste good.
4 people like this
26 responses
• United States
2 Apr 13
Oh my! It sounds like price gouging. They shouldn't have been about 35 cents each. Pears aren't that heavy to cost that much.
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
They were $3.20 each! Dates are about .35 cents each.
1 person likes this
• United States
2 Apr 13
We buy by the pound so I don't know how much one would be. I can't imagine paying that much, but like you, if I didn't know or notice I would have paid. But I'd pay attention next time.
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
It was an error PQ. . See the responses below. have a lovely day!
@dagami (1162)
• Rome, Italy
2 Apr 13
too expensive.... here in italy, the most that a pears can cost is 3 euros a kilo, off season. maybe there was a mistake, are you sure the scale wasn't broken? maybe you should go back to check this out. which country are you in and how much is a kilo of pear there?
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
I'm not sure what a Euro is. I'm Australian. I was thinking it could be a mistake but the receipt said $15.99 a kilo. My 3 weighed 600gram.
@dagami (1162)
• Rome, Italy
2 Apr 13
outrageous prices. do pear trees grow in australia? although even if these are imported, the price is too high. 1 euro is equivalent to more or less 1.30 USD. and i mentioned 3 euros a kilo is an off season price. it goes down to as low as an euro for a kilo. bananas do not grow here in italy, they're imported but the price usually ranges from 1 to 1,50 euros a kilo.
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
Yes, they grow in Australia! That's probably why the price is so high.
@AmbiePam (49079)
• United States
3 Apr 13
That has to be a mistake. Surely the cashier accidentally cheated you. I mean I was agog over the fact that buying one pear at my grocery store cost 90 cents. I can't imagine one pear almost costing four dollars. Did you call the store to ask? I kind of feel like going to that store and chewing them out for you. I mean, we aren't made of money people! And my threat of chewing out is probably in vain if I'm talking to a woman. I have a much easier time chewing out a male than a female. ; )
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
4 Apr 13
Aww, thanks AmbiePam. Yes, I rang the store yesterday and it was an error. The girl put in the wrong SKU number...didn't realise it was incorrect as she is new. They were quite embarrassed and I will receive a refund next time I'm in the store. Things are costly enough without giving me that kind of shock.
1 person likes this
@Rainegurl (2158)
• Philippines
3 Apr 13
That really expensive. Here in our place, I do not buy pears because they cost about $2 dollars each. I would have wanted to buy some for fruit salad but I just opt for apples instead. Apples are expensive too, almost a dollar each, but better than pears. Are pears really that expensive? Maybe there was a mistake.
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
3 Apr 13
Yes, there was an error...thank goodness. I really cannot afford to pay such prices at the moment. I did that little shop in place of a regular shop in order to cut back on costs. Things are very expensive where you are. Have a lovely day there.
1 person likes this
@allknowing (65075)
• India
3 Apr 13
I hardly go shopping and so I only have hear say knowledge about prices. Recently I had to do some shopping and looked for apples. The price that I knew was Rs. 20 a kilo. I almost fainted when they told me that it was Rs. 150/- a kilo. Prices are rising at a galloping rate!
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
3 Apr 13
Hi allknowing...cripes! that's a lot...must have been a huge shock to you. It can be quite depressing too, don't you think? I can't remember when prices have increased so much in such a short space of time. It's not really worried me till now...where will it all end?
1 person likes this
@maximax8 (28249)
• United Kingdom
2 Apr 13
I think fruit and vegetables are costing more these days. This is due to poor weather and not as much of the produce as usual being available. Some fruit is grown in your home country and some of it is exported from elsewhere. Pears at $3.99 last week were very pricey indeed. Even pears at $3.20 are way too expensive. I feel ill seeing higher prices all the time. Yesterday 1.00 and today 1.56. It all seems crazy to me and high prices will put people off fruit.
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
Hi, last week the pears were $3.99 a kilo. This week -$15.99 a kilo. I paid $3.20 each!! Sounds ludicrous I know. I've just contacted the store and it is an error and I will receive a refund next time I am there.
@GardenGerty (99268)
• United States
2 Apr 13
That will certainly kill your budget fast. Is it the wrong season for them? Are you able to grow this type of fruit where you live? I know you would not have chosen them if you knew the price. Here they are marked at the shelf. Is it possible that the cashier rung up three times the cost she should have? You could always call the store and ask what the price is and see if there was some kind of an error.
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
I don't know what the season is for pears. The soil here is very poor and the weather has been terrible. Even the weeds have been dying. I just rang the store and it is an error. The girl has entered the incorrect SKU number. I will be getting a refund next week when I go back into town. Praise the lord!
@wolfie34 (26793)
• United Kingdom
2 Apr 13
Oh my friend, what am I to do with you, I remember you getting ripped off before, whilst stopping at a layby on your way home and finding rotten fruit and paying over the odds for them, and now this? I'd hate to remind you that things come in threes, but you need to be vigilant. Those are mighty expensive pears and should taste like nectar, manna from the Gods themselves for that hiked up price!
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
Gosh wolfie, you're right. i hadn't made the connection. It's sure beginning to look like a horrible trend isn't it. It's my own fault really, I must pay more attention.
@GreenMoo (11842)
2 Apr 13
Are they gold plated? Don't break a tooth!
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
They better be edible, that's all I can say.
@dawnald (84148)
• Shingle Springs, California
2 Apr 13
Yeah, that's a bit pricey. I guess they are going out of season, so the store charges more, or maybe it's a mistake? usually when things are that expensive here, it's because they're out of season and they've been shipped up from South AMerica.
2 people like this
• United States
2 Apr 13
Wow that is quite a jump in price! was there maybe an error in the register system I am a Produce Manager at a grocery store and I know that sometimes the codes get messed up and things don't ring up at what they are supposed to Also I can tell you that around here I have noticed a drastic increase in cost distributors are charging stores more for most things due to unfavorable growing conditions I try to keep my prices as low as I can so the customers don't feel like you did but sometimes its unavoidable
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
I'm hoping it is an error but yesterday was Tuesday and not the day the prices are changed. I think that happens on Thursday. Surely someone would have noticed before now. I'll ring the the store a bit later when they are open.
@dragon54u (31617)
• United States
2 Apr 13
The last time I looked at fresh pears I decided to buy the canned ones because they were so highly priced. And people wonder why the poor in my country are fat--it's mainly because they can't afford to eat a healthy diet, not because they are gluttons or uneducated. When you can pay $4 for a pack of hot dogs, a box of cookies and one of macaroni and cheese and feed your family, you're not going to pay $10 for lean chicken and fresh vegetables and fruit! I keep a tally of what I'm buying as I go through the aisles so I don't get surprised at the checkout. I cannot believe you had to spend that much on pears!!! I wonder if canned pears are less expensive there?
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
Yes, we have canned pears but it's not the same (to me anyway) as eating fresh fruit. I used to love canned pears as a fruit and we always seemed to have peaches. They don't taste as good canned now as when I was young...mind you, it was a long time ago.
1 person likes this
@thesids (22358)
• Bhubaneswar, India
2 Apr 13
My beloved wife wanted me to eat something healthy and hence she got me some apples at 7 USD a kilo(3 pieces only) I have no intentions of eating those directly and have invested another 5 USD in buying some custard powder, some more affordable fruits and now am waiting for her to arrive on Saturday evening/night when we would have them together. Seriously, I agree with you that the price rise has been steep here in India too and almost everything's prices have skyrocketed. Though I am supposed to be on medicinal diet, I simply cannot afford anything nutritious just because my earnings are much lower than their costs.
2 people like this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
Yes, it's a crying shame. What do the poor people of India eat?
@celticeagle (118231)
• Boise, Idaho
2 Apr 13
Because they are not ripe so they are heavier right now. I saw some for the same price. I am going back for some asparagus tomorrow but that's all.
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
They are $15.99 a kilo...mine weighed 600gram. I won't be shopping again for a while.
1 person likes this
@celticeagle (118231)
• Boise, Idaho
2 Apr 13
What are they golden?
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
They are called Corellas,yellow with "a pink blush".
1 person likes this
@mariaperalta (19096)
• Mexico
2 Apr 13
I think pears are Mexicos most expensive fruits. here where I live they cost about 3.75 us dollars per lb. I dont get them very often.
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
It turns out it is an error. I rang the store a short while ago and a new staff member has entered the wrong number. Thank goodness I will get my refund when I go to town next week.
• Mexico
2 Apr 13
Thats great, I thought it was alittle high. But they are super high here...
1 person likes this
• United States
2 Apr 13
Thanks for telling me it was an error and to read below. I'm so happy to read you will get a refund. I'm glad they found the error and will make it right.
1 person likes this
@Lakota12 (42684)
• United States
2 Apr 13
WOW what a rip off. THink I would have told the man to move please and I wouldnt have left the counter before it was all added up ya can catch them over charging if ya watching them
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
2 Apr 13
It was my fault really, I just wasn't paying enough attention. I'll ring the store later to check. I feel such an idiot.
@Lakota12 (42684)
• United States
3 Apr 13
hope ya got it took care of hugssssssssssssss
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
6 Apr 13
Yep, got it fixed...the actual price was $1.02. . Bit of a difference from $9.56 eh?!!
@RitterSport (2452)
• Lippstadt, Germany
6 Apr 13
hi dear MsTickle same here with other fruits and veggies..... you really got to look for the bargains if you want to eat healthy. Most of the time I go for frozen veggies cause they are not that expensive.
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
6 Apr 13
Hello dear friend...yes, I also mostly buy frozen veggies as they are more reasonably priced and I can use them up rather than throw them out when they become too old. I watched a documentary one time about the picking and freezing process of some veggies and the end result showed that there is no less nutritional value in frozen veggies compared to fresh.
• Lippstadt, Germany
6 Apr 13
exactly thats why I buy the frozen stuff its good as fresh and no waste....
• China
4 Apr 13
It is hard to believe they sold them at such a price.However they didn't seem to rip you off.I doubt if it was a well-known quality variety of pear.
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
4 Apr 13
There was an error. I rang the store to check and there was an error in the price. They are just ordinary every day pears and they taste really nice.
• China
6 Apr 13
Oh,so that was how it was.
1 person likes this
@missjahn (4578)
• Philippines
3 Apr 13
i do not know, where we can buy items with cheaper amount. in here, apple would price half a dollar - that would be the maximum price of it. and pears as well, it also cost half a dollar per piece. but in the supermarket, it costs 3 dollars to 4 dollars maximum. well, that is quiet expensive in the philippines because all of the rate is based upon the economic state of the country and knowing this country of ours is not rich. i am not buying these fruits most of the time, i mean, rarely would do this. but to stay fit and healthy, we have seasonal fruits every year. i mean different fruits sold in the market in its peak season like mangoes, mangosteen, durian, bananas (we can have this all of the time), guabano (sour grape), guavas, avocado and many more. the price of it is a dollar and a half (maximum price). but if lots of stocks - we can buy it, half or one dollar. it is really nice to be healthy that is why we need to eat fruits to sustain the nutrients and minerals in our body. but sometimes, our financial state would affect not to. but also, we can find another alternative to stay healthy :)
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
3 Apr 13
The fruits you get at the markets are what we pay most for here. Avocados or mangoes sell for about $3.00 each. Bananas are OK at the moment but they go off very quickly. Costs of producing food here are very high, wages are very high, fuel is very high for cartage and the consumer is the one who has to pay.
@missjahn (4578)
• Philippines
3 Apr 13
well, if the price of avocados is three dollars, it is equivalent to 120 pesos in our country. but we only bought 60 to 80 pesos only in the market or in the fruit stands. so it means the cost of it when converted to dollars is more than a dollar per kilo. yeah, everything in this world is getting more expensive. but i can still consider ourselves lucky because we can plant fruit bearing trees in our backyard or inside the perimeter of our residence. it is good to have this because during fruiting seasons of that tree, you can eat fruits as the fruit of your labor. :)
1 person likes this
• India
13 Apr 13
oh my God that is too expensive to pay that much only for 3 pears... I actually love dry pears too much , wishing for the time that my grandparents were alive and we used to go to their garden and eat lots of different fruits and making jams and baked fruits... wow, pears always recall my old memories..
1 person likes this
@MsTickle (24962)
• Australia
13 Apr 13
My Dad had a small orchard with all sorts of different fruit trees. It was wonderful in summer time to eat the fruit as it was warmed by the sun and have the delicious sweet juice running down the chin. Mum would make many different jams and they were so delicious, my favourites were plum jam and fig jam.